Uncategorized

Giresun da Kim Kazanacak?


Özel Haber : Ethem Bakar


 


2011 yili Türkiye genelinde Milletvekili seçimlerinin yenilenecegi yil hal böyle olunca Giresun bu seçimlerde önemli olaylara gebe görünüyor, mevcut milletvekillerimizden enaz biri Giresun ilinden artik milletvekili olamiyor sebebi malum Giresun ilinin 5 olan milletvekili sayisi maalesef 4 olarak degistirildi.


 


Verilen göçlerin sonucu nüfusu azalan illerden biri olan Giresun geçen seçimlerde 3 AKP 1 MHP 1 CHP olmak üzere toplam 5 milletvekili ile Türkiye Büyük Millet Meclisinde temsil ediliyordu.


 


Peki simdi ne olacak?


 


Ak Parti her halükarda Giresun ilinden bir milletvekilini kesinlikle çikariyor, sebebi ise son seçimlerde elde edilen istikrarli sonuçlar kalan 3 milletvekilligi için kimler talipli diye bir düsünelim, CHP Giresun merkezde tartismasiz bir üstünlük yasiyor ancak kirsal ve ilçlerde ise adeta yok gibi, özelikle Bulancak ilçesinde Belediye Baskanligini üst üste kazanmasindan sonra Ak Partiyi burda yikmak imkansiz gibi görünüyor, CHP Bulancak ilçesinde oylarini artirmazsa bu seçimlerde basaridan söz etmesi imkansiz olacak, Piraziz ve özelikle bagli belde Bozat bölgede belirleyici unsur olacak Bulancak ve Piraziz oylari bu kez Öner Hekim merkezli olacak gibi görünüyor çünkü Öner Hekim geçen seçimlerde bagimsiz aday olarak bölgeden istedigi sonucu alamamisti, ancak Öner Hekim bütün bunlara ragmen hayir ve hasenata devam etti. Adeta her basi sikisanin Kapisini asindirdigi Öner Hekim bu kez kendi aday olmasa bile isaret edecegi kim olursa olsun bölgede kesin belirleyici olacak. Bulancak ve Piraziz Öner Hekim merkezli bir seçim yasayacak.


 


Içerideki ilçelerimiz uzun zamandir sahilden kopuk bir siyaset yapiyor, iki dönem Alucra ve Sebinkarahisar ilçe belediyelerini alan MHP ne yazik ki elindeki bu önemli kozunu kaybetti, buradaki önemli kozu Ak Partiye kaptiran MHP bu seçimlerde bu bölgeden aday göstermedigi takdirde Sebinkarahisar ve Alucra dan oy almasi mümkün gözükmüyor, tabi burda Nurettin Canikli faktörü baska bir unsur, Çamoluk ve bagli belde Yenice daha yeni Ak Partiye katildi. CHP bu bölgede teskilat olarak bile bir araya gelebilmis degil bir Sebinkarahisar da biraz kipirdaniyor ama asla CHP için yeterli gelmez.


 


Içerdeki diger ilçelerimiz Dereli ve Yaglidere kesin olarak Ak Parti hakimiyetine geçmis durumda Sebinkarahisar ve Alucra gibi Yaglidere de belediyeyi Ak Parti ye kaptiran MHP toparlana bilmesi için özelikle Yaglidere de aktivitelerini artirmasi gerekir ayni sey CHP için Dereli ilçemizde geçerli ancak her iki ilçede de Ak partili Belediyeler ilçe merkezlerini adeta santiyeye çevirmis vaziyette hal böyle olunca da bu iki ilçede muhalefet partilerinin isi zor gibi görünüyor.


 


Sahil ilçelerimiz ise ilginç gelismelere gebe gibi görünüyor, Eynesil belediye baskani bagimsiz kazanmisken Ak Partiye geçti ve ikinci kez ilçenin belediye baskanligini kazandi, bagli Ören ise zaten Ak Partili, Görele ilçemizde bagli dört beldeden sadece birin de MHP li  belediye baskani var digerleri tamami Ak Partili bir baska özellik ise Il Özel Idare Genel Sekreteri Cumhur Melikoglu Görele ilçemizden ve muhtemel milletvekili adaylarindan biri de o olacak yani en ilgiç seçim bence Görele ilçemizde olacak, hatta ilçenin belediye baskani Mimar Ertugrul Melikoglu da agabeyi Cumhur Melikoglu nun rakiplerinden biri olacak gibi görünüyor. Bu bölgenin içinde kalan ve tek muhalefet ilçe olan Çanakçi merkezde MHP agirlikli olsada köylerde yine Ak Parti ekseninde kaliyor, Ilçenin MHP li belediye baskani Sebahattin Senel merkezde etkili unsur olarak karsimiza çikiyor.


 


Tirebolu, Dogankent ve Güce merkezli bir aday bu seçimlerde mutlaka olmali yoksa bu bölgede çok büyük rahatsizliklar söz konusu geçen dönem bu bölgeye Haci Hasan Sönmez hitap etmeye çalisti, yerel manada bu bölgenin yetistirdigi bir siyasetçiye bu üç ilçemizde ihtiyaç var.Özelikle Tirebolu merkezi adeta kayniyor ve son olarak Ak Parti ilçe baskani görevden alininca kizilca kiyamet koptu. CHP li belediye baskani Burhan Takir ilçedeki en rahat siyasetçi durumunda. 


 


Espiye ve bagli belde son seçimlerde Ak partiye oy verdi ve çok basarili bir seçim dönemi geçirdi iki dönem üst üste ilçe belediye baskanligini Erol Karadere kazandi Mustafa Karadere ise bu ilçenin en önemli umudu olarak görülüyor.


 


Kesap ilgiç bir sürece girdi, bagli belde Karabulduk çiçegi burnunda Ak partili oldu ancak Kesap ta hala Dr. Nihat Yilmaz büyük bir faktör, geçen dönem milletvekili adayi olmus kendisine MHP de üçüncü siradan yer bulmustu. Kesap ta bu seçimlerde oldukça önemli bir konuma geldi.


 


Merkez ilçede köyler ve merkezin tamaminda CHP hakimiyeti söz konusu ancak CHP merkez siyasetine yöne verecek iyi bir adayi göstermesi ve bu adayin daha önce denenmemis biri olmasi halinde süpriz bir sekilde 2 milletvekili çikarmasi isten bile degil.


 


kisacasi Giresun un 5 milletvekilinden biri kesin digerleri ise zaman ve zemine göre yolcu gibi görünüyor.


 


 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.