SON DAKİKA!

Kerim Aksu; Nurettin Canikli Hezeyanda

Giresun Belediye Baskani Kerim Aksu, Aksu, belediye meclis salonunda düzenledigi basin toplantisinda, AKP Grup Baskan Vekili ve Giresun Milletvekili Nurettin Canikli nin 19 Ekim tarihinde düzenledigi basin toplantisinda, Giresun Belediyesi ne tahsis edilen iki dolgu alaninin, sorumlulugunun belediyenin protokole uymadigi gerekçesiyle Milli Emlak Genel Müdürlügü ne geçtigi yönündeki açiklamasini degerlendirerek, bu durumun Giresun un gerilemesi adina yapilmis bir davranis oldugunu belirtti.


Cumhuriyet Parki ve Hükümet Konagi karsisinda bulunan dolgu alanlarinin Giresun Belediyesi ne tahsisli oldugunu vurgulayan Aksu, AKP Grup Baskan Vekili ve Giresun Milletvekili Nurettin Canikli tarafindan yapilan açiklamanin dogrulugunu arastirdiklarini kaydetti.


“GIRESUN A HIZMET ETMEMIZ BIRILERINI RAHATSIZ EDIYOR”


Baskan Aksu yaptigi açiklamada, “Bir çok basin yayin organinda Sayin Nurettin Canikli nin yapmis oldugu bir açiklama var. Bu açiklamaya tepki gösteren tüm basin mensuplarini kutlarim. Çünkü bu açiklama sahsima degil, Giresun halkina yapilmis bir açiklamadir. Benim Cumhuriyet Parki ile ve Hükümet Konagi nin karsisindaki dolgu alani ile alakali bir tasarrufum yok. Biz halkimiza hizmet etmek için orada bir park yaptik. Fakat görünen o ki Giresun a hizmet etmemiz birilerini rahatsiz ediyor. ” dedi.

“GIRESUN HALKININ HAKKINI YEDIRMEYECEGIZ”


Nurettin Canikli nin yaptigi bu açiklamanin Türkiye de bir ilk oldugunu  da ifade eden Aksu, “Bir ilke tanik oluyoruz. Giresun un gelismemesi için ellerinden geleni yapiyorlar. Böyle bir olay Türkiye nin hiç bir yerinde yok. Güneydogu da dolgu alanlarina yapilan oteller var, yine Trabzon Akyazi da dolgu alaninda bir stadyum yapmayi planliyorlar. Bu gibi yerlerde Trabzon un menfaatleri söz konusu oldugu için kimsenin sesi çikmiyor. Yine Rize nin stadyumu tamamen dolgu alanina kurulu ve kiyi kanununa aykiri bir yapidir. Yine buna da hiç bir Rizelinin sesi çikmiyor. Ama Giresun Belediyesi görüntü kirliligi yaratan çadirlari söküp 3 tane bungalov ev yapinca müfettisler geliyor, yikim kararlari çikartiliyor. Yine plani eski belediye yönetimi tarafindan hazirlanan Cumhuriyet Parki nda bile bize kusur buluyorlar. Madem kusur vardi, buna kendi döneminizde neden itiraz etmediniz? Bu sehiri kapata kapata mi büyüyecegiz. Giresun halkinin hakkini bunlara yedirmeyecegiz. Belli ki Giresun Belediyesi nin hizmet üretmesi birilerini rahatsiz ediyor. Trabzon da 300 milyon luk projelerden bahsediyorlar. Rize de 100 milyonluk projelerden bahsediyorlar. Biz 100 bin liralik isi paylasamiyoruz.  Böyle Giresun gelismez. ” seklinde konustu..

 


“CUMHURIYET PARKI HER KESIMDEN INSANA HITAP EDIYOR”


AKP Grup baskan vekili Canikli nin Giresun a geldiginde müjdeli bir haber vermesini umdugunu ancak , verdigi haberin müjde yerine, tüm Giresun halki adina bir yikim haberi oldugunu da ifade eden Aksu, “Bildiginiz gibi Kumyali Cumhuriyet Parki nin projesi Sayin Hursit Yüksel döneminde basladi. Biz göreve geldigimizde %15lik bir bölümü bitirilmisti. Kalan %85 lik bölümü bizim tarafindan bitirildi. ve 2.500.000 liralik maliyetin de 112.500 lirasi biz gelmeden ödenmisti, geri kalan 2.400.000 lira civarindaki rakam da bizim tarafimizdan ödendi. Biz burayi Giresun halki için yaptik. Bu park yapildiktan sonra Giresun da ki suç orani bile düstü. Bu bölgeyi hangi siyasi görüste olursa olsun herkesin kullandigi bir alan. Burada toplumumuzun her kesimine göre gidecek yer var. Orada yetiskinlerin gidecegi içkili restoranda var içkisiz restoranda var, çocuklarimiz için park , gençler için kafeteryalar , sporseverler için spor alanlari ve büfeler  var. Orasi her kesime hitap ediyor. Halkimiz Giresun disindan misafiri geldiginde buraya götürüyor. Turistler de buraya geliyor. Onlarinda ihtiyaçlarini karsilayacak tesis var. Cumhuriyet Parki nda her sey yasalara uygun. Canikli nin “bu belediye kafama uymadi, ben de bu parka el koydum” seklinde bir tavir yapmaya hakki yok. Biz orayi yapmakla Giresun halkina hizmet ettik. Yani asli görevimizi yaptik. ” dedi.

