Uncategorized

H.Ibrahim Sengün;HESler öcü degil

Sengün yaptigi yazili açiklama ile son günlerde Karabörk Belediye baskani ve Çanakçi kaymakami tarafindan kamu oyuna tasinan konular ile ilgili resmi yazismalari kamu oyunun takdirine arz ediyorum dedi.
Sengün sirketler grubu yönetim kurulu baskani H.ibrahim Sengün Sayin kaymakam ve belediye baskani agiz birligi etmiscesine kamuoyunu yaniltacak bilgileri sanki ilçeye zarar veriyormusuz gibi göstermelerini anlayamadigini ama herseye ragmen sevkininde kirilmayacagini söyledi.
Sengün HES ler öcü degildir bölgeye zarar vermeyecegiz Dünya bankasi tarafindan destekleniyoruz dünya bankasi çevreye zararli bir projeye destek vermez halkimizin bilmesi gereken tek sey var burasi devletin gözteminde ve denetiminde biz burda gayri mesru hiçbirsey yapmiyoruz yapmayacagiz bu devlet yetkilileri tarafindan istense bile amacimiz kalici bir eseri Çanakçi ilçemize kazandirmaktir.
Halil Ibrahim Sengün HES yatrimini kendi iline yapan tek isadami olmasinin da ayrica bir mükafati olarak kendi beldemin belediye baskani tarafindan ve kaymakami tarafindan olanlara maruz kalmamda manidardir dedi. Iste Sengün ün kamu oyununda bilgisine sundugu yazili beyanlari.

 

BELEDIYE BASKANLIGINA
KARABÖRK

Ilgi: a) 16.07.2009 tarih ve 235 sayili yaziniz.
        b) 20.07.2009 tarih ve 237 sayili yaziniz.

