SON DAKİKA!

GİRESUN İL GENEL MECLİSİ EĞİTİM VE BİNA SATIŞI KONUŞTU

Giresun İl Genel Meclisi Başkanı Osman Öden, başkanlığında gerçekleştirilen Nisan ayı meclis toplantısının gündeminde satışa çıkarılan Özel İdare Binası ve Milli Eğitim yatırımları yer aldı.

İl Genel Meclisi’nin okullarının sorunuyla ilgili detaylı bilgilendirilmesi amacıyla davet edilen İl Milli Eğitim Müdürü Necati Akkurt’da meclise katıldı. Mecliste gündem dışı konuşan CHP Grup Başkan Vekili Ömer Mustafa Yılmaz, Özel İdare binasının satışıyla ilgili konuştu. Ömer Mustafa Yılmaz, bina satışıyla ilgili kavram kargaşası olduğunu net bilgi alınamadığını söyledi.

Ömer Mustafa Yılmaz “Özel idare 2,5 milyon liraya ihtiyacı olacak kadar düştü ise bu iflas demektir. Siyaset olarak bir karar aldık. Bunun üzerine başka bir mekanizma ben yaparım diyorsa durduğunuz yeri gözden geçirin. ‘Sürekli gelirlerimiz artıyor, en zengin özel idareyiz’, denilmesine rağmen ‘acil para ihtiyacı var’ ifadeleriyle satılmaya çalışılmasına anlam veremiyoruz. Satılacak Özel İdare binasında AK Parti’nin de yeri var. Satış gerçekleşirse sizlerde parti binasını satan meclis üyeleri olacaksınız” dedi.

AK Parti’li meclis üyesi Kubilay Elevli ise, “Kendi parti binasının satan” sözünü Ak Partililer kabul etmediklerini kaydederek, siyaseti başka işlere karıştırılmaması gerektiğini kaydetti.

Davet Üzerine okulların sorunları hakkında meclis üyelerini bilgilendirmek amacıyla meclise davet edilen İl Milli Eğitim Müdürü Necati Akkurt ise ” Milli Eğitim Müdürlüğümüz yüzde 20’sinden fazla ayrılan pay ve genel bütçeden aktarılan gelirlerinin yanı sıra bağışlarla okulların fiziki şartlarını iyileştirmek adına önemli yatırımlar gerçekleştirildi. 2012-2013 yatırım programında 20 okul, 8yurt binası, 4 kapalıspor salonu 2 ek binası olmak üzere 34 işimiz devam etmektedir. Yaklaşık maliyeti ise 40 milyon TL’nin üzerindedir ve buna ek bütçelerinde ilave edilecektir. Karadeniz Bölgesi’nde ise ortalamanın üzerindeyiz. Eğitim başarısında ise SBS’de 60’lı sıralardan 16’lara, YGS’de ise 70’lerden 50’inci sıralara geldik. Başarı eylem planlarıyla da daha da iyi duruma geleceğiz” diye konuştu.

Milli Eğitim Müdürü Akkurt, yaptığı sunumun ardından meclis üyelerinin sorularını cevaplandırdı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.