“PARKIMIZLA UGRASACAGINA LIMAN ILE UGRASSIN”


Milletvekili Canikli yi Giresun a ve Giresunspor a hizmet etmeye davet eden Aksu “Biz sadece 3-5 kisi buraya karsi diye onlarin düsüncesinde hareket edemeyiz. Sayin Canikli Limana göre küçük bir yer olan Kumyali Cumhuriyet parki ile ugrasacagina, Giresunsporumuzdan alinan Liman ile ugrassin. Kendisinin bu isi çözebilecek gücü vardir. Ancak gücünü Giresun için kullanmiyor. Keske bu sorunu çözseydi. Biz de Giresunspor için belediye olarak otoparka alternatif olarak parkomat çalismasi yaptik. Kendisinden de Giresunspor a ve Giresun a faydali atilimlar bekliyoruz. ” dedi.

“TERMINAL PROJELERIMIZ DE ENGELLENDI”


Giresun a yeni bir terminal projesi hazirladik ve bunu Giresun un dogu tarafinin kalkinmasi için o bölgeye hazirladiklarini dile getiren Baskan Aksu, “Bu projeden belediye bir kurus masraf dahi etmeyecekti. Yani Halkimizin cebinden bir kurus dahi çikmayacakti. Bunu da engellemeye kalktilar. Giresun un büyük sehirler gibi tam kapsamli bir terminali olmasinin kime ne sakincasi var. Üstelik bundan rahatsiz olanlar da bizim bürokratlarimiz. Bizim bir sürü projemiz var. Yeni Mahalle de bir kentsel dönüsüm projemiz var, bu belki de Giresun un en büyük projesi olacak. Biz tüm engellemelere ragmen halkimiza hizmet etmeye devam edecegiz. Kim engellerse engellesin ben engellendikçe daha da fazla is üretecegim. Bu benim halkimiza karsi sorumlulugumdur. Sayin Canikli kendi partisinden belediye baskani olan Hursit Yüksel ile kavgaliydi, suan valimizle kavgali, bazi kurumlarla kavgali. Kavga Giresun a fayda saglamaz. ” seklinde konustu.

“GIRESUN A ETTIGIMIZ HIZMETE KARISMAK DEFTERDARIN HADDINE DEGILDIR”


Kimse endiseye kapilmasina gerek olmadigini kaydeden Aksu bu olayin yasal sürecinin devam edecegini belirterek, “Acaba bu parkin adindan mi korktular bilmiyorum. Acaba Giresun Belediyesi AKP de olsaydi böyle bir karar alinacak miydi ? Sayin defterdarla görüstüm bana oraya bar yapmissiniz dedi. Bende ona onun haddine olmadigini söyledim. Benim muhatabim Giresun halki, defterdar degil. Sayin defterdara bunu söyledigimde kendisi bana memur oldugunu söylüyor. Yani bu ben emir kuluyum demek. Bu da Giresun un gelismemesi için emir alan bir bürokratimizin daha oldugunu ve Giresun un sahipsiz oldugunu gösterir. Ben onlari Allah a havale ediyorum. Ama su bilinmelidir ki Giresun sahipsiz degildir. Biz her zaman kentimizin menfaatleri için çalismaya devam edecegiz. Ben Giresun milletvekilini  de Giresun a zarar verici islerle ugrasmak yerine Giresun a hizmet etmeye davet ediyorum. ” dedi.

“1 AYLIK LUNA PARK A BILE KARSI ÇIKTILAR”


Hükümet Konagi nin karsisinda kurulan 1 aylik kurulan lunapark a yapilan itirazlari da degerlendiren Aksu sözlerini söyle sürdürdü; “Yaz basinda 26 Haziran 2010 tarihinde bir firma bize basvurarak bu bölgede bir lunapark yapma talebinde bulundu. Bizde bunu incelememiz gerektigini düsündük. Temmuz ayinin 27 sinde de bunun kararini aldik. Önümüzde Ramazan ayi vardi. Kentimizde dar gelirli yurttaslarimiz var, bu durumda ki yurttaslarimizin çocuklari için lunapark bir ihtiyaçtir diye düsündük. Sosyal belediyecilik adina 30 günlügüne buraya izin verdik. Buna itiraz ettiler. Yönetmelikte buralarin eglence ve dinlence yeri oldugu yazmaktadir. Türkiye de bu tarz bölgelerin tamami belediyelere aittir. Hem Vali Konagi nin karsisindaki alan hem de Cumhuriyet parkinin tüm kullanim haklari belediyelere aittir. “

Aksu, kendilerine resmi yazinin ulasmasi durumunda yasal yollara basvuracaklarini, Giresun un menfaatlerini sonuna kadar koruyacaklarini da sözlerine ekledi.


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.