Uncategorized

Hikmet Okuyar Dilaver Cebeci Için Seslendi

DILAVER CEBECI ile KÜTÜPHANECILIK HAFTASI / Hikmet OKUYAR
 
Türkiyem isimli saheserin sahibi Kelkitli Sair Dilaver Cebeci ile bir Kütüphanecilik Haftasi baslangicinda Türk Hava Yollari A.O. Kütüphanesi ve Arsivi Kurucusu oldugumda(1985) Türk Dünyasi Arastirmalari Vakfi Kütüphanesi nde faydali bir görüsmemiz olmustu.
 
Sebinkarahisarli oldugumu hatirladiginda Kelkit ten Kelkit Vadisi nden söz açmistik..Türkiye Sevdasi kapsaminda sila özlemini canlandirmistik.
Sebinkarahisar dan getirdigim bir dürüm Sebincevizli Dut Pestili ikram ettigimde sohbet daha da koyulasmisti.


THY Kütüphane ve Arsivi Sefligi görevine atanmamin ve ciddi bir projeyi gerçeklestirmis olmamin mutlulugunu ikiser bardak demli vakif çayi içerek kutlamistik. Kütüphaneler, geçmisten gelecege uzanan kültür sanat köprüleridir diyerek..
Dilaver Cebeci Nükteleri.. Dilaver Cebeci Siirleri arasinda.
Hele; Asiklarin ozanlarin sairlerin siir yorumcusu siir dostlari ile bag-bahçe üreticilerinin Piri Dünyaca Ünlü Sair Abdi Beg için Sebinkarahisar Cuhuriyet Meydani nda bir anit yaptirmayi; üstüne de meshur Gül ile Bülbül siirini yazdirmayi çok istiyorum dedigimde çok duygulanmis farkli bir davranisla boyunuma sarilmis, düsüncenin eyleme dönüsmesini dilemisti.
 
Ve su gibi akip giden bir zaman dilimi içinde bir 28 Mayis 2008 Günü -daha yapilacak çok isimiz vardi- derken  ansizin aramizdan ayrilarak ebedi aleme göç etmisti.
 
Kelkitli Cebeci Meydani ve Türkiyem Aniti..

Simdi her Kütüphanecilik Haftasi kapsaminda; Ünlü Edebiyat Ustasi, Sebingülü Dostu, Egitimci Sair Kelkitli Dilaver Cebeci Siirleri ile siir dostlarini bilgilendiriyorum.


Kelkit Belediyesi basta olmak üzere Gümüshane ve ilçeleri için hizmet yapan kurum yöneticilerine ulasarak Gümüshaneli medya temslcileri ile STK yöneticileri ile görüsüyorum.
Kelkitli Dilaver Cebeci Kültür Sanat Dostlari Toplulugu olusturulmasini, Kelkit Belediye sinirlari içinde önemli bir meydana Kelkitli Sair Dilaver Cebeci Meydani adi verilmesini ve üstüne de TÜRKIYEM siiri yazili bir anit yaptirilmasini istiyorum.

2008 yilindan beri söylemden eyleme dönüstürmek istedigimiz bu anlamli siir yüklü duygularimizi düsüncelerimizi Türkiye nin her yerinden destekleyen asik ozan sair siir yorumcusu sarki türkü siir dostlarina, Çok Meshur Dilaver Cebeci imzali TÜRKIYEM SIIRI sevenlerine tesekkür ediyorum.

Tertip Komitesi TESKIL edildiginde, yetkili baskanlarin açiklamalarini müjdeli mesajlarini sizlere ulastiracagimizi bildiriyor; 47. Kütüphanecilik Haftasi vesilesiyle tüm Kütüphane çalisanlarini saygiyla selamliyor Adnan Ötüken basta olmak üzere ebedi aleme göç eden Kütüphane ve Arsiv öncülerine rahmet diliyoruz.

Kütüphanelerin önemi hiç bitmiyecek diyen kitap dostlari ile nice güzel haftalarda bulusmak dilegiyle Kütüphanelerin suurlu arastirmacisi olarak da bilinen Kelkitli Sair Dilaver Cebeci imzali TÜRKIYEM siirini 47. Kütüphanecilik Haftasi anisina paylasiyorum.
 
Türkiyem

Bas koymusum Türkiye min yoluna
Düzlügüne yokusuna ölürüm
Asirlardir kir atimi suladim
Irmaginin akisina ölürüm

Sevdaliyim yangin yeri bu sinem
Doksan yildir çile çekmis hep ninem
Pinarlardan su doldurur Eminem
Mavi boncuk takisina ölürüm


Dügünüm, dernegim, halayim, barim,
Topragim, ekmegim, namusum, arim
Kilimlerde çizgi çizgi efkarim,
Heybelerin nakisina ölürüm


Kelkitli Sair Dilaver CEBECI
———————————————————————————————
 
Okuyar Kitle Iletisim :hikmetokuyar@hotmail.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.