GÜNCEL

Intihar da Nereye Kadar?

Son üç ayda Giresun ve ilçelerinde 7 kisi intihar etti.
Toplum olarak geldigimiz noktaya bakar misiniz? Elbette intihar eden vatandaslarimizin sikintilari vardir. Mücbir sebepler, bir insanin hayatina son verecek hiçbir neden ya da sebep yasam hakkindan önemli degildir.
Dinimizde bile, ‘En önemli hak yasam hakkidir, bu hak tanri istemedigi sürece hiç kimse tarafindan elden alinamaz bu kendin bile olsan’ diye  buyurmaktadir.
Ülkenin içinde bulundugu sorunlarin en önemlilerinden biri kuskusuz ekonomik ama, bu sadece bizim ülkemizde degil ki, bütün dünya ekonomik olarak sikintilar çekmekte. Bu soruna sadece ekonomik olarak bakmak baslica yanlislardan biri olacaktir. Toplum olarak psikolojik burhanlardan geçerken tip literatürüne güvenmek ve psikolojik destek almak zorundayiz.
‘Halk arasinda deli degilim ki’ olarak algilanan ancak uygar bütün toplumlarin basvurdugu bu yöntem bu intihar vakalarinin önüne geçebilir.
Giresun gibi nüfusu yüz bini bulmayan bir ilde bile 3 ay için görülen 7 intihar vakasi küçümsenmeden ele alinmalidir. Giresun Müftülügü ve Il Saglik Müdürlügü bu vakalarin önüne geçecek tedbirleri acilen almalidir.
Il müftülügümüz Cuma hutbelerinde mutlaka bu konuyu isleyen bir hutbe okutmali. Camilerimiz ve imamlarimiz vasitasi ile gerektiginde psikolojik destek alinmasi konusunu halkimiza uygun bir dille anlatmalidir.
Il Saglik Müdürlügümüz ise; kadrolarinda bulunan Psikiyatr ve Psikologlari ile toplumda yasam bilincini anlatacak tedbirler almalidir.
Halkimiz düstügü derin burhanlardan kurtulmayi ancak ölümde görmesi çevrelerine olduklari kötü örnek düsünülürse olayin vahameti tüm çiplakligi ile ortaya çikacaktir.
Toplumun bu yarasini görmezden gelmek, ‘intihar etti ise etti, bize ne kardesim etmeseymis’ demek, hem ülke idaresinde bulunan siyasilerimizin hem de yukarida saydigim bürokratlarin söyleyecegi en son kelimedir.
Toplum olarak ülkenin gerçek gündemini yakalamak ve sorunlarimiza çare aramak zorundayiz. Çare bilimsel olmali ve çagdas toplumlarin metotlari uygulanmalidir.
 

About author

Articles

Ethem Bakar

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.