Uncategorized

Mehmet Geldi yi yanlis anlamisiz

AK Parti Il Baskani Mehmet Geldi, Sali günü düzenledigi basin toplantisinda söylediklerinin yanlis yorumlandigini söyledi.


Geldi yaptigi yazili açiklamada, Giresun ve ilçelerini gelecekteki su problemleri ve çözüm yollari ile ilgili açiklamalarin bazi basin ve yayin organlarinda bilinçsiz yada bilinçlice yanlis olarak yorumlandigini kaydederek, söylenmemis sözler üzerine elestiri yapildigini savundu.


Yapilan basin toplantisinin basindan sonuna kadar hiç bir yerinde Giresun Belediyesi yada diger belediyelerin, birlikte veya ayri ayri baraj yapmasi uyarisinda bulunulmadigini söyleyen Geldi, “Belediyeler imkanlari olsa dahi Ikisu Barajini yapamazlar. Zira Ikisu Baraj ve regülatör projesi isi, bir özel sektör firmasinin inisiyatifindedir” dedi.


Giresun merkez ve diger belediyelerin genellikle içme sularini dere yataklarindaki su kuyularindan yüksek miktarda enerji sarfiyati ile elde ettiklerini söyleyen Geldi, “Her ne kadar çevre kirliligi ile ilgili olagan üstü tedbirler gündeme getirilmis ise de halen bugün belediyelerimizin çogunda elde edilmis olan içme sulari (dere yataklari kirli oldugu için) hem yüksek maliyetle elde edilmekte hem de hijyen bakimindan üst düzeyde degildir” diyerek sunlari kaydetti:


“Yakin gelecekte dere yataklarindaki sellerle olusan tahribatlar nedeniyle su kuyularinda körelmeler meydana gelecegi için yeni su kaynaklarina ihtiyaç duyulacaktir. Hal böyle iken gelecegi bugünden düsünerek daha ucuz maliyetli (dogal cazibe ile gelecegi için) dinlenmis, çok daha temiz olacak olan Ikisu Barajindan su temin edilmesi Giresun Belediyesi ve komsu belediyelerin menfaatine olacaktir. Ikisu Barajinin yapilmis olmasi, Giresun ve yakin ilçelerine gelecekte temiz ve ucuz maliyetli su temini amaci ile su kaynaklarinin en saglikli sekilde kontrol altina alinmis olacagi bir su istasyonu olacaktir.”


Ikisu Baraji ve regülatöründen bugün için en ucuz maliyetle en yüksek verimliligi hedefleyecek yapimci özel sektör firmasi için baraj ve regülatör yerine HES yapimi suretiyle enerji elde etmenin çok daha akillica olacagina vurgu yapan Geldi,  “Halbuki bu durum; Giresun halki ve komsu ilçe halklarinin gelecekteki su kaynaklari bakimindan en saglam güvence olan  Ikisu Barajinin yapiminin iptali demektir” ifadesini kullandi.


Geldi açiklamasini söyle sürdürdü:


“Bizim talebimiz; gelecekteki temiz ve ucuz maliyette suyumuzun teminine yönelik olarak ilgili belediyelerimizin duyarliligini istemek ve göreve davet etmekten ibarettir. Sözümüz gelecek nesilleri düsünebilen yönetici ve idarecileredir. Yoksa belediyelerimizin neyi yapip, neyi yapamayacaklarini çok iyi biliyoruz. Biz tarih önünde üzerimize düsen sorumlulugu yerine getirmeye çalisiyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.