    Ilgi (a) ve (b)’de kayitli yazilariniz incelenmistir. Ilgi (a)’da kayitli yazinizin 1. Maddesinde tamamen kabadayi edasi kullanilarak talebimiz tam olarak incelenmeden, ayni yöntemle Belediyede görüsmeler yapilip degerlendirilmeden, cezanin icra yoluyla tahsili yoluna gidileceginden bahsedilmektedir. Ceza Hukuka tamamen aykiridir. Henüz yatirim yerinde insaata baslanilmamistir. Belediyede yaptigimiz görüsme sirasinda, daha önce Ankara ve 14 Temmuz 2009 tarihinde Giresun’da yaptigimiz görüsmelerde 237.500.-TL geçmisten gelen borcunuzun oldugunu bundan baska ayrica borçlarinizin bulundugunu bu borçlarinizi ödememiz gerektigi bildirilmistir. Bunlari kesinlikle ödememiz mümkün olmadigi gibi Hukuk disi talep ve Özel istekler tarafimizdan yerine getirilmemektedir. Biz Dünya Bankasi kaynaklarini kullaniyoruz. Devletimiz ve Milletimiz buna faiz ödemektedir.
Tarafimiza tahsis edilen dere yataginda düzenleme ve taskina karsi koruma çalismalari yapilmaktadir. Insaat projeleri yurt disinda hazirlanmaktadir. Yatirima baslanilmadigindan Ceza haksiz ve mesnetsizdir. Belediyenizce yeniden görüsülmesi gerekmektedir. Belediyeler Kanununun ilgi Maddesine uygun olup olmadigi yeniden degerlendirilmelidir. Encümen karari bir kez daha gözden geçirilip tarafimiza bu sekilde neticenin bildirilmesinin uygun olacagi düsünülmektedir. Vatandasin istek ve taleplerini en azindan Belediye Encümeninizde görüsmeniz ve bir karara baglamaniz gerekmektedir. Vatandasi Mahkemelere direkt olarak göndermek zorlama girisimler olup buna hakkiniz bulunmadigi düsünülmektedir.
    1-Arazi Tarafimdan Satin alinmis kesinlikle yesil alan olmadigi yaptigimiz inceleme ve arastirma sonucunda tespit edilmistir. Yatirim yerinde bulunan arazinin Imar Plani henüz yapilmamistir. Ilgi (b)’de bahsi geçen tarafimiza gönderilen yazi, fotokopi ve ekleri bu arazi ile kesinlikle ilgili degildir. Belediye Merkezi Imar Planinin açiklama kismidir. Ankara ve Trabzon’da Iller Bankasinda yaziniz üzerine inceleme ve arastirma yapilmistir. Yatirim yapilan bu yörenin henüz Imara açik olmadigi, Imar Planinin yapilmadigi dolayisiyla yesil saha olmadigi Iller Bankasinda da tespit edilmistir. Nitekim Besikdüzü Kadastro Müdürlügü buranin Kadastro çalismasini yeni yapmaktadir. Görele’de bürolari vardir. Kendileri ile de görüsülmüstür. Yesil saha olmadigini kendileri de bildirmislerdir. Besikdüzü Kadastro Müdürlügünün çalismasinin bitiminden sonra Kadastro kesinlesmek üzere askiya asilacak yer sahipleri tespit edilecek ondan sonra Belediyece Imar Uygulamasi ve Suyulandirma çalismasi yapilabilecek, arazi imara açilabilecektir. Bunlar bizzat tarafimdan ilgili Idarelerden incelenerek tespit edilmistir. Ilgi (b)’deki yaziniz ekinde gönderdiginiz gelisme alanlari yazisi Imar Plani degildir. Bu Belediyenizde bulunan Merkez için yapilan Imar Planlarinin açiklama kismidir. Yine daha önce Belediyenizde yaptigimiz görüsme sirasinda tarafima Imar Plani diye verdiginiz fotokopi belge ile ayni degildir. Her ikisi de Ankara ve Trabzon’da Iller Bankasinda ve Kadastro yapilan Müdürlükte Imar Planlari ile karsilastirilmistir. Bu belgelerin bahsi geçen arazinin bulundugu yerin Imar Plani olmadigi tespit edilmistir. Hele Belediyenizde tarafima verilen sonradan çizilerek düzenlendigi açikça tespit edilen Imar durumunda dere yatagi yesil saha olarak çizilmistir. Belgede tahrifat oldugu tahmin edilmektedir. Su anda yeni hazirlanan kadastro çalismasi tarafima verilmistir. Yatirim yapilacak alan bu çalismada da yesil alan degildir ve henüz Imar Plani yoktur.

