Uncategorized

Kolbasti nin Kitabini Yazdi

Giresun Tirebolu’lu, yazar ve tv programcisi Özkan Köse; geçtigimiz yila damgasini vuran ve çikis yeri tartisma konusu olan, zaman zaman Karadeniz Bölgesinde günün konusu haline gelen, Kolbasti oyunu için bir kitap yazdi.


20 yili askin bir süredir Istanbul’da ikamet aden yazar, kitaplara düskünlügü nedeniyle egitiminin ardindan bu alana agirlik vermistir. Özel bir yayinevinde çalismasinin yani sira, yine özel bir tv kanalinda program yapimciligini sürdürmektedir.

Yazar kitabinin basyazisinda: “Uygarligin ilk olusumundan bu yana müzigin insanoglunun hayatindan bir parça olarak bu güne kadar geldigini, bundan sonrada böyle devam edecegini ifade etmektedir.
 
  
Kol havasi, kolbasti, hoptek, foroz kesmesi gibi çesitli isimlerle anilmaya baslayan, genel olarak KOLBASTI adi ile öne çikan bir Karadeniz oyunu, son zamanlarda bölge disina da çikarak Türkiye’yi hatta Avrupa’yi dahi etkisine almis görünüyor.
 
Bir Karadenizli olarak bu durumdan onur ve gurur duymamak mümkün degil. Ancak; Kolbasti üzerinden, Giresun ve Trabzon gibi iç içe geçmis bir medeniyetin çatistirilmak ve ayristirilmak istenmesine üzüldügünü ifade eden yazar; Bu tartismalardan rant saglayan sözüm onlara kimi isimler tartismalari tirmandirirken, her seye ragmen oyunun Dünya’da kabul görmesi sevindirici.

 

Kolbastiya dair birkaç sözden öteye gitmeyen metaryeller haricinde elle tutulur bir çalisma olmadigini gözlemledigini ifade eden yazar, Bu boslugu doldurmak adina bir eser hazirlamayi ve degerli okuyucularin begenisine sunmayi amaçladigini ifade ediyor.
 Ayrica; kitapla birlikte sunulan CD esliginde kolbastiyi ders ders ögrenmek mümkün olabilecek ve CD içerisinde yer alan kliple oyun icra edilebilecek.
 
 
 
Yazar iletisim: iletisim@kitapkusagi.com
Yayin evi      : Kainat Kitaplar
Gsm             : 0 532 383 59 13 (Taner Çakil)

Haber: Dursun Demir


 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.