ARŞİV

Mezgit e Niyet Köpek Baligina Kismet

Aynur (49) ve Mehmet Usta nin (57) mezgit avlamak için çiktiklari Avdan cam göz tabir edilen 2 köpek baligi ile dönmesi kiyidakiler tarafindan saskinlikla karsilandi. 

Aynur Usta Gemilerçekegi Balikçi Barinagindan yaklasik 10 mil yol alarak mezgit avlak yeri olan Ayvasil köyü açigina donam adini verdikleri ucuna istavritten kesilen parçalarin takildigi çok sayida kancasi bulunan olta attiklarini, mezgit baligi beklerken oltaya köpek baliklarinin takildigini söyledi.

Usta, “Donam en az 25 oltadan olusuyor. Ben ilk anda her oltada mezgit baligi yakaladim zannettim. Donami çektigimde oltaya takilmis çok sayida köpek baliklari çikti. Esimle kuyrugundan tutarak 2 tanesini tekneye alabildik. Mezgit avi niyetine denize çiktik, donamlarimiza köpek baligi takildi. Geçen yil da yakalamistik, ama bunlar onun iki kati büyüklügünde, teknemize alirken zorlandik” diye konustu.


Usta, diger köpek baliklarinin ise oltadan kurtularak kaçtiklarini söyledi.


-“BALIK NESLI VE STOKU TÜKENINCE KÖPEK BALIKLARI DA OLTAYA SALDIRIR”-


Mehmet Usta ise köpek baliklarinin artik oltaya takilmasinin normal olarak görülmesi gerektigini ifade ederek, “Balik nesli ve stoku tükenince köpek baliklari da oltaya saldirir. Biz nasil denize açilip rizkimizi ariyorsak, onlar da rizkini arayacak. Ama daha önceki yillarda köpek baliklari aglara takilirdi simdi ise oltadaki balik yemine takilmaya basladi. Bu durum Karadeniz in ve biz balikçilarin yasadigi trajediyi ortaya koyuyor” dedi.


Köpek baliklarinin üç donamini kullanilamaz hale getirdigini kaydeden Usta, söyle konustu:


“Ne Umutlu gittik, kiyiya ne karamsarlikla döndük. Donamlarimiz parçalandi. Yakaladigimiz yarim kilo mezgit, bunu evde yiyecegiz artik. Yakilan mazotun parasini ise en az 10 kilo pahali fiyattan balik tutarsak çikaririz. Ne diyelim can sagligi. Geçen yil yakaladigimiz 5 kiloluk köpek baligini esim kilosu 15 liradan Istanbul da oturan bir aileye satmisti. Insallah yine müsteri bulup satariz, çünkü burada bu balik ragbet görmüyor. Olmazsa balik zevki ve tüketmeyi bilen es dost ile biz tüketiriz. ”


AA-Giresun Mehmet Ekizoglu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.