Uncategorized

3 Bölgede Elektrik Dagitim Yarisi

Osmangazi için Eti Gümüs 485 milyon Dolar, Yesilirmak için Çalik 441.5 milyon Dolar, Çoruh için de Aksa 227 milyon Dolar teklif edince, toplam tutar 1 milyar 153 milyon dolara ulasti.

TÜRKIYE Elektrik Dagitim A.S’nin (TEDAS) bagli sirketleri Osmangazi, Yesilirmak ve Çoruh Elektrik Dagitim’daki hisselerin özellestirilme ihalelerinin nihai pazarlik görüsmeleri Ankara’da yapildi. Bu 3 ihalede Özellestirme Idaresi Baskanligi toplam 1 milyar 153 milyon 500 bin dolarlik teklif aldi. Dün Ilk yapilan ihalede Osmangazi Elektrik Dagitim’a en yüksek teklifi 485 milyon Dolar ile Eti Gümüs verirken, Yesilirmak Elektrik Dagitim’a en yüksek teklif 441 milyon 500 bin dolarla Çalik Enerji’den geldi. Çoruh Elektrik Dagitim için de Aksa Elektrik, 227 milyon dolarla en yüksek teklifi verdi.

Rakamlar sasirtti

Ankara’da yapilan ihalelerde, elemeli turlarla baslayan yüksek fiyatlar, katilimcilar ve sektör temsilcileri arasinda saskinlik yaratti. Üç dagitim bölgesi içinde en büyük olan Osmangazi bölgesi için ihale salonunda en fazla 200-300 milyon dolara çikilacagi konusulurken uzun süren açik attirma turlari sonunda 485 milyon dolara ulasildi. Ilk ihalede yüksek çikan fiyatlar sonraki iki ihale de sirketlerin çitayi yükseltmesine sebep oldu. Ihalelerde son turlara kadar bütün sirketlerin açik arttirma yarisi içinde olmasi sirketlerin elektrik dagitimina duyduklari ilgiyi gösterdi.

Katilim yüksek oldu

Osmangazi ve Çoruh Elektrik ihalelerinde Aksa, Sarar, Park Holding, Kolin Insaat, Çalik Enerji, Akenerji, Aydem Elektrik, SII Enerji, Cengiz Elektrik gibi bazi sirketlerin her 3 ihaleye de teklif verdigi görülürken, bundan sonraki ihalelerin de yüksek katilimci olacaginin mesaji verildi. Dünkü ihalelerde Osmangazi ve Yelisirmak’a 12’ser teklif gelirken, Çoruh için de 5 sirket yaristi. Bu sirketler de daha önceki iki ihaleye de katilan Aksa, Cengiz Elektrik, Aydem Elektrik, Çalik Enerji ve Akenerji oldu.

4 ihale daha hazir

Ihalede çikan fiyatlar Komisyon Baskani Özellestirme Idaresi Baskan Vekili Ahmet Aksu ve kurum personelinin yüzünü güldürdü. Idare’nin 2010 yilinda elektrik dagitiminin önemli bir kismini Özellestirme programi çerçevesinde önümüzdeki hafta 5 bölge için daha ihale sürecini baslatmayi planladigin ögrenildi. Bunlardan 4’ü için 9 Kasim Pazartesi gün ilanlarin yayimlanacagi ögrenildi.

Kazananlar da yarisacak

Dünkü ihalelerde öne çikan sirketler, bundan sonraki üretim ve dagitim özellestirmelerine de katilacaklarini açiklamalari, önümüzdeki günlerde yapilacak ihalelere katilimin yüksek olacagi isaretini verdi.

