SİYASET

SELAHATTİN KARAAHMETOĞLU KASKO İÇİN TEKLİF VERDİ

selahattinkaraahmetoglu

Cumhuriyet Halk Partisi Giresun Milletvekili Selahattin Karaahmetoğlu 4 şubatta TBMM Başkanlığına sunduğu kanun teklifi ile zorunlu sorumluluk sigortasını kapsayacak şekilde kasko sigortası yaptıran araç sahiplerinin ayrıca trafik sigortası yaptırmamaları için kanun teklifi verdi.

13.10.1983 tarihli 2918 sayılı Karayolları trafik kanununda değişiklik yapılması hakkında kanun teklifi veren Karaahmetoğlu, EK MADDE 17 ile kasko sigortası trafik sigortası teminatlarnı kapsayacak şekilde düzenlenmiş ise yeniden zorunlu trafik sigortası yapılmayacağını ve bu şekilde düzenlenmiş kasko poliçelerinin ayrıca zorunlu mali sorumluluk sigortası belgesi yerine geçeceğini belirten değişiklik teklifini Meclis Başkanlığına verdi. Kanun teklifi gerekçesi ve maddeleri ile şu şekildedir:

GEREKÇE

Ülkemizde kullanılan motorlu kara taşıtı sayısı hızla artmakta olup önümüzdeki birkaç yıl içinde yirmi milyona ulaşacağı tahmin edilmektedir. Zorunlu olan trafik sigortaları araç sahiplerinin ihtiyacını karşılamakta yeterli olmamakta buna bağlı olarak kasko poliçeleri ile araç sahiplari ayrıca sigorta yaptırmaktadır. Özellikle yüksek model araçlarda kasko poliçesi yaptırılmayan araç sayısı oldukça düşüktür. Kasko poliçelerinde her sigorta şirketi farklı uygulamalar ile birbirleriyle rekabet etmektedir.Yine bir çok sigorta şirketi teminatlarını bu rekabet ortamına göre geliştirmekte zorunlu trafik sigortası teminatlarını kapsayacak şekilde kasko poliçelerinin düzenlenmesi dahi söz konusudur. Bir motorlu taşıt için iki ayrı sigorta poliçesi sürücüler için ayrı ayrı takip edilmesi gereken devlet ve vatandaş için bürokratik sorunları artırıcı bir hal almıştır. Sigorta poliçesi yaptırmayan, yaptırmak istemeyen ya da şirketlerin herhangi bir sebeple kasko poliçesi yapmadığı motorlu taşıt sahiplerinin zorunlu sigorta poliçesi yaptırmaları gayet normaldir. Fakat zorunlu sigorta poliçesinin taşıdığı teminatları kapsayan kasko poliçesine sahip araç sahiplerinin ayrıca zorunlu sigorta poliçesi yaptırması zorunlu olmaktan çıkarılmalıdır. Kapsayıcı bir kasko poliçesi şeklinde tek bir poliçe gereksiz zaman kaybını önleyecek, bürokratik fazlalığı giderecek ve sağlayacağı rekabet ortamı ile de tüketici lehine sonuçlar doğuracaktır. Zorunlu sigorta poliçeleri ücreti her geçen yıl artmakta ve tüketici yüklü kasko poliçesi dışında bir de zorunlu sigorta poliçesinde fahiş yükselmelee neticesinde ayrıca mağdur olmaktadır.. Sürücülerin tek bir araç için ayrı ayrı zorunlu sigorta poliçesi ve kasko sigorta poliçesi yaptırmaları ile iki defa vergi ödemeleri de böylelikle önlenmiş olacaktır. Tek bir sigorta şirketi ve tek bir poliçe uygulaması ile hasar yapan araçların sigorta teminatları kapsamında bekledikleri hizmetler hususunda zaman kaybı ve diğer kayıpları daha az olacak ve daha hızlı bir şekilde hizmet almaları mümkün olabilecektir. Zorunlu trafik sigortası poliçesi işlemlerinin yürütüldüğü Emniyet Genel Müdürlüğü, Maliye Bakanlığı gibi kamu kurum ve kuruluşlarının ilgili birimlerinin yükü de azalacaktır. Tek bir araçta tek bir sigorta poliçesi araç sahiplerinin arzu ettiği bir zorunluluk haline gelmiştir. Bu sebeplerle yeni bir düzenleme gerekmektedir

KARAYOLLARI TRAFİK KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASI HAKKINDA KANUN TEKLİFİ

MADDE 1- 13/10/1983 tarihli ve 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununa aşağıdaki ek madde eklenmiştir.

“EK MADDE 17- Bu Kanunla öngörülen zorunlu sorumluluk sigortasını kapsayacak şekilde Kasko sigortası yaptırmış olanlar zorunlu mali sorumluluk sigortası yaptırmış sayılırlar. Bu şekilde kasko sigortası yaptırmış olanların poliçeleri zorunlu mali sorumluluk sigortası belgesi yerine geçer.”

MADDE 2- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3- Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.