GÜNCEL

KIRKIKI YILLIK SERÜVENLER…

KIRKIKI YILLIK SERÜVENLER…


Üçüncü “Cumhuriyet Bayrami” günü dogan ve olmaz olasi 28 Subat ertesi ebedi istiratgahina yolculanan Erbakan hoca, ülke gündemini ve Kuzey Afrika’yi bir süreligine unutturdu bize. Kirk iki yil siyaset sahnesinde basrol oynayanlardan biri oldu hoca. Ben kendimi bildim bileli Politika cehenneminde var olanlardandi, Allah rahmet eylesin, mekâni cennet olsun. Basbakanligi da gördü son deminde. Basbakan Olur olmaz heyecanla ziyaret ettigi ülkelerden biri de Libya idi. Kaddafi’ydi. Kaddafi’nin Hocaya tavri hiç de sik ve hos olmadi. O Kaddafi simdi cani derdine düstü, Hoca ise milyona yakin seferberlikle ugurlandi son yolculuguna. Her sey petrol simarikligi degilmis demek ki yasadik ve gördük..


ABD donanmasina ait 6. Filo Akdeniz’de Libya karasularina demirleyince, aklimiza ayni filonun 1968’deki Türkiye ziyareti geldi.


6. filo 15 Temmuz 1968’de Istanbul limanina demir attiginda yurtsever gençlerin isyani ve ciddi protestolari basladi. 15-16 Temmuz gecesi Beyoglu’na eglenmeye çikan Amerikalilari kirmizi boyalar, mürekkep ve sopalarla karsiladilar. 18 Temmuz da Taksim’de saat 13.00’teki mitingten sonra hep birlikte Dolmabahçe rihtimina yürüdüler. Rihtimda ellerine geçirdikleri Amerikali denizcileri sille tokat denize döktüler. 6. Filo için erzak getiren kamyonlari tahrip ederek, erzaklara el koydular. “Baris için ABD emperyalizmine karsi savas” sloganini dillerinden düsürmediler. Tam bagimsiz Türkiye idesinde bütünlesip canlarini hiçe saydilar. Bu vatansever baskaldiris nedeniyle ABD Türkiye’yi uyarmak zorunda kaldi; “Iliskilerimiz temelinden zedelenebilir.”


Simdi ayni zedelenme her nedense tam kirkiki yil sonra ABD ve Libya arasinda yasaniyor. “Dogu Blok” unun dagilmasindan sonra Dünyada tek tabanca kalmis ABD, Libya’yi kirkiki yil öyle veya böyle yöneten Kaddafi’ye gözdagi verme telasinda. Muhaliflere ve muhalefet safina geçen yerel asiretlere yalanci cesaret vermek için 6. Filoyu Akdeniz’e sürdü. Dünya alkis tutuyor, Yeni petrol taksimi savasindan pay kapma hevesiyle.


Kaddafi’nin Kirk iki yillik iktidari içinde “Kibris Baris Harekâtina” verdigi destegi unutmak ne mümkün. Hemde, O yillarin soguk savas döneminde pesinden bize uygulanan ambargo gibi ambargolarin kendisine de uygulanacagina aldirmadan. Yesil kitap uyarinca sosyalistligin verdigi antiemperyalist cesaretle. Simdi o Kaddafi yaslanmis, yorgun argin, kurdugu sistemin yikilmamasi için direniyor. Öylesi bir direnç ki, Yikimin-yok olusun esiginde bütün meseleyi Libya disi egemen güçlere baglamaktan çekinmeyerek.


Demokrasi havarisi ABD, asiretler ve isyancilar vasitasiyla ayni Irak’ta, Misir’da, Cezayir’de, Tunus’ta oldugu gibi ileri demokrasiyi getirecek yerlestirecek Libya’ya da. Obamarika Kaddafi’ye “Birak git kardesim” diyor. Artik kimin evinden kimi kovuyorsa. Sanki ülkesinde bir eyalet valisine birak git kardesim diyebilirmis gibi.


Iyi ki Libyali degilim. Önümüzde genel seçimler var. Diyelim ki; ben karsit görüste ve partide olmama ragmen simdiki iktidar tek basina yine geldi. Obamarika olmaz kardesim, ülkenizde ileri demokrasi yok, “Erdogan, hemen pilini pirtini topla git” derse ben alkis mi tutacagim. 6.filo Kabatas açiklarina demirleyince Marmara’ya güller karanfiller mi birakacagim. Yok, öyle yagma kardesim. Senden gelecek demokrasiye karnimiz tok.


Hem de öyle tok ki; Tam kirk iki yil önce 6. Filoyu gerektigi gibi karsilayan o devrimci, yurtsever, vatansever gençlerin saçtigi tohumlardan yetisen bugdayin unundan somunlar yemisligimiz var. Bir hayli zaman geçti Kirklar kapisindan geçeli. Kaddafi de babamizin oglu degil…


 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.