Sayfa 1

Arazi tarafimdan yatirim için satin alinmistir. Santral binasi ve ekleri buraya yapilacaktir. Dere yataginin tamami Devlet Su Isleri Genel Müdürlügü ile yapilan 05 Kasim 2007 tarih ve 38904 Yevmiye Numarali Ankara 25. Noterliginin Sözlesmesi ile yatirim için tarafima tahsis edilmistir. T.C. Enerji Piyasasi Düzenleme Kurumunca 17.08.2007 tarih ve EÜ/1280-3/920 Sayili Lisans verilmistir. Tahsis edilen yerlerle ilgili verilen bu Lisans Tapu niteligindedir. Santral burada tespit edilen arazi üzerinde yapilacaktir. Belediyenize 20.05.2009 tarihinde yazili olarak bilgi verilmis Tahsin SENGÜN, Serkan ÇINAR ve Serdar SENTÜRK tarafindan benim görevlendirmem üzerine yazimiz Belediyenize teslim edilmistir. Baskan ile telefonumdan Istanbul’da oldugu halde görüsülmüs ve yazinin Belediyeye verildigi bildirilmistir. Yazimizin sümen alti edilerek tarafimiza yazili bilgi verilmesi istenildigi halde bilgi verilmeyerek tamamen kasitli olarak insaata baslanilmadigi halde ceza yazilmasi yoluna gidilmesi kabul edilemez bir durumdur. Para temin etme taktigidir.
Yesil Saha olsa dahi Belediyenizce gerekli düzenleme yapilarak 5084 Sayili kanunun 5. Maddesi, 16 Temmuz 2009 tarih ve 27290 Sayili Resmi gazetede yayinlanan Bakanlar Kurulu Kararinin 11. Maddesi ve 28 Temmuz 2009 tarih ve 27303 Sayili Resmi Gazetede yayinlanan Hazine Müstesarliginin 2009/1 No’lu Tebligi geregince gerekli islemler yapilarak bana ait olan arazinin yatirima açilmasi gerekmektedir. Bunun geregini yapmayan Idare suçlu duruma düser. Kaymakamlik Makaminin bizi birbirimize düsürmek için yaptigi girisimler tespit edilmistir. Tarafima sürekli bilgiler gelmektedir. Kendi Makamini kullanarak yapamadiklarini Belediye ile bizi karsi karsiya getirerek yapmak istemektedir. Belediyeye zarar verilmektedir. Bu oyuna Sirketimiz ve Ben kesinlikle gelmeyecegim. Hukuk Devletinin Ilkelerinden sapilmadan gerekli islemler yapilmaktadir. Yatimi engellemek isteyenlere, kasitli fotograflar çekip ayni yerin eski ve yeni hali gibi göstermek suretiyle milletimizi aldatmak isteyenlere hatirlatmak isterim. Bu hileli fotograf oyunlari ile islem yapacagini zannedenlere  kesinlikle müsaade edilmeyecektir.
    2-Yol Çalismasina müdahalede bulunulmadigi söylenmektedir. Yol açilmasi ile ilgimiz olmadigi yazili olarak Belediyenize bildirilmistir. Yol isleminin arazi sahibi olan Oktay BEBEK, Ismet ÇAKIR ve Ahmet BEBEK tarafindan yapildigi Mukavele ile sabittir. Buna ragmen 45.000.-TL ve 7.100.-TL Ceza uygulanmistir. Bunlarin derhal kaldirilmasi gerekmektedir. Hem yola müdahale olmadigi söylenmekte hem de ceza yazilmaktadir. Bu nasil anlayis anlayabilmis degiliz.
    3-Mühürleme islemi yapmaniz mümkün degildir. Arazi sahibi benim tüm arazimi bantla kapatma hakkini Belediye Baskani nereden almaktadir. Medeni Kanun, Kat Malikleri Kanunu, Tapu Kanunu, Borçlar Kanunu ve diger Mülkiyet Kanunlarina tamamen aykiri bir uygulama olup tüm arazimi kullanamayacak sekilde kapatamazsiniz. Derhal açilmasi gerekmektedir. Henüz Insaata baslanilmamistir. Devlet Su Isleri 22. Bölge Müdürlügünün bilgisi dahilinde arazi düzenleme ve hazirlik çalismalari yapilmaktadir. Bundan sonra da yapilmaya devam edilecektir. Arazimi tümü ile kapatmaya hakkiniz ve yetkiniz yoktur. Mülkiyet hakkinin gaspi suçu islenilmektedir. Bu yetki hiçbir kimseye ve Kurumlara verilmemistir. Mühür bozma isleminden bahsedilmektedir. Hiçbir isleminiz tarafimiza teslim edilmemistir. Ayrica islemleriniz tamamen Hukuka aykiridir. Para temin etmeye yönelik bir harekettir. Yaptiginiz tüm islemler sirasinda ben Ankara ve Kocaeli’de bulunuyordum. Ben yokken islem yapiyor adeta benden kaçarcasina muhtara teslim ediyorsun. Herhalde benimle görüsmekten imtina ediyorsun. Sonrada köyünüzde arazi sahibi olan ve kendine yol çalismasi yapan Oktay BEBEK yaptiginiz mühürü ortadan yok edince benim bunu yaptigimi belirtip suç duyurusunda bulunuyorsunuz. Bunun Hukuki bir degeri yoktur. Benim böyle aldatmaca ve hileli islerden korkacagimi zannediyorsaniz yaniliyorsunuz. Hukuka tamamen aykiri talep ve Özel istekleriniz Sirketimiz ve tarafimdan kesinlikle karsilanmayacaktir. Yatirimi engellemeniz mümkün degildir. Arazi bana aittir. Kadastroda islemi yapilmistir.

