DÜNYA

GİRESUNLULAR ALMANYA’DA ARTIK SALONLARA SIĞMIYOR

Stuttgart-Münih bölgesi etkin hemşeri derneğimiz Karadeniz Giresunlular Derneği Erdmannhausen Halle Auf Shray’da düzenlediği Karadenizliler Kültür-Eğlence gecesinde resmen izdiham yaşandı.

Akşam saat 16.00 (4) itibari ile Halle Auf Shray’ı doldurmaya başlayan Karadenizli ve Giresunlu hemşerilemiz gece saat 02.00’a kadar birinden önemli sanatçıların söylediği şarkı ve türküler ile gönüllerince eğlendiler.

Gazeteci-Yazar Ethem Bakar’ın sunduğu geceye Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Giresun Milletvekili Selahattin Karaahmetoğlu, Baden Gutenberg Eyalet Hükümeti Uyum Bakanı Bayan Bilkay Öney, SPD Partisi Baden Gutenberg Eyalet Başkanı Klaus Schmiedel, DİTİB Foyebach Cami Derneği Başkanı İsmail Çakır, Felbach Türk İşçiler Derneği Başkanı Hüseyin Babuşcu, Waiblingen Türk Merkezi Başkanı Mustafa Yazıcı, Heilborn Karadenizliler Derneği Başkanı Tufan Akçay, Shönberg Balingen Giresunlular Dernek Başkanı Mustafa Karataş, Gurbetçi Giresun Gazetesi Münih Temsilcisi Murat Seyithanoğlu, Merhaba Gazetesi Temsilcisi Hacı Eray, yaklaşık 1.400 hemşerimiz katıldı.

erdmanhausen10

Geceni n sunucuları tarafından sahneye davet edilen Karadeniz Giresunlular Derneği Folklor ekibinin 4 ay boyunca hazırlanıp sunduğu gösteri salon tarafından uzun süre alkışlandı.

Gecenin açılış konuşmasını Karadeniz Giresunlular Derneği Yönetim Kurulu Başkanı İrfan Aydemir yaptı.

İrfan Aydemir konuşmasına başlamadan bütün yönetim kurulunu sahneye davet ederek “ Ben bu işleri tek başıma yapmıyorum bu organizasyonlar bir ekip işi bütün arkadaşları sahneye alalım onlar yanımda dururken söyleyeceklerimi daha rahat söyleyeceğim.” Dedi.

erdmannhausen5

Yönetim kurulu salonun alkışları ile sahnedeki yerini aldı. 2. Başkan Cevat Öksüz, Muhasip Mehmet Bıçakcı, Yardımcısı Halil Yoleri, Halkla İlişkiler Recep Hortum, Yardımcısı Önder Vural, Sekreter Abdullah Tekin, Yardımcısı Erdal Savaş, Basın Sözcüsü Eşref Elevli.

erdmannhausen8

Dernek Yönetim Kurulu başkanı İrfan Aydemir konuşmasına şöyle devam etti “ Saygıdeğer hanımefendiler ve beyefendiler öncelikle Türkiye’den gelerek bizlerin yanında olan Giresun Milletvekilimiz Sayın Selahattin Karaaahmetoğlu ve Gurbetçi Giresun Gazetesi İmtiyaz Sahibi, Haberciler Derneği Başkanı değerli dostumuz Ethem Bakar’a teşekkür ediyor, hoş geldiniz diyorum. Sonra sırası ile Baden Gutenberg Eyalet Hükümeti Uyum Bakanı Bayan Bilkay Öney, SPD Eyalet Başkanı Sayın Klaus Schmiedel, DİTİB Foyebach Cami dernek Başkanı İsmail Çakır’a gecemize teşriflerinden dolayı ayrı bir teşekkür etmek istiyorum, Heilborn, Shönberg Balingen, Waiblingen gibi şehirlerden gelerek gecemizi onurlandıran değerli dernek başkanı ve yönetici mevkidaşlarımda hoş geldiniz sefalar getirdiniz diyorum. Karadeniz Giresunlular Derneğini kurarken amacımız bölgemizde yaşayan hemşerilerimizin Kültürel özelikleri, Yemekleri ve özelikle tartışmasız önemli bir markası Karadeniz’i yaşadığımız ülkedeki halklar ile tanıştırmak, burada doğan çocuklarımızı gelenek ve göreneklerine adetlerine sadık birer birey olarak yetiştirmekti. Görüyorum bunu bir nebze olsun gerçekleştirdik. Salonumuzda Karadeniz yöresinden Artvin, Rize, Trabzon, Giresun, Ordu, Samsun, Sinop’tan hatta Türkiyenin bir çok şehrinden misafirlerimiz var. Bizler bu geceyi hazırlarken eşlerimizde bizlerle geceli gündüzlü bizimle oldular onlara da büyük bir alkış rica ediyorum. Derneğimiz en önemli görevi olan Kültür tanıtımı adına kurduğu Folklor ekibi ile bölgesinde çok önemli bir eksiği de tamamlamıştır. Ben sizleri fazla sıkmayacağım bu gecenin tertiplenmesinde bizlere sponsor olan bilet alan Avrupanın çeşitli şehirlerinden gelerek destek olan özelikle Türkiye’deki yoğun programlarına ara vererek gelip bizlere güç katan Giresun Milletvekilimiz Sayın Selahattin Karaaahmetoğlu ve Gazeteci Ethem Bakar’a huzurlarınızda bir kez daha teşekkür ediyorum.” Dedi.

