SON DAKİKA!

GİRESUN’DA ÇOTANAKLAR EMNİYET KEMERİ TAKIYOR

Giresun Emniyet Müdürlüğü Trafik Şube Amirliği, sürücülerin emniyet kemeri takmaları konusunda “Çotanaklar Emniyet Kemeri Takıyor, Hayata Güvenle Bakıyor” kampanyası başlattı.

Başlatılan kampanya ile ilgili açıklama yapan İl Emniyet Müdürü Hikmet Bulak, Giresun’da bayan sürücülerin erkeklerden daha fazla duyarlı olduğunu söyledi. Emniyet Müdürü Bulak ” Trafik kazalarında ülkemize göre hayatını kaybedenlerin yüzde 90, yaralananların ise yüzde 60 daha az olduğu ülkelerde emniyet kemeri  oranını yüksek olduğunu görüyoruz. Emniyet Genel Müdürlüğü olarak da kademeli olarak 2020 yılına kadar emniyet kemeri kullanma oranını şehirlerarası yolculukta yüzde 100, şehir içerisinde ise en az yüzde 80’lere ulaştırmayı hedeflemekteyiz. Bu konuda da cezai işlem uygulayarak insanları eğitmenin uygulamaya zorlamanın başarıya ulaşmayacağı düşüncesiyle daha çok bilgilendirme  ve bilinçlendirme” dedi.

Giresun’da yapılan çalışmalarla bayan sürücülerin erkelere göre daha fazla emniyet kemeri taktığını gördüklerini belirten Giresun İl Emniyet Müdürü Hikmet Bulak “İlimizde yaklaşık iki ay önce Giresun Üniversitesi’nin katkısıyla bir anket çalışması yaptık. Yaptığımız uyulamalarla ve anket çalışmaları sonucunda bayan sürücülerin yüzde 25,erkeklerin ise yüzde10’unun emniyet kemeri kullandığını tespit ettik.İki aylık çalışmalarımız sonucunda yaptığımız ikinci bir anket ve uygulamalarla bu oranın bayan sürücülerde yüzde 52’ye erkeklerde ise yüzde 25’lere ulaştığını gördük. Emniyet kemeri kullanmada hedefimiz olan en az yüzde 80’lere ulaşmayı ise öyle uzun yıllarda değil bir yıl gibi sürede ulaşmayı hedefliyoruz. Bu doğrultuda ‘Çotanaklar Emniyet Kemeri Takıyor, Hayata Güvenle Bakıyor’ kampanyası başlattık ve sürücülerimizin de bu kampanyaya destek vermesini bekliyoruz” diye konuştu.

Emniyet Müdürü Hikmet Bulak ayrıca bundan sonraki trafik uygulamalarında görevli trafik polislerinin yakalarında kamera olacağını ve bu kamera kayıtlarında gerek sürücülerin, gerekse görevli memurların karşılıklı davranışlarının kaydedilip izleneceğini sözlerine ekledi.

Emniyet Müdürlüğü’nde yapılan açıklamanın ardından Trafik Şube Müdürü Şentürk Küllekçi’nin de katıldığı emniyet kemeri uygulaması yapıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.