Uncategorized

Kusdili Festivali Gerçeklestirildi

Festivale Vali Dursun Ali Sahin, Milletvekili ve AK Parti Grup Baskan Vekili Nurettin Canikli, Çanakçi Kaymakami Murat Eren, Çanakçi Belediye Baskani Sebahattin Senel, Karabörk Belediye Baskani Ömer Karaman. Bazi belediye baskanlari ve daire müdürleri, siyasi parti temsilcileri ve çok sayida vatandas katildi. 


 

Festivalde konusan Vali Sahin, Kusdili Festivali nin yalnizca yörede degil Türkiye sinirlarini asmasi yönünde çalismalarin baslatildigini ifade ederek,”Giresun yaylalari, dogal güzellikleri ve kültür varliklariyla essiz güzelliklere sahip bir ilimiz. Festivaller de bu güzellikleri olgunlastiran insanlari birlestirip kaynastiran bir toplumsal olgudur. Bu olgulardan bir tanesi de bugün gerçeklestirdigimiz Kusdili Festivalidir. Kusdili Festivali yalnizca yöremizde degil, Türkiye nin sinirlari disinda ve hatta dünyada taninan bilinen bir festival olmasi için UNESCO nezdinde çalismalarimizi sürdürmekteyiz. Kusdilinin Somut Olmayan Kültürel Miraslar içerisine alinmasini saglayacagiz” diye konustu.

Vali Sahin, Festival alaninin genisletilmesi amaciyla 20 Bin TL kaynak aktaracagini belirterek, Belediye Baskani Karaman’a alanin biran önce genisletilmesi yönünde çalismalara baslamasi talimatini verdi.


Milletvekili Nurettin Canikli’de, Kusdili Festivali’nin ilimizi en iyi sekilde tanittigini belirterek, Uluslar arasi seviyeye geldigini söyledi.Festivallerin birlik ve kaynasmayi sagladigini, gurbetçilerin hasretlerini gidermelerine vesile oldugunu  da belirten Milletvekili Canikli,  Festivalin düzenlenmesinde emegi geçenlere tesekkür etti.


Festivalin açilis konusmasini yapan, Kus Dilini Yasatma Kültür ve Turizm Dernegi Yönetim Kurulu Baskani Seref Köçek ise, Kusdilinin Türkiye için kaybedilmemesi gereken bir kültür oldugunu söyledi. Köçek Bu kültürü gelecek nesillere aktarmak yöre insanlari olarak öncelikle bizim oldugu kadar herkesin görevidir. Bizim için çok önemli ve özel bir etkinligi yasatmak adina düzenledigimiz bu festivalin uzun yillar devam etmesi için ne gerekiyorsa yapacagiz dedi.


Yapilan konusmalarin ardindan Kusdili ile haberlesme yarismasi düzenlendi. Yarismada erkeklerde Erol Civelek-Kadir Civelek, Kadinlarda ise Nazmiye Çakir-Fatma Köçek ikilisi birinci oldu. Dereceye giren yarismacilar, çeyrek altinla ödüllendirildi.


Yapilan açik artirmada 10 Bin TL ile en fazla parayi veren Milletvekili Canikli festival agasi seçildi. Kürsüye çikan Canikli bu miktari 15 Bin TL’ye çikardigini açikladi.


Festivalde Vali Sahin, Protokol üyeleri ve vatandaslar hep birlikte horon oynadilar. Festival, halk oyunlari gösterileri ve mahalli sanatçilarin konseriyle sona erdi.


KUS DILI NEDIR? 

Kus dili, Karadeniz insaninin, bölgenin sarp ve engebeli cografi yapisiyla mücadele etmek için icat ettigi ve yüzyillardir kullandigi bir haberlesme sekli. Yöre halki arasinda islikla haberlesme olarak da adlandiriliyor.

Derin vadilerin bulundugu yörede, isligin sesten daha uzak yerlere kadar ulasmasi nedeniyle yöre insani, vadinin bir yamacindan diger yamacina, tepeden tepeye günlük sohbetlerini, dügün ve cenaze haberlerini islikla yapiyor.


Bu dille 2 kilometre uzaklikta dahi, iki insan yan yanaymis gibi, uzun cümleler kurarak rahatça konusup anlasabiliyor. Kus dilinin, telefonun yayginlasmasindan sonra yavas yavas unutulmasi ve yöre insaninin bu gelenegi terk etmesi üzerine, bu gelenegi yasatmak için her yil geleneksel olarak Kus Dili Festivali düzenleniyor.
 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.