Uncategorized

Mustafa Yamanin 1 Yil Hapsi Isteniyor

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), Vali Yaman in, 29 Mart 2009 tarihideki yerel seçimler öncesinde baslattigi “beyaz esya dagitimi” nedeniyle, “seçimin düzenine ve dürüstlügüne iliskin YSK kararlarini uygulamakta duyarsizlik gösterdigine” hükmetmisti.


Kurul, idari disiplin yönünden gereginin takdir ve ifasinin yapilmasi için Yaman i Içisleri Bakanligina bildirmis, Içisleri Bakanligi da konunun incelenmesi ve arastirilmasi için 2 mülkiye basmüfettisi görevlendirmisti.


Yargitay Cumhuriyet Bassavciligi da Vali Yaman hakkinda sorusturma baslatmisti.


Yargitay Cumhuriyet Bassavciligi, sorusturmanin ardindan hazirladigi iddianameyi, yargilamanin yapilacagi Yargitay 8. Ceza Dairesi ne gönderdi.


Yargitay 8. Ceza Dairesi, iddianameyi kabul etti ve tensip tutanagi düzenleyerek, durusma gününü belirledi.


Iddianamede, Vali Yaman in, 298 sayili Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkinda Kanun a muhalefetten söz konusu yasanin 63/b maddesi yollamasiyla 154. maddesinin son fikrasi uyarinca cezalandirilmasi talep edildi.


298 sayili Kanun un 63/b maddesi, “Memur ve hizmetlileriyle her türlü araç, gereç ve imkanlarini siyasi bir partinin veya adayin emrinde veya herhangi bir siyasi faaliyette çalistirmalari, kullanmalari veya kullandirilmalari yasaktir” hükmünü düzenliyor.


Ayni yasanin 154. maddesinin son fikrasi ise 63. maddede yazili yasaklara uymayanlarin 6 aydan bir yila kadar hapis ve para cezasina çarptirilmasini öngörüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.