SON DAKİKA!

KERİM AKSU ALMANYA’DA KONUŞTU

Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu, Avrupa Türk İşadamları ve Sanayicileri Derneği (ATIAD) tarafından düzenlenen ve Türk-Alman iş dünyasını bir araya getiren Almanya Türk Ekonomi Günü’ne katıldı.

Almanya Düsseldorf Kongre Merkezi’nde gerçekleşen ve uluslararası başarıya sahip işadamlarının ve bilim insanlarının yer aldığı oturumlarda Atık su arıtma, Katı atık değerlendirme ve Bertaraf Sistemleri konuları görüşüldü.

Almanya Türk Ekonomi Günü’nün açılış konuşmasını ATİAD Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Recep Keskin yaptı. Daha sonra KRV Eyaleti Ekonomi Bakanı Garrelt Duin Türkiye ziyaretinin hemen sonrasında gezisi esnasında edindiği izlenimleri katılımcılarla paylaştı.

T.C. Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu da Almanya’da yaşayan Türk nüfusunun ve Türk girişimciliğinin hem ekonomiye hem de iki ülke arasındaki dostluğa olan katkısına değinirken, etkinliğe ana konuşmacı olarak katılacak olan Almanya eski Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier ise, Türkiye’de yaşanan siyasi gelişmelerin analizini yaptıktan sonra bu gelişmelerin Almanya ile Türkiye arasındaki siyasi, ticari ilişkiler hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Açılış konuşmalarının ardından ATIAD projelerine katılan gençlerin ödülleri verildi. Verilan kısa süreli aranın ardından “Yatırım ülkesi Türkiye” konulu çalıştaya geçildi. Çalıştaya içlerinde Giresun’un bulunduğu 10 belediyenin katılımı ile gerçekleşti. Açılışını NRW.International Gmbh Genel Müdürü Almut Schmitz’in yaptığı çalıştayın ilk konuşmacısı Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu oldu. Başkan Aksu konuşmasında rüzgar enerjisinin öneminden ve Hidroelektrik Santralleri’nin zararlarından bahsetti. Başkan Aksu’nun ardından Samsun Belediyesi Su ve Kanalizasyon Idaresi Başkanı Emel Tüfekçi ve Eggersmann Anlagenbau Kompoferm GmbH Uzmanı Özler Işıkçılar konuşma yaptılar.

kerimaksualmanya1

Daha sonra gerçekleşen panelde konu ile ilgili yönetici ve girişimciler konu ile ilgili deneyimlerini aktardılar. CDU Genel Başkan Yardımcısı ve CDU´nun KRV Teşkilatı Başkanı Armin Laschet’in yaptığı konuşmanın ardından ise etkinlikler son buldu.

Başkan Aksu Almanya ziyareti esnasında ayrıca Almanya’daki Türk işadamları ile Giresun’a yatırım yapmaları konularında temaslarda bulunarak şehir ile bilgililer aktardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.