SON DAKİKA!

GÜÇ BİRLİĞİ PLATFORMU KURULDU

Giresun’un doğu ilçeleri arasında sorunlara ortak çözüm üretmek amacıyla Alucra, Çamoluk, Şebinkarahisar ilçeleri Sivil Toplum Örgütleri arasında bir “GÜÇ BİRLİĞİ PLATFORMU” oluşturuldu.

Şebinkarahisar, Alucra, Çamoluk ilçelerinin sivil toplum kuruluşları bir araya gelerek oluşturduğu ‘Güç Birliği Platformu’ bu hafta İstanbul’da Alucra Vakfında toplandı.

Giresun’un kırsal kesiminde kalan Şebinkarahisar, Alucra, Çamoluk ilçelerinin sivil toplum kuruluşları bir araya gelerek ‘Güç Birliği Platformu’ adı altında yeni bir oluşum hamlesi başlattı.

alucravakfigucbirligi

Alucra Vakfında yapılan toplantının ana gündemi yöremizin çok kötü durumda olan ilçe bağlantı yollarının siyasilerle özelliklede Ulaştırma Bakanı ile görüşüp konuyu komuoyuna taşıma kararıydı.

Şebinkarahisar, Alucra ve Çamoluk İl Genel Meclis üyeleri İrfan Dİkbaş, Abdullah Kürkçü, Muammer Güleç ve Uğur Eraslan’ın da davet edildiği kahvaltılı toplantıda,İl Genel Meclis üyeleri yöremizde yapılan çalışmaları anlattı.

Toplantının ev sahipliğini yapan Alucra Vakfı Başkanı Sinan Karaveli toplantının gündemini 3 konu üzerinde yürüttü.

1. Üç ilçeyi bir birine bağlayan Karayolu ile alakalı yapılacak çalışmalar

2. Eğitim ve Üniversitenin bölge ilçelerine yapacağı katkılar

3. Yaklaşan yerel seçimler öncesi birlik beraberliğin sağlanması adına Güç Birliği yapılarak hemşehrilerimizi destekleme

Öncelikli gündem konusu Suşehri – Şebinkarahisar – Alucra – Çamoluk – Gölova ilçelerini birbirine bağlayan karayolunun günümüz koşulları ve avrupa standartlarında bir yol olması için gerekli çalışmanın başlatılmasına yönelikti.

Yapılan fikir alışverişinde ortak karar olarak üç ilçenin STK başkanlarının ve İl Genel Meclis üyelerinin öncülüğünde bölgemiz Milletvekillerinde bulunacağı özellikle de Grup Başkan Vekili Nurettin CANİKLİ beyin önderliğinde başta Ulaştırma Bakanı Binali YILDIRIM, sonrasında Başbakan ile Karayolu sorununun görüşülmesi buna yönelik bir randevu alınması kararıydı.

AK Parti Hükümetinin yaptığı yol çalışmalarında hemen hemen tüm yöre yolları çift şerit yol olurken yıllardır rampa ve virajlarla gidilen Suşehri – Şebinkarahisar – Alucra – Çamoluk – Gölova yolunun bakımsızlığı ve sahipsizliği yöre insanının canına tak etmiştir.

Eğitim konusunda ise yöremize çok olumlu bir bakışı olan Giresun Üniversitesi Rektörü Pof.Dr. Aygün ATTAR’dan daha fazla istifade edilmesine yönelik çalışmalar yapılması. Şebinkarahisar’a kurulacak olan Fakülte için YÖK’te yapılacak toplantıya tüm STK ların katılması ve STK’lar olarak Üniversiteye sahip çıkılması alınan kararlar içerisinde yer aldı. Toplantıya katılan Alucra Yöresel Kalkınma Derneği Başkanı Ahmet Tekoğlu, pilot bölge olarak seçilen ve ilçemize yapılacak olan Anadolu Teknoloji Ünivesitesi Alucra Yöresel Kalkınma Fakültesi ile alakalı olarak çalışmaları hakkında bilgi verdi. İlçemize yapılması planlanan bu üniversitenin sadece Alucra’nın değil yöre ilçeleri adına çok önemli bir ekonomik katkı sağlayacağı, bu nedenle tüm STK’ların destek olmasını talep etti.

Son gündem maddesi olan siyasi oluşumlarda birlik beraberlik konusunda ise, yaklaşan yerel seçimler öncesi yöre insanın yoğun olduğu bölgelerde tek aday üzerinde durulması, parti gözetmeksizin yöremiz insanının mutlak suretle söz sahibi olması gerektiğine yönelikti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.