Sayfa 2

Yatirima açilmak durumundadir. Yukarida bahsi geçen Kanun ve Kararlar çerçevesinde islem yapmak durumundasiniz. Engelleme yapmak suçtur. Gereginin Belediyenizce yapilmasini arazimin yatirima açilmasini istiyorum. Projeler yurt disinda hazirlanmaktadir. Arazi düzenleme projelere hazirlik mahiyetindedir. Bizim Santral ile ilgili çalismalar T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanligi Enerji Isleri Genel Müdürlügü tarafindan Ruhsata baglanmaktadir. Tesvik Belgeli bir yatirim oldugundan vergi, resim ve harçtan muaftir. Belediyenin bu yöntemlerle para almasi mümkün degildir. Sirketimizce Belediyeye Hukuka uygun olarak Para yardimi yapilmasi mümkündür. Yardim yapilmasinin yöntemi Hukuka aykiri yöntemler degildir. Ceza hele hiç çözüm degildir. Yatirim bu sekilde engellenemez.
    4-Ilgi (b) de kayitli yaziniz ekinde gönderdiginiz belgelerin Yesil saha ve Imar plani ile ilgisi olmadigindan cevap verilmesine gerek bulunmamaktadir
    5-Kusköy Ilkögretim Okulu dere kenarinda saha düzenlemesi ile sirketimizin hiçbir ilgisi yoktur. Kusköy Köyü Muhtari ve Oktay BEBEK ile yapilan Sözlesme sonucunda Okul Sahasinda KARTAS LTD. Sirketinden malzeme temin edilerek saha düzenlemesi yapildigi tespit edilmistir. Sirketimiz bu düzenleme için Kusköy Köyü Muhtarina taleplerine istinaden bir miktar Maddi destekte bulunmustur. Bulunmaya da devam edecektir. Bizimle ilgisi bulunmayan bir konuda inceleme ve arastirma yapilmadan süre verilerek, bahane aranarak, Kaymakamin destek ve istekleri ile ve hatta yönlendirmesi ile yazi yazilmasini anlamakta güçlük çekiyorum. Yaziniza cevabim budur. Muhtar ile görüsebilirsiniz. Mademki buralar Belediyenize ait o zaman Belediyenizin bu düzenlemeleri bugüne kadar neden yapmadigini anlamakta güçlük çekiyorum. Bu islemin tarafimizla bir ilgisi yoktur. Ilgili Muhtar ve Oktay BEBEK ile görüsmeniz onlara süre vermeniz gerekmektedir.
    Bana ait arazi etrafina çevirdiginiz bandin kaldirilmasini, arazimin yatirima açilmasini,  Santral Binasinin buraya yapilacagini, Hukuka tamamen aykiri zorlamalarin gereksiz oldugunu, Kaymakamin agzi ile yapildigi tahmin edilen bir takim girisimlerin kimseye fayda saglamayacaginin bilinmesini, Belediyenize yatirim ile ilgili çalismalara baslamadan önce 20.05.2009 tarihinde yazili bilgi verildigini, Çanakçi’da Büromda, Ankara’da Giresun Derneginde yatirima baslanilmasi ile ilgili beraber görüstügümüzü ve bundan sonra bu bölgede yatirim için isleme basladigimizi Fikret SAHIN Bey’e bizzat baslayabilirsiniz dediginizi ondan sonra ise baslandigini gayet iyi bildiginizi ve Giresun’da Çevre ve Orman Müdürlügünde 14 Temmuz 2009 tarihinde Toplanti öncesinde birlikte konustugumuzu, ayrica Belediye’de birçok kisi bir arada görüsmeler yaptigimizi Özel isteklerinin neler oldugunu bilindigini hatirlatmak isterim. Arazi Yesil Saha degildir. Bölge Imara henüz açilmamistir. Buna ragmen Yesil Saha deniliyor ise bana ait olan arazide yesil sahanin Belediyenizce kaldirilmasini yatirima açilmasini istiyorum. Gereginin yapilmasini neticeden bilgi verilmesini arz ve rica ederim. 31.07.2009

