SON DAKİKA!
giresunbulacakinecekoyu

İNECE KÖYÜ GİRESUN’UN YILDIZI OLACAK

Giresun’un Bulancak İlçesi İnece Köyü Turizm de pilot bölge ilan edildi.

giresuninece

Giresun Valisi Dursun Ali Şahin’in talimatları ile hazırlanan Giresun Turizm Marka Kent Stratejik Kalkınma Planı projesi kapsamında 41 farklı turizm çeşidinde Giresun’un dünya çapında marka olması hedefleniyor.

Bu amaçla Giresun’un köylerini dolaşan Marka Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Metin Çelik ve ekibi tarafından İnece köyü model köy olarak belirlendi. Köyde tüm gün yapılan aktiviteleri yerinde gözlemleyen ekip, bu aktiviteleri turistlerin faydalanabileceği bir forma sokmak için çalışmalar yapıyor. Köye gelecek turistler sabah köylüler ile birlikte inekleri sağacak, çocuklar folluklardan yumurta toplayacak, mevsimine göre fındık toplanacak, reçel, salça ve pekmez yapılacak. Proje çerçevesinde; eski adetler yaşlılardan dinlenip günümüze uyarlanacak” dedi.

Köyün belirlenmesi aşamasında çok titiz davrandıklarını belirten Marka Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Metin Çelik “Konu turizm olunca sadece doğal güzellikler ve tarihi evler yeterli değildir. Özellikle Kırsal turizme meraklı turistler kültüre ve insana dokunmak ister. 4 kuşağın aynı evde nasıl uyum içinde yaşadığına şahit olduk. ve tüm insanlığın bu samimiyeti görmesini istedik” diye konuştu