SON DAKİKA!

GÖRELE’YE YATIRIM SEFERBERLİĞİ

Kuzeydoğu Çimento tarafından Giresun’un Görele ilçesinde kurulması planlanan çimento fabrikası ve liman inşaatı için çalışmaların başladığı bildirildi.

Kuzeydoğu Çimento tarafından Giresun’un Görele ilçesinde kurulması planlanan çimento fabrikası ve liman inşaatı için çalışmaların başladığı bildirildi. Çavuşlu beldesindeki eski taşocağı mevkiine fabrika kurmak için girişimlerde bulunan şirket, ilçeye 200 milyon dolarlık yatırım yapmayı planlıyor.

Kuzeydoğu Çimento’nun ortaklarından Turhan Sinirlioğlu, konuyla ilgili açıklamasında şunları ifade etti: “Görele’ye, Cumhuriyet tarihinin en büyük yatırımını yapmak için Giresun Ticaret Borsası Meclis Başkanı Mustafa Demirci ve vergi rekortmeni Mimar Abdurrahman Süleymanoğlu ile birlikte yola çıktık. Çimentonun ana hammaddesi kalkerin bol olduğu yöremizde Çömlekçi Vadisi’nde yaklaşık 300 hektarlık alanın bu amaçla kullanım hakkını aldık. Fabrika inşa edilip faaliyete geçince yaklaşık bin kişiye istihdam imkanı sunulacak.”

Karaburun mevkiine de 30 milyon dolara mal olacak liman yapımı planladıklarını açıklayan Sinirlioğlu, “Çimento fabrikası ile liman çalışmasını aynı zamanda başlatacağız. İzinlerimizi aldık, yer tahsisinde bulunduk ve teşvikimiz çıktı. Ham madde alanlarımızın ruhsatlarını aldık. Yaklaşık 3 ay içinde ÇED raporu ve diğer izinleri alarak fabrika kurmak için çalışmaya başlayacağız. 2014 yılı sonunda fabrikanın üretime geçmesini planlıyoruz. Yıllık 2 milyon ton çimento kapasitesi ile üretime geçecek olan fabrikamız ilerleyen yıllarda kapasitesini yıllık 4 milyon tona çıkartacak. Üretilen çimentonun yüzde 80’ini iç piyasada, yüzde 20’sini de ihraç etmeyi düşünüyoruz.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.