SON DAKİKA!

Mevlit Kandiliniz Kutlu Olsun

Mevlid kelimesi dogum anlamina gelir. Son peygamber Hz. Muhammed(SAV) in dünyayi sereflendirdigi Rebiülevvel ayinin on birinci gününü on ikinci güne baglayan geceye Mevlid Kandili diyoruz.


Bu mübarek gece bütün Müslümanlar için bayram hükmündedir. Çünkü Allah in sevgilisi(Habibullah) olan Resul-i Ekrem, bu serefli zaman içerisinde dünyamizi tesrif etmistir. O, hicretten 53 sene evvel senlendirmisti arzi… Tarihler milâdi 571 i gösteriyordu o zaman. Nisan ayinin yirmisini gösteriyordu takvimler… Peygamberlerin kamâlat bakimindan en büyügü olan Hz. Muhammed(SAV) , Rebiülevvel ayinda dünyaya gelmekle o ayi siradanliktan kurtarip güzellestirmistir. Onun gelisiyle bu ay bambaska bir mana yüklenmistir. O kutlu dogumdan beri Pazartesi daha bir sevimli gelir bize. Resülullah in degdigi her sey digerlerine nazaran ne kadar da bahtlidir. Onu dünya gözüyle görmek en büyük saadet olsa gerek…

 

Kadir gecesinden sonra en mühim ve faziletli gece olarak adlandirilan Mevlid gecesi, Müslüman âlemince lâyikiyla ihya edilir. Âlemlere rahmet olarak gönderilen Resul-i Ekrem Efendimiz bu güzel gecede hakkiyla anilir ve dogumundan dolayi duyulan sevinç, kalben ve lisanen dile getirilir. Zira bu hususta Imam Celâlüddîn Abdürrahmân bin Abdi l-Melik Kettânî söyle diyor: Mevlid günü ve gecesi, mübecceldir, mukaddestir, mükerremdir. Serefi, kiymeti çoktur. Resûlullah in (Sallallahü teâlâ aleyhi ve sellem) varligi, vefatindan sonra, ona tâbi olanlar için, kurtulus vesilesidir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.