Hangi illeri kapsiyor

OSMANGAZI

Eskisehir, Afyon, Bilecik, Kütahya ve Usak

YESILIRMAK

Samsun, Amasya, Çorum, Ordu ve Sinop

ÇORUH

Trabzon, Artvin, Giresun, Gümüshane ve Rize

Özellestirilen Eti Gümüs Osmangazi Elektrik için 485 milyon Dolar verdi

ANKARALI Yildizlar SSS Holding, özellestirmeden 2004 yilinda aldigi Eti Gümüs ile Osmangazi Elektrik Dagitim sirketine en yüksek teklifi verdi. Dün yapilan ihalede Osmangazi Elektrik Dagitim A.S.’deki yüzde 100 kamu hissesi için en yüksek teklif olarak 485 milyon Dolar veren Eti Gümüs, ilk olarak 12 sirketle yarisirken, açik artirmaya 7 sirket kaldi. Burada da Aksa Elektrik ile yarisan Eti Gümüs, kiran kirana bir yaris sonrasinda 16’nci turda ipi gögüsledi. Eti Gümüs Yönetim Kurulu Baskani Sabahattin Yildiz, sunlari söyledi: “Sirketin bulundugu bölgeye hakimiz, yogun çalismalar yapiyoruz. Bölgede sirketlerimiz var, dolayisiyla bölgenin tamamini çok iyi biliyoruz. Bölgenin eksiklerini en kisa zamanda tamamlayip hizmet vermeyi planliyoruz. Çankiri-Orta’da 100 milyon ton kömür rezervimiz bulunuyor ve buraya 280 megavatlik bir santral hazirligimiz bulunuyor. Eti Gümüs’ü de 2004 yilinda Özellestirme Idaresi’nden aldik. Devraldigimiz dönemde yillik 60-70 ton arasinda mamul üretilen sirkette su anda 400 ton civarinda üretim yapiliyor. Bu da asagi yukari ülkenin bütün gümüs ihtiyacinin karsilanmasi anlamina geliyor.”

Kazanci ile Çalik Yesilirmak Elektrik için 45 tur çekisti

SON yillarda medya ve enerji alanlarinda öne çikan Çalik Grubu, Yesilirmak dagitim ihalesinde yine son birkaç yilda Türkiye’nin genis bir bölümünün dogalgaz dagitim ihalelerini alan ve hükümete yakinligi ile bilinen bir diger holding olan Kazanci Holding’e bagli Anadolu Gaz sirketi ile çekisti. Çalik Grubu, 45’inci turun ardindan 441 milyon 500 bin dolarlik teklif ile, Samsun Ceyhan ham petrol projesi, Ceyhan’da rafineri lisansinin ardindan, Samsun’un da dahil oldugu elektrik dagitim bölgesinin ihalesini kazanmis oldu. Çalik Enerji Sanayi ve Ticaret A.S. Genel Müdürü Saim Dinç, daha önce Bursagaz ve Kayserigazi satin aldiklarini animsatti ve buralarda oldugu gibi Yesilirmak Elektrik Dagitim bölgesinde de hizmet ve kaliteyi artiracaklarini söyledi. Bu arada Yesilirmak Elektrik Dagitim A.S. Samsun, Amasya, Çorum, Ordu ve Sinop illerini kapsiyor. Yesilirmak Elektrik Dagitim A.S’de alinan elektrik 4.467 gigavat (GWH), satilan elektrik 4.063 GWH, kayip kaçak orani yüzde 9.1, abone sayisi ise 1 milyon 470 bin civarinda bulunuyor.

Aksa, Çoruh için 227 milyon dolari pesin ödeyecek

ÇORUH Elektrik A.S’nin blok satis yöntemiyle özellestirilmesine iliskin ihalenin 33’üncü turunda Çalik Enearji’nin çekilmesiyle, ihalenin galibi olan Aksa Elektrik Perakende Satis A.S. 227 milyon dolari pesin ödeyecegini açikladi. Aksa Elektrik Perakende Satis A.S. Yönetim Kurulu Baskani Cemil Kazanci, abone sayisinin 989 bin oldugu Çoruh Elektrik’in ardindan diger ihalelere girip girmeyecekleri konusunda “Bakacagiz” derken, Çoruh’a 3-4 yil için zorunlu olarak 120 milyon dolarlik yatirim öngörüldügünü aktardi. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.