SON DAKİKA!

SELAHATTİN KARAAHMETOĞLU DUR DURAK BİLMİYOR

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Giresun Milletvekili Selahattin Karaahmetoğlu önce Giresun’un Bulnacak ilçesini ziyaret etti sonra Meclis’e dönüp Tirebolu ilçesine yapılması planlanan Liman’ı soru teklifi olarak sordu.

Giresun Milletvekili Selahattin Karaahmetoğlu Giresun’un Bulancak ilçesinde bir dizi ziyarette bulundu. Milletvekiline ziyaretleri sırasında Cumhuriyet Halk Partisi Bulancak İlçe Başkanı Fatma Karaibrahim Canik, İl Genel Meclisi Grup Başkanvekili Mustafa Yılmaz İle yönetim kurulu üyeleri de eşlik etti.

Bulancak Kaymakamı Tayfur Elbasan’ı makamında ziyaret eden Karaahmetoğlu ve beraberindeki heyet daha sonra Bulancak Ticaret Odası, Bulancak Ziraat Odası ve esnaf ziyaretleriyle çalışmalarına devam etti.

Ayrıca Selahattin Karaahmetoğlu Giresun’un Tirebolu ilçesine yapılması planlanan Liman için Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi verdi.

Tirebolu Balıkçı Barınağı Liman haline getirilmesi için Giresun Valiliğinin talebi üzerine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mekânsal Planlama Genel Müdürlüğünden onay alındığı görülmektedir. Tirebolu Doğu Karadeniz Bölgesinde turistik yatırımların yapılabileceği ilçelerimizin en başında gelmektedir. Turizm potansiyelinin geliştirilerek turizm merkezi olması planlanan, yatırımların öncelikle bu alanda değerlendirileceği bir ilçemizdir. Tarihi yüzlerce yıl öncesine dayanan Tirebolu St. Jean kalesinin bulunduğu, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu tarafından belirlenen 1. Derece Arkeolojik Sit Alanı kabul edilen, Kalkınma Bakanlığınca desteklenen, Turizm Bakanlığı tarafından onaylanan, turizm master planında gelecekte Karadeniz’in en önemli turistik potansiyele sahip ve plajları, sahili, koyları ile görkemli bir ilçemizdir. Daha önceleri de ilçemize tersane yapılması girişimleri ve Karadeniz oto yolunun Tirebolu koyunu ve sahilini yok etmesi tehlikesi ortaya çıkmış, aynı hataya düşülmesine mani olunmuştur. Bu defa Tirebolu Balıkçı barınağının limana dönüştürülerek geri dönülemez yıkıma neden olması söz konusudur. Bu hususlarda:

1.Tirebolu ilçemizin turizm potansiyelinin yok olmasına neden olabilecek bir proje ile ticari bir limana dönüştürülmesi sizce doğru mudur?

2.Mekânsal Planlama Genel Müdürlüğünün bu projeyi onaylamasının nedenlerini açıklar mısınız? Genel Müdürlüğünüzün proje onayına ilişkin değerlendirme raporu var mıdır?

3.Bu hususta Çevresel Etki Değerlendirmesi ve Planlama Genel Müdürlüğünden ÇED raporu istenmiş midir ya da istenilecek midir?

4.Tirebolu balıkçı barınağının limana dönüştürülmesi projesi, Arkeolojik yapıların kültürel çevre ve varlıkların kullanımı ve korunma koşullarını düzenleyen mevzuata ve ilgili yasalara uygun mudur?

5.Tirebolu Belediyesinin, Trabzon Kültür Varlıkları Bölge Kurulunun, Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansının ve sivil toplum örgütlerinin bu husustaki görüşleri ve uyarıları dikkate alınmış mıdır? Bakanlığınız bu kurumların böyle bir projeye yönelik düşüncelerini alacak mıdır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.