GÜNCEL

KIZILCIK ŞERBETİ…

KIZILCIK SERBETI…

Memleketimden seçim manzaralari yalancinin haberi insanin kurtulusuna engel misali sonuçlandi, geçip gitti. Ama havada hala seçim kokusu var.


Dikkatimizi çeken bir nokta; Liderlerin, Cumhurbaskanlarinin ve Pasalarin seçim sandiklarinda ana muhalefet birinci çikmis. Orta tabakaya mensuplarin canina degsin.


Aslinda bu bir acayip çeliski. Zaten gerçekler degersizlesirse, degersizlestirilirse edeple gelen ediple gider. Bir deli bozgun yasamadan düzelmez manzarayi umumiye.


Birileri durum çok vahim diye inceden inceye gergefi dokusa da digerleri keyif içinde sevinçle martaval okurlar. Ekonomik istikrar, siyasi istikrar öyküleri yazimiz bir kisimiz bir sarkisina sadece güfte olur.


Milyonlar pasli kirik dünyalari kadar yasarken, ölmek iste buna denir diye sandiga kosarlar sabahin köründe. Düsünülmez hiç bu cana dokunan birlik mesaji; sert mi sert kutuplasmalardan, kamplasmalardan sonra niye gelir diye. Hayreti delile bir durum, nazik davranislar ve davetler kelebek gibi uçusur simdi. Bu dört yil zahmetsiz nasil geçer çok bilinmeyenli bir denklem olarak hayatimiza kaynar.


Gizli kahramani her kimlerse bu seçimin selam olsun onlara. El insaf dedirten bir seçim tufanindan çikti memleketim. Bu oy patlamasi ve eglence çikmazi hizmet patlamasina dönecek mi görecegiz. Balkon sefasinda edilen yeminlere, anlasmalari bozup giden rüyalara aldirmadan asil birinci kim olacak bakacagiz.


Serbetin dozunu ve yogunlugunu iyi ayarlamak böyle ise, seçim galibiyetlerine ve bu yenilgilere damar dayanmaz. Çünkü herkese esit paylastirilamayan hayatlar belirliyor koskoca dünyayi. Sandiklar seffaflassa ne olacak. Sarkli fantazisinden öteye gitmiyor hiç bir sey.


Bilinmeli ki kizilcik serbeti içenler tehlikelere tedbir almadan atilirlar. Sanal söylemler havalarda uçusurken ikide biri cebine indirenler çilgin projeleri hemencek isleme koymazlar, artik yeterli zaman var nasilsa. Belki tedavülden bile kaldirilir verilmis sözler. Kizilca kiyamet koparacaklar uzlasi pesine düsmezlerse kirk yil kiran gelmis eceli gelen gitmis ata sözü gerçek olur.


Siyaset fabrikasinda kimileri tatile kimileri erken mesaiye baslarken bize memleketimden seçim manzaralari, aklimiza da bir cümle düstü.


“ Akillilar içlerinde korkuyu büyütmezler. Korkuyu içlerinden söküp atarlar. “


Yeni hayatina alisamamislar, geleceklerini kötü gidise dur deyip sinif atlamak üzerine oturtmuslarsa Anadolu atesi ak-kor olur önce Türkiye’yi yakar sonra onlari. Sonra kim neyi istiyorsa onu söyler ve yazar. Dünyayi degistirmeye karar verip halktan uzaklasanlar ise iflas ederler siyaset panayirinda. Üç maymunu oynama devrinde devrim bu kadar olur iste.


Güya efkardan bir duble atacaklar ise bu sevinç girdabinda bogulmamak gayesiyle balkon sefasinda ayakta durmak için olsa da, efkari umumiyeye katilip meyve suyuna talim etmek için siraya girerler. Yanlis yaptiklarini bile bile…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.