SON DAKİKA!

KARADENİZ EKONOMİK İŞ BİRLİĞİ GELİŞİR Mİ?

Karadeniz Ekonomik İşbirliği Parlamenterler Asamblesi (KEİPA) Kültür, Eğitim ve Sosyal İşler Komisyonu’nun Elli Birinci Toplantısı, Bulgaristan Ulusal Meclisi’nin davetiyle, 1-4 Ekim 2018 tarihlerinde Sofya’da gerçekleşti.

KEİ Bölgesindeki turizmin kalkınmasında mevcut ve gelecek beklentilerinin konuşulduğu toplantıda, KEİPA Türk Delegasyonu Başkanı, Giresun Milletvekili Cemal Öztürk bir konuşma yaptı.

Türkiye’nin, dünyanın önemli kültür ve turizm merkezleri arasında yer aldığını ifade eden Giresun Milletvekili Cemal Öztürk, sağlık turizmi başta olmak üzere, doğa turizmi, gastronomi, inanç turizmi, termal turizm gibi alternatif turizm türlerinin çeşitlendirilerek, turizmin yılın her dönemine ve ülkenin her bölgesine yayılmasını, geliştirilmesini ve sektörde kalitenin arttırılmasını sağlama hedefleri doğrultusunda Türkiye’de birçok proje ve faaliyetin gerçekleştirildiğini söyledi.

‘KARADENİZ TURİZM ROTASININ DÜNYA PAZARINA SUNULMASI GEREKİR’

KEİ üye ülkeler ile gerekli iş birliğinin sağlanarak Karadeniz turizm hareketinin etkinleştirilmesinin önem arz ettiğini söyleyen Cemal Öztürk; ‘’Birkaç gün önce Rusya’nın Soçi şehrinde, Belediye Başkanı Anatoly Pakhomov’un davetlisi olarak Türkiye’den kalabalık bir heyetin katılımıyla, “Karadeniz’deki liman şehirleri arasında turizm, özellikle de kruvaze turizm nasıl geliştirilebilir” konusunu müzakere ederek işbirliği yollarını araştırdık. Konunun önemini ve bölge ülkelerinin konu hakkındaki hassasiyetini ortaya koyan çok verimli bir toplantı oldu. Dünyada değişen talepler ve farklı destinasyon arayışları beraberinde Karadeniz Bölgesi’ne kruvaziyer turizmi ile ilgili yeni fırsatlar sunmaktadır. Ülkemiz ve bölgemiz kruvaziyer turizminde gelişmeye ve büyümeye çok açık bir durumdadır. Turizm sektörünün de kruvaziyer gemilerinden azami şekilde faydalanması ve gemi yolcularına yeni liman ve gezi imkânlarının sunulması ile beraber Karadeniz Bölgesi kruvaziyer turizmine yönelik çok cazip bir merkez haline gelebilecektir. Karadeniz’e kıyısı bulunan ülkeleri kapsayan, kruvaziyer turizmi açısından henüz keşfedilmemiş Karadeniz rotasının dünya pazarına sunulması kapsamında, KEİ üye ülkeler ile gerekli iş birliğinin sağlanarak, uluslararası bir strateji belirlenmesi ve Karadeniz kruvaziyer turizm hareketinin etkinleştirilmesi önem arz etmektedir. Turizmin ülkelerimiz ve bölgemiz için vazgeçilmez bir unsur olduğunu tekrar vurgulayarak bu alanda iş birliğinin hayati derecede önemli olduğunun altını çizmek isterim. Bu anlamda; KEİ üyesi ülkelerin seyahat acentaları birlikleri arasında işbirliği yapılması ve ortak projeler geliştirilmesi, üye ülkelerin kültürel ve çevresel değerlerinin yeni turizm rotaları ve çoklu turizm destinasyonları ile arttırılması, ülkeler arasında kültür ve turizm rotaları belirlenmesi üzerine projeler geliştirilmesi, kültürel turizm ve Karadeniz Bölgesinde kültür rotaları projeleri ve yeni İpek Yolu projesinin gelişmesinin teşvik edilmesi, üye ülkeler arasında vize kolaylığı sağlanması, üye ülkeler arasında en iyi uygulama ve tecrübe paylaşımında bulunulması, Karadeniz’de kruvaziyer turizmin geliştirilmesi ve ülkelerin gastronomi turu güzergahının desteklenmesi hususları önem arz etmektedir. Bu minvalde KEİ üye ülkeler arasında yapılacak olan iş birlikleri, bölgemiz insanının turizmden aldığı payın çoğaltılması ve ekonomik refah düzeyinin arttırılması açısından hayati önem taşımaktadır.’’ dedi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.