ADRES:                                                                                         SAYGILARIMLA,
SENGÜN Elektrik Endüstri Sanayi ve Ticaret A.S.
Kemalpasa Mahallesi Ankara Karayolu üzeri                              H.Ibrahim SENGÜN
Yeni Is hani  No: 5  Kat: 3  D: 17                                               Makine Y.Mühendisi
Tel : (262)3218911                     
Fax: (262)3315345                                                            Genel Müdür
Cep: (532)3575758                                                                       Yönetim Kurulu Baskani
Mail: sengun@sengunas.com                    IZMIT                          
    
BILGI  IÇIN:
    1-T.C. Görele Cumhuriyet Savciligina,
    2-T.C. Giresun Valiligine,
    3-T.C. Içisleri Bakanligin

NOT: Yazinin Asli Ankara’dan PTT ile gönderilmistir.

ISTE SENGÜN ÜN GAZETEMIZE GÖNDERDIGI TAM CEVAP METNI

    Yaklasik 34 yila yakin bir süredir Milletimin hizmetinde Mühendis, Yönetici Üniversite Hocasi olarak görev yapmis birisiyim. Giresun Ili, Çanakçi Ilçesi Sarayköy dogumlu oldugumu beni taniyan kisiler iyi bilirler. Türkiye’nin ve Giresun Ilimizin problemlerini ve kalkinmasi konusunda görüs ve önerilerimi zaman zaman yaptigim konusmalarimda, verdigim konferanslarimda, TV Programlarindaki konusmalarimda ve bazi gazetelerimizde yazi yazmak suretiyle milletimize anlatmaya çalismis birisiyim.
Degerli hemserilerime ve ülkemin insanlarina yardimci olmaya çalisiyorum. Sonuçta Giresun Merkezde is yeri açip konut insaati ile ise basladim. Ancak Belediye Baskani hem de seçilmesine yardimci oldugum Belediye Baskani tarafindan magdur edildim. Devlet ihaleleri almiyor dedikoduya sebep olabilecek iliskilere girmiyorum. Devletin Kredileri ile is ve yatirim yapmiyorum.
34 yillik Mühendislik hayatimda Memleketime nasil hizmet edebilirim diye hep düsündüm. Bunun için Giresun’da yapilabilecek sekilde tam 7 Adet Yatirim Projesi hazirladim. Giresun için çalismaya devam ediyorum. Görele deresi üzerinde 3 adet Çanakçi I, Çanakçi II ve Çanakçi III Regülatörü ve Hidroelektrik Santralarini kurmaya çalisiyorum. T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanligi Devlet Su Isleri Genel Müdürlügü’nden onaylari alinmis “Su Kullanim Anlasmalari” yapilmis ve T.C. Enerji Piyasasi Düzenleme Kurulu’nda Lisanslari alinmis yatirima baslanilmistir. Yatirim sirasinda yasadiklarimizi burada anlatmakta güçlük çekiyorum. Memleketimizde haraç almak isteyenlerden tutun, rüsvet almak isteyenler, yardim talebinde bulunanlar, Sirketin kaynaklarini kendi babasinin mali zannedenlere kadar karsilastiklarimi burada anlatmama gerek yoktur. Sadece Giresun Ilimizde görevli, Milletimize hizmet için görevlendirilmis kisilerin görevli olduklari Kurumlarini silah gibi kullanarak yatirimi engellemeye çalismalarina bir anlam verebilmis degilim. Ben kimler için çalisiyorum hayretler içindeyim. 