SON DAKİKA!
aygunattargiresununiversitesirektor

NİHAYET ATANDI….

Uzun zamandır beklenen Giresun Üniversitesi Rektörü sonunda atandı. Prf. Dr. Aygün Attar Giresun Üniversitesinin 2. Rektörü oldu.

aygunattarrektor

İki yıl önce Kurucu Rektör Prf. Dr. Osman Metin Öztürk’ün emekliliğini istemesi ile boşalan koltuk için 3 vekil rektörden sonra asaleten 2. Rektör olarak Prf. Dr. Aygün Attar bugün resmen atandı.

Cumhur Başkanlığı Resmi internet sitesinden yapılan açıklamaya göre; Giresun Üniversitesi Rektörlüğü’ne Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 130. ve 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu’nun 13. maddeleri uyarınca, Yükseköğretim Kurulu’nun önerdiği adaylar arasından Prof. Dr. Aygün Attar’ı atamışlardır” denildi.

Öte yandan Rektörlüğe atanan Prf. Dr. Aygün Attar’dan atanma sonrası ilk açıklamada geldi. Attar şunları söyledi;

“Türkiye’nin, bilimsel anlamda uluslararası alanda tanınması yönünde hızla çalışacağız”

Prof. Dr. Attar, yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün, Yükseköğretim Kurulu’nun (yök) önerdiği adaylar arasında yaptığı tercih sonucunda kendisini Giresun Üniversitesi Rektörlüğü görevine atadığını belirtti.

Böyle bir makama layık görülmekten mutluluk duyduğunu ifade eden Attar, “20 yılı aşkın süredir Türkiye’de yaşayan Azeri kökenli bir akademisyen olarak bana verilen bu görevi, şahsıma layık görülen bir değer olarak değil, Azerbaycan ve Türkiye arasındaki dostluk ve kardeşlik bağının ne kadar güçlü olduğunu gösteren bir durum olarak görüyorum. Beni bu makama layık gören ve bu doğrultuda oy kullanan başta üniversitemizin akademisyenleri, yök ve Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Attar, Giresun Üniversitesi’nin bölgede önemli bir konumunun olduğunu ve bu anlamda komşu ülkelerle bilimsel işbirliğine gideceklerini anlatarak, şunları kaydetti:

“Türkiye ve Azerbaycan ilişkileri her alanda olduğu gibi eğitim alanında da üst seviyelerde olacaktır. Türkiye’nin, bilimsel anlamda uluslararası alanda tanınması yönünde hızla çalışacağız. Bu yönde yarından itibaren çalışmalara başlayacağız. Komşu ülkeler ve dünyanın birçok üniversitesinden öğrencilerimizi üniversitemize davet edeceğiz. Ayrıca bilimsel anlamda yeni çalışmalara imza atacağız. Üniversitemizin her anlamda çok daha üst seviyelere çıkacağını düşünüyoruz. Giresun bunu hak ediyor. Bu görevde bana inanan herkese çok teşekkür ediyorum.”

1 Yorum

  1. Aygün hocamın rektör olması hem iyi hem kötü. Düşünce yapısı ülkemize çok şey kazandıracağı için yönetimde yer alması çok faydalı olacaktır kanımca.

    Fakat bu idari işlerin yoğunluğundan öğrenciler bilgisinden yeteri kadar faydalanamazlar.
    hocama tüm kalbimle başarılar dilerim.
    (dpü’den bir öğrencisi)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.