erdmannhausen6

Gecenin ikinci konuşmacısı SPD Parti Bölge Başkanı Klaus Schmiedel tarafından yapıldı. Schmiedel heyecanlı konuşmasın da “ Türkiye’den Avrupanın çeşitli şehirlerinden Erdmannhausen’e gelen değerli insanlar, hoş geldiniz, sizler artık Almanya’nın birer parçasısınız, kültürünüz, yaşam tarzınızı, dilinizi, dininizi ülkemizde özgürce yaşıyorsunuz, bu aslında sizin kendi beceri ve hüneriniz, Türk hemşerilerimiz aynı zamanda bu ülkede yaşayan diğer halklara da örnek sizler bu tür eğlence-kültür geceleri ve etkinlikleri ile bu ülkede yaşamak zorunda olan diğer milletlere de örneksiniz,bundan yıllar önce yaşadığınız sorunları artık yaşamıyorsunuz, bakın bölgemizin Uyum Bakanı bile sizin ülkenizden onun için artık bizden bir parça olan sizlerin kültür ve yaşam tarzları bizleri biz siyasetçileri ilgilendiriyor. Onun için geçen yıl ve bu yıl burada yapılan etkinlikleri şahsım adına kaçırmadım. Çok eğlendim ve etkilendim, bu tür eğlence gecelerini düzenleyen sivil toplum örgütü başkanı ve yöneticilerini destekliyor ve kutluyorum. Türkiye’den gelen değerli Parlementer ve Misafirlere ayrıca teşekkür ediyor. Saygılar sunuyorum. Dedi.

erdmannhausen0

SPD Eyalet Başkanı Klaus Schmiedel’e Karadeniz Giresunlular Derneği Basın Sözcüsü Eşref Elevli tarafından bir teşekkür plaketi takdim edildi.

erdmannhausen4

Mikrofona Baden Gutenberg Eyalet Hükümeti Uyum Bakanı Bilkay Öney davet edildi. Bilkay Öney Almanca iyi akşamlar Türkçe Selamü Aleyküm diyerek sözlerine başladı. Öney kısa konuşmasında şunlara değindi. “ Almanya’da yaşayan yabancı kökenli bir çok ülkenin vatandaşını ilgilendiren çalışmalarımız devam ediyor, Bölgemizde yaşayan Türk kökenli Alman vatandaşlarımızın çocuklarına yönelik eğitim müfredatına Türkçe’yi seçmeli dil olarak yerleştirmek için çalışmalarımız devam ediyor. Geçen yıl Türkçe konuştum sanırım yanlış anlaşılmışım bu yıl ise sizlere Almanca hitap etmek istedim. Uzak yakın Avrupa’nın bütün şehirlerinden gelerek bu geceye katılan herkese iyi eğlenceler diliyorum. ” Dedi.

erdmannhausen3

Erdmannhausen Belediye Başkanı Bayan Hanneeman kısa konuşmasına hoşglediniz diyerek Türkçe başladı. Hanneeman “ Karadeniz Giresunlular derneğini kutluyorum, yönetmekte olduğum bu küçük ve şirin şehir Erdmannhausen’e bu kadar nezih bir topluluğu bir araya getirdi. Sizi ağırlama fırsatı verdi, Türk dostlarımızın yaşam şekillerini ve Kültürlerini bize öğrettikleri için ayrıca teşekkür ediyorum, hoş geldiniz iyi eğlenceler diliyorum.” Dedi.

