SON DAKİKA!

MİLLETVEKİLİ ÖZTÜRK AK PARTİ FINDIK ÜRETİCİSİNDEN YANA

AK Parti Giresun Milletvekili Avukat Sabri Öztürk, bölge milletvekilleri olarak daima üreticinin yanında olduklarını ifade etti.

Üreticinin rahat olmasını isteyen Giresun Milletvekili Avukat Sabri Öztürk, “Elimizden geleni yapıyoruz. Bugünkü fiyat karmaşası başta olmak üzere her konuda üreticiye daha fazla nasıl sahip çıkabiliriz diye sürekli görüşüyor, birlikte istişareler yapıyoruz. Önümüzdeki günlerde de bu hususta Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanımızla bölge milletvekilleri olarak konuyu görüşeceğiz” dedi.
S

on günlerde bölgemiz kamuoyunda fındık fiyatları konusunda yoğun tartışmalar yaşandığını anımsatan Sabri Öztürk, “Fiyatların giderek düşmesi üzerine üreticinin mağduriyeti üzerinden siyaset yapılmaktadır. Öncelikle şu husus bilinmelidir ki, AK Parti olarak her zaman üreticinin yanında olduk, olmaya devam edeceğiz” dedi.

ÜRETİCİ ÜZERİNDEN SİYASET YAPILIYOR

Kimsenin üretici üzerinden siyaset yapmaması gerektiğini ifade eden Av. Sabri Öztürk, “AK Parti’nin İktidara geldiği 2002 yılında Giresun Ticaret Borsası verilerine göre Giresun kalite kabuklu fındık kasım/aralık aylarında ortalama 0,91 Dolar iken geçtiğimiz 2015 yılı Şubat aylarında ortalama 7,21 Dolarlara kadar çıkmıştır. Bugün ise Giresun Ticaret Borsası verilerine göre kg 3,30 dolar/10 TL civarındadır. Tabi 2015 ila 2016 arasında bu kadar bu fiyat düşüşünün yaşanmasında her iki yılda rekoltenin yüzde yüz farklı olmasının büyük etkisi vardır. Zira bölgemizin toplam rekoltesi 2014 yılında 387.973 ton iken 2015 yılında 683.370 ton civarındadır. Böylece rekoltenin 2014 yılında don olayı, aşırı sıcaklar vb doğal nedenlerle yıllık ortalamanın yarısı kadar düşmesi sonucunda fiyatlar da doğal olarak aşırı yükselmiştir. Elindeki fındığı düşük rekolte nedeniyle çok yüksek fiyatlara satma imkanı bulan üreticimiz bu sene de aynı yüksek fiyat beklentisi içine girmiştir.
Üreticinin bu doğal beklentisi ve rekoltenin 2014 yılına oranla 2015 yılında 2 kat olması sonucu oluşan dalgalanmanın yol açtığı fiyatlar üzerinden siyaset yapılmasını etik bulmuyorum. Eğer bir muhalefet temsilcisi 2014 ve 2015 yıllarındaki yüksek fiyat nedeniyle Hükümete teşekkür ettiyse bugün düşük fiyat gerekçesiyle eleştiri hakkına sahiptir. Bu yapılmadığına göre kimse üreticinin üzerinden siyaset yapmamalıdır” ifadelerini kullandı.

Her zaman üreticinin yanında olduklarını ifade eden Giresun Milletvekili Sabri Öztürk açıklamasını şu şekilde tamamladı, “2015 yılında 78 bin fındık üreticisine Giresun genelinde 166 milyon 208 bin TL destek verdik. Gübre ve mazot desteği ile üreticinin sigorta bedellerinin 2/3’ünün hazine tarafından karşılanması vs. tüm tarım desteği Giresun genelinde toplam 214 milyon TL yapılmıştır. Bu ilimize Hükümetimiz tarafından aktarılan çok önemli bir kaynaktır. Dönüm başına verilen destek ödemesi geçtiğimiz aylarda Bakanlar Kurulumuzun yaptığı açıklamaya göre bu yıl da devam edecektir. Böylece üreticimizin eline piyasada elde ettiği fiyata ilaveten ortalama kg başı 1,7 TL ilave destek verilmiş olmaktadır.
Diğer taraftan üreticimizin elinde fındığı saklama imkanının olmaması, emanete vermek zorunda kalması da fiyatları düşürmektedir. Bunun için de Lisanslı Depolar yapılarak üreticinin fındığı emin ellerde saklanmalıdır. Nitekim Bakanlığımızın desteği ile Giresun Ticaret Borsasının yürüttüğü Lisanslı Depoculuk çalışması sona yaklaşmış, yakın zamanda faaliyete geçmesi beklenmektedir. Bu da üreticimiz için, fındık fiyatlarının istikrarı için önemli bir imkan olacaktır.” diyerek sözlerini tamamladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.