SON DAKİKA!

Necati Tığlı; TMO Fındık Alım Kriterleri Kişiye Göre Mi?

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlık Divanı Üyesi Giresun Milletvekili Necati Tığlı, Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO)’nin Fındık Alım Kriterlerini Değerlendirdi.

Üreticiye her yıl aynı oyunlar oynanıyor

CHP Giresun Milletvekili Necati Tığlı, “2021 yılında ki 650 bin tonluk fındık rekolte tahminini duyuramayan Tarım ve Orman Bakanlığı, her ne kadar İl Müdürlüklerinden daha yüksek bir rekolte tahmin etmelerini istese de yapılan çalışmalarda aynı çıkan rekolteyi duyurmaktan korkmuştur. Aslında TMO’nun fındık alım esaslarını bu şekilde duyurmasını hiç yadırgamadım. Çünkü geçtiğimiz yıllarda da üreticimizden gelen ürünün tamamını niye almıyorsun, niye kota uyguluyorsun diye sorduğumuzda yetkililer hiç sıkılmadan ve utanmadan “kota uygulamıyoruz ki il ve ilçe rekolte tahminlerini baz alarak miktar belirliyoruz” diyorlar. Yani bunlar hem üreticimizle dalga geçiyorlar hem de üreticiye her yıl aynı oyunu oynuyorlar” dedi.

Biz fındık için belirlenecek fiyat eğer 35 liranın altında olursa hem üretici kaybedecek hem de ülkenin ihracat geliri azalacak dedik. Artık 35 lirayı bir kenara bıraktık bari üreticinin açıklanan fiyattan ürününü satmasını bekliyoruz diye sözlerine devam eden Necati Tığlı, “Fındık üreticisi, bırakın TMO’yu Bakanlığı bile eline dolamış bir lobinin eline teslim edildi. Bu anlayış fındığı 27 liradan bile almamak, piyasaya ve daha azına mecbur etmek için her yol mubah sayıyor. Alım şartlarının zorlaştırılması üreticiyi 25 liranın altında piyasaya mecbur etmekten başka bir şey değildir” ifadelerini kullandı.

TMO Bana Fındık Getirmeyin Diyor

CHP Giresun Milletvekili Necati Tığlı, “kapısına kilit vurmak için her yolu denediğiniz Fiskobirlik fındık üreticisine sen hiç zahmet etme kardeşim, hatta çuvala bile koymana gerek yok ben senin harmanından gelip fındığını alırım diyor. Peki, 1 Eylül’de 18 noktada alıma başlayacağım diyen TMO ne diyor? Sen ürününü topla, sırtına yükle ve bana getir diyor. Aslında TMO kısaca Ey! Üretici, sen ürününü bana getirme de kime ve nereye götürürsen götür demek istiyor” vurgusunu yaptı.

Devleti Düşürdüğünüz Duruma Bakın

Devletin tüm olanaklarına sahip TMO’nun üreticiye önce bir randevu al, fındıkları da jüt çuvala koy, çuvalın içine de bak çürük ve buruşuk olmasın, rutubet olmasın demesi üreticiye hakaret, çuvalın içinde taş toprak olmasın demesi de utanmazlıktan başka bir şey değildir diye sözlerine devam eden CHP’li Necati Tığlı, “TMO’ya vatandaş fındığını getirecek sen de randımanını ölçüp fındığını alacaksın bu kriter yeterli değil mi? diye de sorarken Devleti düşürdüğünüz duruma bakın” dedi.

Necati Tığlı’nın Fındık Alım Kriterlerine Yönelik Bazı Soruları Şöyle

Fındığımı TMO’ya versem mi acaba, perişan olur muyum diye kararsızlık yaşayan üreticiye güven vermek için çaba sarf edeceğine uzak tutmak için bu gayret neden?

Üretici, niye fındık yerine sana taş toprak getirsin? Almamak için saçma sapan bahaneler üreterek kimlere yardımcı olmaya çalışıyorsun?

Parasını peşin vermeyip, kapıdan çevirip, bir köşede fiyatın daha dibe vurması için elini ovuşturanlara biraz daha katkı sağlayacağım diye talimat mı aldınız? Devleti düşürdüğünüz duruma bakın be” diyerek sözlerine son verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.