Uncategorized

Ibrahim Dizdar Osman Aga Unutulmayacak

Osman Aga’nin ölüm yildönümü nedeniyle bir basin açiklamasi yayinlayan Dizdar, sunlara yer verdi; “Balkan savasina gönüllü katilan Giresun’umuzun iftihari Ferudunzade Osman,  ayagindan yaralananmis, gazi olmus ve Topal Osman Aga olarak bütün Türkiye’ nin tanidigi bir kahraman olmustur.


Teskilat-i Mahsusa müfrezelerinde Ruslara karsi savasan, 1916 yilinin Ekim ayinda kendisi gibi ölmeye hazir 42 ve 47 inci gönüllü alayindan meydana gelen 900 milisi ile Tirebolu’ya kadar gelen Rus ordusuna karsi sanki Çanakkale geçilmez dedirttiren Osman Aga Harsit cephesini kurmus ve düsmanin Harsit’tan geçirmeyerek kahramanligini dosta düsmana ispat etmistir. 14 Nisan 1918 de Batum’a girerek Batum fatihi olarak nam salmistir.


Bu gönüllü alaylari ile Zara –Kocgiri ayaklanmasini bastirmis, Trabzon-Inebolu arasinda sayilari 25.000 kisiden olusan Rum Pontus çetelerini yok etmis, bu görevini basari ile tamamlayan Osman Aga yine yurdumuzu isgale gelen düsmanlara karsi mücadele etmek için bati cephesine kosmus büyük zaferi sehit ve gazi vererek yasamistir.


Istiklal savasimizda gönüllü milisleri ile cepheden cepheye kosan en büyük onur olan gazi unvanina layik görülen Osman aga Mondros Mütarekesi nin imzalanmasi sonucunda silaha sarilalim diyen ilk Kuvvaci dir.


Giresun’da belediye baskanligina seçilerek sehrimize hizmet eden Osman Aga  Giresun’un asil bir ailesine mensuptur. Osman Aga hala gönüllerimizde Osman Aga olarak yasamaktadir. Hayatini bu vatana feda eden Osman Aga’yi genç nesillere anlatmak, Istiklal savasimizda cepheden cepheye kosan bu mümtaz kisiyi anlamak her Giresunlunun görevidir.


Vatanimizda serefli Türk bayragi altinda hür olarak yasiyorsak sehit  ve gazi olan bu vatan evlatlarina borçluyuz.


Bu borcu ancak onlara saygi göstererek ve anarak yerine getirebiliriz.


Kan dökerek kurulan cumhuriyetimiz Istiklal savasinda bazi vatan hainleri tarafindan arkadan vurulmustur. Bu vatan hainlerini Osman Agamizla bir tutanlardan bir kisi ne yaziktir ki Tunceli’ye vali bile olabilmis, Osman Aganin heykeli dikilecekse seyit Riza gibi Istiklal savasina karsi çikanlarin da heykelinin dikilmesi gerekir diyecek kadar ileri gidebilmislerdir.


Bu vesile ile kendisini 2 Nisan 2011 cumartesi günü bir kere daha rahmet ve sükranla anacagiz


MHP olarak Osman Aga’yi vatan hainleri ile bir tutanlara karsi onu daima anmaya, onun hatirasini daima yasatmaya Türk milleti yasadigi sürece devam edecegiz.”


 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.