Uncategorized

Mustafa Kurtulmuslu dan Bomba Projeler

Çevre Orman Bakanligi, Orman Genel Müdürlügü nde Orman Genel Müdür Yardimcisi Olarak görev yapmakta olan Giresun Merkez Sultaniye Köyü dogumlu Mustafa Kurtulmuslu Giresun ve Giresunlu lakus talihini yenebilir bu çok zor degil ama buna inanamak ve bu amaç için çok çalismak gerekir dedi.


Giresun Dernekler Federasyonu (Girdef)  tarafindan Sariyer de Görele Pidesi ile meshur mahalli yemeklerin yapildigi Görele Pidede agirlanan Kurtulmuslu yemek boyunca bilgi birikim ve projelerini yemege katilan Girdef baskanlik divanina anlatti.

 

Yemege Orman Genel Müdür Yardimcisi Mustafa Kurtulmuslu, Girdef Genel Baskani Sitki Ada, Girdef Genel Baskan Vekili ve Gazetemiz Imtiyaz Sahibi Ethem Bakar, Girdef Genel Baskan Yardimcisi Nazmi Güler, Girdef Genel Baskan Yardimcisi Nazmi Can katildilar.

 


 

Girdef tarafindan aksam yemeginde agirlanan Orman Genel Müdür Yardimcisi Mustafa Kurtulmuslu Giresun için çok çesitli projeleri oldugunu hazirladigi projelere destek olunmasi ve uygulanmasi halinde Giresun ilinin Dogu karadeniz de 10 yilda en önemli sehir olabilecegini iddia etti.

 

Orman Genel Müdür Yardimcisi olarak yetkim dahilinde olan konularda her zaman hemserilerime yardimci olmaya çalisiyorum diyen Kurtulmuslu cennet Giresun a hizmet etmek sahip çikmak en önemi görevimiz tüm Türkiye ye hizmet makami olan bu görevlerde bulundugumuz dönemde dogdugumuz yerin önemi bir ayridir o nedenle Giresun ilini önemsiyorum dedi.

 

Giresun da Orman alanlarina Kerasus ismine yakisir bir sekilde Kiraz agaçlari diktirdigini söyleyen Kurtulmuslu halk arasinda Çaliçilek olarak bilinen (Yaban Mersini) bir baska ismide dal çilegi (yapraklarindan çorba yapilan) ormanlarimiza diktiriyoruz bunlar gelecekte meyvesi yapragi ile bölge halkina geçmisten gelen dogal beslenme özelliklerini geri kazandiracaktir dedi.

 


 

Genel Müdür Yardimcisi Kurtulmuslu nun bundan sonraki sözlerini nefes almadan dinleyen Girdef baskanlik divani her konuyu titizlikle not aldi.

 

Giresun ormanlarinin  ve daglik arazilerinin her kösesinin ayri bir nebatat içerdigini anlatan Kurtulmuslu öncelikle Giresun ormanlarinin tibbi aromatik envanterinin çikarilmasi ve yararlilik derecesine göre degerlendirilmesi gerekir sadece bu yolla milyar dolarlik bir ihracaat kalemine ulasilabilir. Karadeniz ormanlari 12 ay boyunca çikan mantar çesidi ile dolu bunlardan bazilari çok degerli cins mantarlar dünyada sadece yöremize mahsus  bu cins mantarlar degerlendirilmedigi gibi dogada çürüyüp gidiyor eger bu mantarlar degerlendirilse ve konserve yapilsa dünyanin öbür ucuna ihraç edilebilir ve yine milyonlarca dolar ülke ekonomisine katki yapabilir dedi.

 

Yine ormanlarimizda çam sakizida dogal ve reçine halinde agaçlarimizdan yaz boyunca akip gidiyor sakiz hammaddesi olan bu üründe maalesef degerlendirilmiyor ben orman mühendisi olarak bölgemi ve Giresun ilini çok iyi taniyorum eger bu ürünler için proje üretip bana müracaat eden olursa elimden gelen bütün yardimi yapmaya hazirim seklinde konustu.

 


 

Girdef baskanlik divaninin 2 projesinide degerlendirmeye alan Orman Genel Müdür Yardimcisi Mustafa Kurtulmuslu bu projelere destek olma sözü verdi. Yemege katilan heyet Ankara da bulusmak üzere sözleserek yemekten ayrildi.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.