KÖŞE YAZILARI

İLETİŞİME GEÇ

aytekindegerli

Bizim ile iletişime geçmek sandığınız gibi zor değildir yeter ki anlamaya ve dinlemeye çalışın belki ilk seferde değil ama iki yada üçüncüde anlarsınız.

engelliadayi

Bizim birde şu problemiz var bize garip bir yaklaşım var. Nedendir bilinmez; aman bu engelli, bu bir şey bilmez, hayat sana güzel gibi tuhaf sözler. Hadi gel 1 saat yerime geçelim, onu da geçtim yazıyı okuyana kadar geç, en azından geçmeye çalış. Düşün uzvunu kullanamıyorsun, hadi dışarı çıkma imkanı da verdim, verdim diyorum çünkü her engelli çıkamıyor. Dışarıdasın acıktın karşında lokanta var, gidip yemek yiyemezsin, hadi onu da geçtim en doğal ihtiyacımız tuvaletin geldi yapamazsın. Şimdiye dek yazdığımı yaptıysan gel şimdi iletişime geçelim.

Lokantanın kapısından adım atın her kez batkımı baktı işletmeci bunu görür yanına gelir

-hop şiştt pişt

Der tabi sen oraya yemek için gittin ya anlamazsın. kez yanına gelir.
-ne yapıyorsun
Sen derdini anlatana kadar hooop kapıdasın…Halbü ki seni anlamaya çalışsa neden geldiğini anlayacak. Heee birde dilenci muamelesi görürsün. Gururunda kırılır.
Bizim her konudan haberimiz olur doğal olarak ta fikrimiz Ama insanların bazıları bunun farkında olmaz.

Örneğin ben “Futbol az da olsa siyaset ve güncel olaylar” Ancak ben bir yere gittiğim de ya Beşiktaş, futbol yada kızlardan açılır. hayır yani her şeyin yeri zamanı vardır.Aman bu engelli bu anlamaz diye yaklaşırsan yada garip garip seslerle ve el, kol hareketleriyle yaklaşırsan bende senin seviyene indiğim için beni hep öğle zannedersin. Oysa ki adam gibi yaklaşsan benim boş bir teneke olmadığımı çözeceksin. hatta bu konuya uygun ata sözü var. ”Ne verirsen elinle oda gelir seninle”. Tabi birde “zihinsel engelliler”var aslında onların da biraz ilgi ve şevkate ihtiyaçları var.bence onları da anlamanın yolu enpati kurma. Sadece o grup engelliler daha geç algılamasıdır. bir saatte değil de iki,üç saate adapte olurlar. ama sonuçta olurlar.sadece biraz sabır.onların da topluma kazandırmak sizin elinizde.unutmayın “her insan bir engelli adayıdır”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.