34 yillik meslek ve is hayatimda hediye dahi kabul etmemis sadece milletine hizmet etmis bir kisi olarak Kurumlarin basinda bulunan kisilerin davranislarini anlamakta güçlük çekiyorum. Bizim sirketimizi Darülaceze zannetmelerini nasil kabul edebilirim. Ben Dünya Bankasindan kredi bulup Ülkeme getirecegim. Onu Haci Aga gibi birilerine dagitacagim veya bazi kurum ve kuruslarin borcunu ben ödeyecegim. Bunu kabul edebilmek mümkün müdür? Hukuk disi hiçbir talep tarafimdan karsilanmayacaktir. Bazi kisilerin ve Kurum temsilcilerinin isteklerine cevap vermedigim ve Özel isteklerini kabul etmedigim için yatirimi engelleyebileceklerini zannedenler bunun için girisimde bulunanlar yanildiklarini anlayacaklardir. Hele resmi olarak yazdigim yazilarima cevap vermeyen, sümen alti eden hatta kayda almayan, kenara koyan, yatirimi engellemek için hileli yollara sapan kisiler peslerini birakacagimi zannediyorlarsa yanildiklarini daha sonra anlayacaklardir. Türkiye bir Hukuk Devletidir. Ben Kamu adina Milletimize hizmet etmek için yatirim yapiyorum. Hukuka aykiri is yapmamaya özen gösteririm. Eksikligim elbette olacaktir. Bu eksiklikler giderilmeyecek degildir. Uyari halinde geregi derhal yapilmaktadir ve yapilacaktir.
Giresun’nun kalkinmasinda ayak bagi olanlara duyurmakta fayda vardir. Bütün bu yatirimlar yapilirken Siyasilerden hiçbir destek talep edilmedigi gibi bundan sonrada kendilerine ihtiyacimiz bulunmamaktadir. Yatirima ayak bagi olmaya çalisanlar, görüsme taleplerimize cevap vermeyenler ile yatirima engel olmaya çalisanlar elbette takip edilmektedir. Bunlar ile ilgili bilgi bakimindan yazilan yazilarimizin geregini yapmayanlar hakkinda gerekli girisimler baslatilmistir. Bazi Kurumlarin basinda bulunanlar ve kendilerini Imparator zannedenlerin Devletin baska Kurumlari ile islerimizi yürütme imkanimizin da oldugunu bilmeleri gerekir. Onlara ihtiyacimiz olsa dahi, milletin islerini halledemeyecek kadar is yapabilme kabiliyeti olanlarin bizim islerimizi halletmeleri mümkün degildir. Onlar bana ayak bagi olamazlar, güçleri yetmez, tek bir istegim var bosuna ugrasmasinlar. Milletimizin ve yatirimin önünü açsinlar, magdur etmesinler, Devletin kaynaklarini çarçur edip hileli yollarla para talep edeceklerine, laf üretme yerine is yapsinlar memleketimizi kalkindirsinlar yeter.       
    Birilerinin makam makam dolasip yalvarmak suretiyle yapamadiklarini ben 34 yildir telefonlarla halledebilen bir insanim. Bunu iyi bilenler vardir. Milletim için her türlü hizmete hazirim. Yatirimi Milletimiz için Giresun için yapiyorum. Giresun’da 93 Hidroelektrik Santrali yatirimi vardir. Bunlarin içinde sadece tek Giresun’lu yatirimci benim. Idarelerden Özel talebim yoktur. 5084 Sayili Kanunun 5. maddesi kapsaminda yatirim yapiyorum. Tesvik Belgesi alinmistir. Kamu Kurum ve Kuruluslari, Belediyeler ve Il Özel Idareleri Yatirim için yer tahsisinde bulunmak durumundadir. Buna ragmen Sirketim Devletten arazi talebinde bulunmadi. Kendi satin aldigim arazilerime yatirim yapiyorum. Engel olmaya çalisanlar ve yatirimi engelleyenler Kanunu hiçe sayiyorlar. Bunu kabul etmek mümkün degildir.   Eksikligimiz var ise önerilerini bekliyorum. Hukuk içinde taleplerimi karsilamak Idarenin görevidir. Giresun’lular kendi yatirimlarina sahip çikacaklardir. Hileli yollara giren ve Özel isteklerde bulunanlara Hukuk Devletimiz ve Milletimiz cevabini vereceklerdir. Sevgi ve saygilarimi sunuyorum.

H. Ibrahim SENGÜN                                                   
Makine Y. Mühendisi        
                                                                                            
Sanayici ve Is Adami                                                          
                                                         
IRTIBAT TELEFONLARI:
Tel: (0262) 3218911
Fax: (0262)3315345
Cep: (0532)3575758

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.