Uncategorized

Haci Hasan Sönmez Ne Demek Istedi?

AK Parti Giresun Milletvekili Haci Hasan Sönmez Giresun AK Parti Merkez Binasi’nda bir basin toplantisi düzenledi.


Sönmez son günlerin en önemli gündem maddesi olarak Anayasa degisikligi konusunda detayli bilgiler verirken; Giresun’un yerel sorunlari ile ilgili de çarpici açiklamalarda bulundu. Giresun Milletvekili Haci Hasan Sönmez, konusmasinda su ifadelere yer verdi:

 

“Anayasa çalismalari uzun bir süre Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde devam etti. 7 bin sayfalik çalisma metnini okuduk ve onayladik. En nihayetinde bu çalismalar tamamlandi ve Sayin Cumhurbaskanimiza iletildi. Sayin Cumhurbaskanimiz da bu Anayasa degisikligini onayladi. Tabii ki Meclis’te 367 milletvekili sayisina ulasamadigimiz için bu Anayasa degisikliklerinin kabulü için referanduma gidiyoruz. Referandum tarihi de 12 Eylül 2010 olarak Yüksek Seçim Kurulu tarafindan açiklandi. Artik söz millette. Meclis’in Anayasa degisikliklerini tamamlamasindan sonra buldugumuz ilk firsatta 8 milletvekili ile birlikte Amerika’daki Türk derneklerinin organize ettigi bir çalismaya gittik. Amerika’da ve Türkiye’de faaliyet gösteren 6 dernegin, 1 konfederasyon çatisi altinda birlesmesi yönünde bir çalismamiz oldu.

 

“YENI ANAYASA, DEMOKRASIYI YERLESTIRECEK”

 

AK Parti olarak Anayasa degisikligi paketini hazirlarken en önemli önceligimiz ülkemizin demokrasi standartlarini yükseltmektir. Bu degisiklikler de vatandaslarimizin maddi ve manevi açidan kalkinmasina yardimci olacaktir. Bu degisikliklerle AK Parti’nin yandas bir hâkim ve savci kadrosu olusturdugu elestirisini kesin bir dille ret ediyoruz. Az da olsa mürekkep yalamis ve Hukuk’un H’sinden anlayanlar bilecekler ki bu yapilan degisikliklerle AK Parti’nin il ve ilçe teskilatlarindan kimseyi bu kadrolara almadik ve almamiz da düsünülemez. Bizim buradaki düsüncemiz hâkimlerin ve savcilarin tamaminin kendi yönetimlerinde söz sahibi olmalari. Yani sadece hâkimler ve savcilari yönetenlerin fikirleri degil; tüm hâkim ve savcilarin fikirlerinin yönetimde etkili olmasini istiyoruz. Bir baska deyisle çogulcu demokrasi istiyoruz. 11 bin 500 hâkim ve savcinin adina konusulacaksa bunun tüm hukuk kadrolarinin sesine dönüstürmek istiyoruz. 10-15 kisinin tahakkümünden tüm hâkimler ve savcilarimizi kurtarmamiz lazim.

 

“ANAYASA MAHKEMESI’NIN KÖHNE YAPISINI DEGISTIRDIK”

 

Anayasa Mahkemesi 1961 darbe döneminde kurulmus ve Anayasa sistemine girmis bir mahkemedir. Bizim Anayasa Mahkemesi hakkinda yaptigimiz degisiklik Türkiye’nin atardamarlarindaki tikanikligi açma çalismasidir. Bu çalisma neticesinde vatandaslarimiza demokratik haklarini sonuna kadar kullanma firsati ve anti-demokratik uygulamalara bir son verilecektir.

 

“GIRESUN’UN KALKINMASI IÇIN UYUMLU ÇALISMA SART”

 

Giresun’un kalkinmasinin en önemli gereklerinden biri de tüm kurum ve kuruluslarinin uyumlu çalismasidir. Bu uyum saglanamazsa bundan Giresun zarar görür. Geçen günlerde Giresun Valisi ile bir siyasi partinin il baskaninin adinin karistigi sikinti Giresun’a zarar verir. Giresun’a faydasi olmayan islerle ugrasmamaliyiz. Daha önemli islerimiz var. Biz Giresun’a birçok yatirim yaptik ama kendimizi methetme derdinde olmadigimiz için bunu haber vermedik. Simdi çogu kimse bizi hiçbir is yapmiyor zannediyor. Bu kesinlikle yanlistir.

