SON DAKİKA!

Kerim Aksu dan 18 Mart Mesaji

Giresun Belediye Baskani Kerim Aksu 18 Mart Çanakkale Zaferi nin 95. yil dönümü nedeni ile bir mesaj yayinladi. Aksu mesajinda, 18 Mart 1915 Çanakkale Zaferi nin; askeri stratejik dehanin ve bu dehaya layik neferlerin eseri oldugunu vurgulayarak, “Bu zafer, Türk ve dünya tarihinde büyük bir basari olmaktan öte; inanç, azim ve yigitlikle örülmüs bir destanin da yaradilis tarihidir. 95. yil dönümünü yasadigimiz bu anlamli gün, basarilarla dolup tasan Türk kahramanlik tarihinin en gurur verici ve en parlak sayfalarindan biridir.” dedi.


Çanakkale Zaferi ile, Türk ulusunun onurunu, kahramanligini ve centilmenligini bütün dünyaya ispatladigini da ifade eden Baskan Aksu, “Dünyamizin mazlum halklarina tarih boyunca örnek olacak, emperyalist ülkelere karsi verilen bu mücadele ayni zamanda savas alaninda dahi, insanlik ruhunun her seyin üzerinde tutuldugunun kanitlarindan biridir. Savas esnasinda karsilikli verilen molalarda, taraflarin arasinda su, sigara ve yiyecek alisverisi yapmasi, Türk askerinin yarali düsman askerini kucaginda tasimasi, savas sonrasi bile taraflarin birbirinden övgü ile söz etmesi ve savas sirasinda gerçeklesen bir çok olay, insani degerlerin milli karakterimize nasil isledigini gözler önüne sermektedir. ” seklinde konustu.


Aksu sözlerini söyle sürdürdü; “Bu destanda; cephanesi bitmis geri çekilen askerlere; “Düsmandan kaçilmaz! Ben size savasmayi degil, ölmeyi emrediyorum!” diyen Anafartalar, Conkbayiri muharebelerinin kahramani Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve onun; “20 düsmana karsi her siperde bir nefer süngü ile çarpisiyor. Ölüyor, öldürüyor. Iste bu, Türk askerinde ruh kuvvetini gösteren dünyanin hiçbir askerinde bulunmayan tebrike deger bir örnektir. Emin olmalisiniz ki Çanakkale Muharebelerini kazandiran bu yüksek ruhtur” dedigi bu ruhu tasiyan Anadolu yigitleri vardir. Hem gurur ve sevinç hem de üzüntü yasadigimiz bu anlamli günde; kahramanliklariyla yillar ötesine ders olmayi basarmis Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk ü ve tüm destan kahramanlarimizi saygiyla aniyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.