DÜNYA

GİRESUNLU AMERİKA’DA IRKÇI TACİZE MARUZ KALDI

On yıldır Amerika’da yaşayan Giresunlu gurbetçi Aileye Beş yıldır Yunanlı olan ve Türk düşmanı komşusuyla yaşadıkları çirkin ırkçı saldırılar mahkemelere taşındı.

Amerika’da yaşayan Ekin Ailesi Türk olduklarını öğrenen Yunanlı komşularının kendilerine bir süredir yapılan ırkçı saldırılara maruz kaldıklarını belirtiliyorlar.

Amerik’da New Jersey eyaletinin Başkentı olan Trenton şehrine bağlı Hamilton kasabasında yaşayan Aslen Giresun Çanakçı’lı olan Nurten Ekin yaşadıkları korku dolu günleri Giresun Dergisine anlattı. Nurten Ekin beş yıl önce aldıkları evlerini tadilat ve bahçe düzenlemelerinin yasal yollardan yapmalarına mani olduklarını belirtiyor. Ekin, Yunanlı komşuları tarafından sürekli rahatsız edildilklerini her türlü tacize ve ırkçı söylemleriyle karşı karşıya kaldıklarını evimizin sınırları dahilinde yapmak istediklerimizi çeşitli yollardan engel olunmaya çalışıldığını ve yunanlı Aile tarafından her turlu kötülüklere maruz kaldıklarını söyledi.

amerikagiresunluaile

Nurten Ekin, Yunanlı komşuları tarafından Büyük oğlunun evimizin önünde arabayla ezmeye çalıştıklarını ve geceleri kundaklanmadan korktuklarını bu yüzden ailecek sürekli korku içinde yaşadıklarını ve belediyede çalışan tanıdıklarına bize uyarı yazısı göndertiyorlar. Ailemize psikolojik baskı uygulamaya çalışıyorlar. Yunanlı aile yetkili mercilerdeki tanıdıkları vasıtasıyla ırkçılık eylemlerini devam ettiriyorlar. Mahallede başka yunanlılarla beraber her türlü pisliği yapmaya çalışıyorlar evimizin bahçesine yaptığımız sebze meyveleri şikayet ederek eğitimsiz, kültürsüz Türkler diye aşağılamaya çalışıyorlar. Yanıma misafirliğe gelen Türk arkadaşlarımdan rahatsız olup şikayet ediyorlar misafirlerimize bağırıp resimlerimizi çekiyorlar çöplerimizi kontrol edip siz Türksünüz diye hakaret ediyorlar.

Nurten Ekin, Yunanlı aile Belediyedeki tanıdıkları vasıtasıyla her şeyi kendi lehlerine çeviriyorlar özgürlük alanlarımızı kendileri belirlemeye çalışıyorlar her gün polislik oluyoruz. Her zaman bizleri tehdit ediyorlar diye polise şikayet ediyorlar. Avukatımız bu yaşananlar bir ırkçılık ve siz Türksünüz, Müslümansınız diye davayı alması ve daha sonrada mahkemeye bir gün kala öbür tarafın Avukatıyla anlaşması bizleri Şoke etti. Elimiz kolumuz bağlandı anlaşma yoluna gitmemizi söylediler. Bu yaşananları bir üst mahkemeye göndereceğiz diye Avukatlar anlaşarak davayı bitirdiler. Bu yaşananlar Türk düşmanı Yunanlı aileye dahada güç vererek saldırılarına devam ediyorlar. Ekin, Bu yaşananları maruz kaldığımız ırkçılığı bir üst mahkemeye taşıyacaklarını belirterek, Başımıza bir şey gelirse sorumlusu kasabadaki yetkililer ve Yunanlılardır , Bu konuda Amerika’daki Türk yetkililerden, makamlarından yardım bekliyoruz şeklinde konuştu.

Haber: Hasan Çelik/Giresun Dergisi-ABD

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.