erdmannhausen2
Gecenin son konuşmasını Giresun Milletvekili Selahattin Karaahmetoğlu yaptı. Giresun Milletvekili Selahattin Karaahmetoğlu “ Karadeniz Giresunlular Derneğinin yaptığı bu nazik daveti hiç düşünmeden kabul ettim. Size Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu’dan, Tirebolu Belediye Başkanı Burhan Takır’dan, Güce Belediye Başkanı Sayın Osman Karabatak’tan selam ve sevgiler getirdim. Yurtdışında yaşayan yaşamak zorunda olan burada doyan değerli hemşerilerim sizlere Türkiye’den Karadeniz’den Giresun’dan kucak dolusu selam, saygı ve bölgemizin havasını getirdim. Konuşmama başlamadan önce sizlere son olarak Türkiye Cumhuriyeti Parlementosu Ana Muhalefet Partisi Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun Selamlarını ve Sevgilerini getirdim. Değerli hemşerilerim Karadeniz dostları, hanım ve beyefendiler Türkiye son 10 yıldır bir zihniyet tarafından yönetiliyor, bunu hep birlikte maalesef izliyoruz, sizler doğdunuz şehirlerde doyamdığınız için binlerce kilometre uzakta ekmeğinizin çoluk çocuğunuzun rızıklarının peşindesiniz, ben sizleri sıkmadan seçim bölgem ve ülkemizin yaşadığı sorunlara kısaca değineceğim, Giresun ekonomik olarak son on yılda çok şey kayıp etti. SEKA, FİSKOBİRLİK, FAT-UN, ve bir çok özel sektör kuruluşu kapandı. Ordu-Giresun illerinin iktidara mensup milletvekilleri bir önerge vererek iki ilide isimlerini kaldırıp ilçe olması için Parlementodan karar çıkarmaya çalışıyorlar, biz Giresun ilinde doğduk, Giresun ilinde il olarak ölmek istiyoruz, Ordulu kardeşlerimizi seviyoruz ancak Ordu ili ile birleşip tek olmayı istemiyoruz. Avrupanın çeşitli şehirlerinde yaşayan Türklerin sorunlarını Cumhuriyet Halk Partisi olarak biliyoruz. Sorunlarınızın çözümü adına oluşturduğumuz heyetimiz parti yetkililerimiz her hafta Almanya ve çeşitli Avrupa ülkelerinde çalışmalarına devam ediyor. Böylesine güzel eğlenceli bir geceyi tertip ederek bizleri buralara kadar davet eden değerli dernek yöneticilerine huzurlarınızda bir kez daha teşekkür ediyorum.” Diyerek sözlerini tamamladı.

erdmannhausen16

Karadeniz Giresunlular Dernek Başkanı İrfan Aydemir Giresun Milletvekili Selahattin Karaahmetoğlu’na geceye katılımı ve Türkiye’ye hizmetlerinden dolayı bir plaket takdim etti.

erdmannhausen9

Yoğun programı nedeniyle Giresun’dan geceye gelemeyen Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu adına düzenlenen plaketi Karadeniz Giresunlular Derneği Halkla İlişkiler Sorumlusu Önder Vural Belediye Başkanı’nın Stuttgart’ta yaşayan Kardeşi Osman Aksu’ya teslim etti.

Gecenin en önemli olaylarından biride Derneği kurucular arasında yer alan Naim Öztürk’e dernek tarafından verilen takdir ve teşekkür Plaketi idi. Dernek 2. Başkanı Cevat Öksüz Naim abimiz 21 yaşında engelli torunu ile ilk defa derneğimize geldiğinde çok takdir etmiştim, kendide bir çok hastalığı olan ancak ona devletin tekliflerini reddederek engelli torununa kendisi bakması, ayrıca eşi Ayşe ablamızda şimdi bir tarafı felç oldu yani iki engelliyi aynı evde tek başına onun deyimi ile Allah bana ömür verdiği müddetçe bakacağım diyerek bakıyor, onu dernek olarak yılın hatta sonsuza dek yılların babası ilan ettik. Ona bir nebze olsun moral olmak istedik Karadeniz Giresunlular Derneği olarak her zaman yanında olacağız, dedi ve kendisi adına düzenlenen Plaketi takdim etti.

erdmannhausen14

Naim Öztürk ise duyulan bu vefaya sözlerle eşlik edemiyorum. Allah hepinizden razı olsun çok teşekkür ediyorum dedi.

Gecede Uygur Kardeşler Orkesrası ile Kemençe Sanatçıları Mehmet Ay, Ulvi Günay, Giresun’un bayan vokali Elifçe ile Tuncay Uzun sahne aldılar.

erdmannhausen1

Özelikle Mehmet Ay, Ulvi Günay’ın kemençesi ile büyük horon halkaları oluştu ve doyasıya horon oynandı.

erdmannhausen15

Giresun’un kraliçe sanatçısı Elifçe birçok Giresun türküsünü içli sesi ile okurken söylediği Akşam olur uzun havası salonda ayakta alkışlandı.

erdmannhausen7

Tuncay Uzun ise otantik Giresun türkülerinin yanı sıra Huma Kuşu ve Tamzara uzun havalarını okurken salonda büyük bir dikkatle kendisine eşlik etti.

erdmanhausen11

Sahneye Pop Star Alaturka yarışmasında elde ettiği derece ile adından bahsettiren Zeynep Birinci çıktı Karadeniz Türkülerinin yanı sıra söylediği Bozlak ve Ankara Türküleri ile salonu coşturdu. Gece binlerce hemşerimizin unutamayacağı bir anı olarak sona erdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.