SON DAKİKA!

Giresunlu Üst Geçit Istiyor

Karadeniz Sahil Yolu nun 18 kilometrelik Giresun sehiriçi geçisinde 4 adet alt geçit bulunurken, vatandaslar alt geçitleri kullanamamaktan yakiniyor.


Yagmur yagdiginda su basan alt geçitlerin, kimligi belirsiz kisiler tarafindan da sürekli tahrip edildigini, isiklarinin kirilarak, duvarlarina yazilar yazildigini ve tuvalet olarak kullanildigini söyleyen vatandaslarin, üst geçit taleplerini dile getiriyor.


Belediye Baskan Yardimcisi Ömer Cinel, Karadeniz Sahil Yolu Giresun sehir içi geçisinde alt geçitlerin deniz seviyesinin altinda insa edildiklerini belirterek, “Deniz seviyesinden düsük olmasi ve insasindaki yanlislar nedeniyle vatandaslarimiz alt geçitleri saglikli sekilde kullanamiyor. Her yagmur yagdiginda sahildeki alt geçitleri su basiyor. Ekiplerimiz her yagmur yagdiginda sabahin erken vakitlerinde alt geçitlerde su bosaltma islemi yapiyor. Çünkü bu alan Üniversite ögrencilerinin okula gittigi, insanlarin mesaiye yetistigi bir alan” diye konustu.


Cinel, özellikle Giresun Üniversitesi kampüsünün, ayni zamanda plajin bulundugu bölgedeki iki alt geçidin sorun yumagi oldugunu belirterek sunlari söyledi:


“Belediyenin görevi olmamasina ragmen yagmur yagdiginda otopomplarla burulardan su çekiyoruz. Alt ve üst geçitler karayollarinin sorumlulugunda olan yerler ancak insanimiz magdur oldugunda ister istemez olaya müdahil olmaya çalisiyoruz. Alt geçitlerin duvarlarina çok farkli seyler yazilip çiziliyor, yine duvarlar belediye tarafindan boyaniyor. Su bosaltimi bizim tarafimizdan yapiliyor. Defalarca lambalarini degistirmemize ragmen belli kisiler tarafindan bu lambalar kiriliyor ve geceleri kullanilamaz hale getiriliyor. Giresunlu hemsehrilerimizden beklentimiz, yapan kisileri vatandaslik görevi olarak ihbar etmeleri. Karayollarinin ivedi olarak bu duruma çözüm bulmasi gerekiyor. Çünkü lokal çözümlerle alt geçit sorununun halledilmesi mümkün degil. Aydinlatma lambalarinin tahrip eden kisiler oraya koyulacak güvenlik kameralarini da tahrip edeceklerdir. Plajlar bölgesine bir üst geçit yapilmasi konusunda Il Genel Meclisinin Karayolarina bir önerisi olmustu, biz de burada yapilacak bir üstg eçidi Karayollarindan bekliyoruz. Çünkü alt geçitler ihtiyaca cevap vermiyor.”


Karayollarinin Giresun sehiriçi geçisi insaatini aceleye getirdigini ileri süren Cinel, “Bu yolu yaparken özellikle sehir içi geçisi aceleye getirildi. Biran önce yapalim ve açalim seklinde bir anlayisla yapildi. Çünkü Karadeniz Sahil Yolu nda en son yapilan kisim Giresun sehir içi geçisiydi” dedi.


Cinel, geçtigimiz yillarda Giresun da, bu yil da Rize de asiri yagis sonucu olusan sel ve su baskinlarinda Karadeniz Sahil Yolu nun hatali insasinin rol oynadigini savundu.


-ALT GEÇITLERI KULLANAMADIGIMIZ IÇIN YOLDAN GEÇMEK ZORUNDA KALIYORUZ”-


Alt geçidi kullanmak zorunda kalanlardan Üniversite ögrencisi Tugba Sapmaz ise, Aa muhabirine, Kredi Yurtlar Kurumu Sahil Ögrenci Yurdunda kaldigini belirterek, “Deniz kiyisindan yurda gidebilmek için alt geçitleri kullanmak zorundayiz. Ama Yagmurlu havada bu mümkün degil. Sulardan dolayi alt geçide giremiyoruz ve baska geçis yeri de yok” dedi.


Yetkililerden çözüm isteyen Sapmaz, “Alt geçitler kapandiginda sahil yolundan geçmek zorunda kaliyoruz. Orada demirler çok keskin ve ellerimizi kesiyor. Ayrica, alt geçitte sürekli lambalar kiriliyor. Gece burayi kullanmaktan korkuyoruz. Yetkililer buraya çözüm bulsunlar buraya mutlaka üst geçit yapsinlar” diye konustu. 

Plaj isletmeci Selahattin Ceylan ise üst geçit yapilmasi gereken yere deniz seviyesinin altinda alt geçit yapilmasi sonucu ulasim sorunu ile bas basa birakildiklarini ifade ederek, sunlari kaydetti:

“Karayolu yapildiktan sonra menfezler denizin altinda bir seviyede oldugu için her yagmurda alt geçitleri su basti. Bir tek burasi degil karayollarina bagli civardaki tüm alt geçitlerde bu sorun var. Alt geçidi su bastiginda Belediyeye haber veriyoruz, onlar da gelip suyu çekiyorlar ve denize bosaltiyorlar. Ögrencilerimiz, esnafimiz, çevrede yasayanlar bundan magdur ve bu her yagmur yagdiginda yolun karsisina geçebilmek için çile çekiyoruz.”


Ceylan, su baskinindan dolayi alt geçidi kullanamayan bazi kisilerin ise canini tehlikeye atarak orta refüjdeki demir parmakliklari asarak karsiya geçmeye çalistigini da kaydetti.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.