SON DAKİKA!
selahattin karaahmet, giresun milletvekili selahattin karaahmet

KARAAHMETOĞLU SORULARLA BUNALTIYOR!

CHP Giresun Milletvekili Selahattin Karaahmetoğlu Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) de Giresun ve Ülke sorunları ile ilgili verdiği soru önergeleri ile Başbakan ve Bakanları resmen bunaltıyor.

Selahattin Karaahmetoğlu yasama döneminin henüz 7 ayında olmasına rağmen verdiği soru önergeleri gündem dışı söz ve sözlü sorularla Giresun ve Ülke sorunlarını dile getiriyor.

Son olarak Eğribel Tüneli hakkında Ulaştırma ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın cevaplamsı istemiyle bir soru önergesi veren CHP Giresun Milletvekili Selahattin Karaahmetoğlu Başbakan ve Bakanlar kurulunu soruları ile resmen bunalttı.

İşte son soru önergesi;

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın, Anayasa ve Meclis İç Tüzüğü Gereğince Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın Binali YILDIRIM tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını saygılarımla arz ederim.

Selahattin KARAAHMETOĞLU
Giresun Milletvekili

Giresun ilimizi, Doğu Karadeniz Bölgesini Karadeniz dağlarını aşarak Sivas’a İç Anadolu’ya, Doğu Anadolu’ya ve Akdeniz Bölgesine bağlayacak en kısa yolun geçiş noktasına Eğribel Geçidine tünel yapılması, yıllardır seçim vaadi olarak Giresun halkına müjdelenmiştir. Giresun ilini Şebinkarahisar, Çamoluk ve Alucra ilçelerine bağlayan bu yol ve geçidi kar yağışı, çığ, tipi ve fırtına ile uzunca bir süre tamamen kullanılamaz hale gelmekte şehrin ilçeleri ile irtibatı kesilmektedir. Bu güzergahta olan kazalar sonucu onlarca yurttaşımız hayatını kaybetmiştir. Karayolları genel müdürünce Karadeniz’i Anadolu’ya bağlayacak tüneller olarak Ovit Tüneli, Araklı-Salmangas-Bayburt Tüneli, İkinci Zigana Tüneli, Hopa Dağı Cankurtaran Tüneli, Kırık Tüneli, Kop Tüneli Karaçam-Bayburt Tüneli Zigana-Torul-Gümüşhane arasına yapılacak 9 yeni tünel belirtilmektedir. Trabzon, Rize, Artvin, Bayburt ve Gümüşhane illerinin bu tüneller ile Anadolu’ya bağlanması sağlanacaktır. Hal bu ki 2230 m kotundaki Eğribel Geçidine Karayolları Genel Müdürlüğünce tünelli geçiş yapılması için güzergah araştırması yapıldığını belirttiğiniz 2010 mayıs ayından bu yana geçen süre ve genel müdürünüzün açıklaması göstermektedir ki bu geçit bakanlığınız tarafından henüz değerlendirilmemiştir.

1.Giresun’un kalkınması, limanının işlerlik kazanması, Giresun Ekonomisinin canlanması açısından da hayati önem arz eden Eğribel Geçidi Tünelinin son olarak AKP adayları tarafından seçim öncesi 28 mega projeden biri olarak Giresunluya söz verildiğini biliyor musunuz?

2. AKP Grup Başkanvekili tarafından 2015 yılına kadar hizmete sokulacağı müjdelenen tünel her seçim döneminde ve öncesinde seçim vaadi olarak kullanılmaya devam edilecek midir? Tünelin yapılıp yapılmayacağı ne zaman hizmete açılacağı hususunda Giresunlu vatandaşlarımıza kesin bir cevap verebilir misiniz?

3. Bu projeler değerlendirilir ve öncelikler planlanır iken bölgeler arasındaki, iller arasındaki eşitsizliğin giderilmesi neden dikkate alınmamıştır? Karadeniz bölgesi kentlerinin gelişmişlik farkları gözetilerek yatırımların değerlendirilmesi sizce de daha uygun değil midir?

4. Gerek tren yolu projesi, gerekse tünel projeleri için daha önce hazırlanmış bilimsel çalışmaların göz ardı edilerek güzergahların yeniden belirlenmesi ve yeni projelerin hazırlanması hususunda bakanlığınızın bir talimatı olmuş mudur?

5.En uygun ve ekonomik güzergaha sahip olduğu geçmişteki projelerle, araştırmalarla belirtildiği halde tren yolu projesi güzergahına dahil edilmeyen ilimizin vatandaşlarında iktidar tarafından önemsenmediği yönünde kanaat oluştuğunu biliyor musunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.