SON DAKİKA!

GİRESUN’DA KENTSEL DÖNÜŞÜM İÇİN İLK KAZMA

Giresun’da ilk defa yapılacak olan kentsel dönüşüm için bugün yıkım başladı.

Giresun’da Kentsel Dönüşüm Projesi çalışmaları kapsamda Gemilerçekeği Mahallesi’nde bulunan iki katlı bir binanın yıkımına başlandı. Uzman ekiplerin yaptığı incelemeler sonucu yıkım kararı verilmesinin ardından çalışmalara başlandığına dikkat çeken yetkililer bina sahibinin de onayıyla kentsel dönüşüm sürecinin başladığını ifade etti. Giresun Belediye ekipleri tarafından yıkımı gerçekleştirilen bina sahibi Abdullah Çınar, il genelinde Kentsel Dönüşüm Projesinde ilki gerçekleştirdiğini söyledi.

Abdullah Çınar “Çevre ve Şahircilik İl Müdürlüğü tarafından afet riski altındaki alanların dönüştürülmesi kapsamında yapılan incelemede yıkım kararı çıkmasının ardından kentsel dönüşüm kapsamında binamı yapmak için harekete geçtim. Giresun’da ilk defa projeyi uygulamaya geçirmiş olacağım. Proje kapsamında binanın yıkımı belediye ekiplerince gerçekleştirildi. Bir süre sonra da temelleri atılacaktır” dedi.

Kentsel dönüşüm kapsamında bir takım ayrıcalıklara da sahip olacağını belirten Abdullah Çınar “Kentsel dönüşüm kapsamında yapılacak her daire için 100 bin TL, 10 yıl geri dönüşümlü faiz destekli kredi verilmektedir. Yine belediye harçlarından muaf tutuluyorsunuz.Bu nedenle ilimiz ve ülkemizin gelişmesi adına riskli bina sahipleri bu proje ile binalarını yenilemelidir” diye konuştu.

Giresun’da kentsel dönüşümün öncüsü olan Abdullah Çınar, kendisine destek veren Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü personellerine ve Giresun Belediyesi’ne teşekkür etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.