 

Il Genel Meclisi’nin aldigi kararlari Vali uygulamak zorunda mi onu bilemiyorum ama sorunu inceleyecegim. Eger Vali, Il Genel Meclisi’nin kararlarini uygulamak zorunda ise ve uygulamiyorsa bu gerçekten büyük bir yönetim sorunudur. Giresun’un tüm kademesindeki yöneticiler uyum içinde çalismali ki, Giresun bundan istifade etsin. Bu ülkede parti memuru dönemi de vardi. Özellikle 1940’li tek parti döneminde bu durum yasandi. Ilin valisi ayni zamanda bir partinin il baskanligi görevini de yürütüyordu. Artik parti memuru dönemi bitti. Artik sadece devlet memuru dönemi var. Kadrolasma konusunda bizi elestirenler kendi geçmislerini iyi incelesinler.

 

“GIRESUN’UN ÖNCELIGINE GÖRE YATIRIM YAPILACAKTIR”

 

Giresun Kültür Sitesi ekonomik ömrünü doldurmus durumda. Giresun’un önceliklerine bakilir. Eger öncelik ve mali imkânlar Kültür Sitesi’nin yeniden yapimina izin verirse tabii ki Kültür Sitesi’nin insaati yapilir. Kamu yarari yönünden 4-5 öncelik varsa ve sadece bir tanesine paramiz yetiyorsa kamu yarari adina birinci siradaki yatirimi yapariz.

 

“YETKI ALANLARININ BELLI OLMASINI ARZU EDERIZ”

 

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin aldigi kararlarin Cumhurbaskani tarafindan veto edilmesi ve Giresun Il Genel Meclisi’nin aldigi kararlarin Giresun Valiligi tarafindan veto edilmesi tartisilmasi gereken bir konudur. Biz Il Özel Idaresi Kanunu’nu çikardik. Biz yerel seçimlerle yerel meclislere ve ulusal seçimlerle ulusal meclislere seçilmis parlamenterlerin söz hakkinin geçerli olmasini arzu ediyoruz. Ancak bu yetkileri Cumhurbaskani’ndan ve Ilin Valisi’nden alirsak bazi bölgelerde sikinti olur. Mesela Giresun’da sikinti olmaz ama bizce Diyarbakir’da olur. Genel açidan baktigimizda Türkiye’nin tamaminda bunun uygulanmasi oldukça zor görünüyor.

 

“ANKARA’DAKI GIRESUN ÖGRENCI YURDU SATILMAMALI”

 

Ankara’daki Giresun Ögrenci Yurdu konusunda birçok görüsmem oldu. Giresun’daki bir kisim bürokrat ve sivil toplum kuruluslari temsilcileri satilmasinin iyi olacagini belirtirken; bir kisim da satilmamasi yönünde görüs belirtti. Biliyorsunuz su anda satisa da çikti ancak verilen teklif düsük oldugu için satilamadi. Baskentimiz Ankara’da Giresun’a ait hatiri sayilir bir binanin bulunmasi Giresun adina faydalidir diye düsünüyorum. Satmak kolay ama almak zordur. Bu bakimdan bu konuda iyi düsünme lazim.

 

“GIRESUN’DA ALT YAPI HAMLESINI BIZ YAPIYORUZ”

 

Geçmis dönemlere baktigimizda alt yapinin çok eski oldugunu göreceksiniz. Içme suyu borulari veya elektrik tesisatlarina baktigimizda 30 yil, 40 yil öncesinden kalan yatirimlar hâlâ kullaniliyor. Tabii ki bunlar Giresun’a yetmiyor. Biz de bu düsünceden yola çikarak alt yapi hamlesini biz yapiyoruz. Kati atik projemiz de bitmek üzere. Elektrik tesisatindaki sikintilarin farkindayiz. Alt yapi sikintisini gidermek için ek ödenegi Giresun için aldik. Ek ödenegin miktari ise 2 milyon 150 bin liradir. Eylül ayinda bu ödenegi aldik ve bakim onarima baslandi. Yakin bir zamanda bu elektrik kesintileri son bulacak.”

 

Haber: FATMA UGURLU

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.