Uncategorized

Nurettin Canikli Af Paketini Anlatti

AK Parti Grup Baskan Vekili ve Giresun Milletvekili Nurettin Canikli, Vergi Affini Degerlendirerek, “Bu Düzenlemede Para Cezasi, Ana Paranin Altina Düsmemek Sarti ile Düzenleme Kapsamina Aliniyor, Ancak Kesinlikle Hapis Cezalarinda En Ufak Bir Indirim Söz Konusu Degildir.” Dedi.  


AK Parti Grup Baskan Vekili ve Giresun Milletvekili Nurettin Canikli, vergi affini degerlendirerek, “Bu düzenlemede para cezasi, ana paranin altina düsmemek sarti ile düzenleme kapsamina aliniyor, ancak kesinlikle hapis cezalarinda en ufak bir indirim söz konusu degildir.” dedi.
Partisinin Giresun Il Teskilati nda düzenenlenen bayramlasma törenine katilan Canikli, konusmasinda, vergi affiyla milyonlarca vatandasin, ödemekte zorlandigi bir yükten kurtulacagini, devletin de neredeyse tahsili mümkün olmayan ve donuk hale gelmis alacagini tahsil edecegine dikkat çekti.

Vergi affinda naylon belge düzenleyenlere yönelik af getirildigi yönünde iddialarin bulundugunu, bunlarin gerçegi yansitmadigini aktaran Canikli, “Burda ikili durum söz konusudur. Vergi Usul Kanunu nun 359. maddesi var. Yani naylon belge düzenleyenlerle ilgili maddeler var. Ona göre kesilen cezalar var. Iki türlü ceza var. Bir para cezasi var, bir de hapis cezasi var. Bu düzenlemede, para cezasi ana paranin altina düsmemek sarti ile düzenleme kapsamina aliniyor. Ancak kesinlikle hapis cezalarinda en ufak bir indirim söz konusu degildir. Bunun açikliga kavusturulmasi gerekiyor. Bu yönü ile bakildiginda naylon belge düzenleyenler için bir ceza affi, bir ceza indirimi kesinlikle söz konusu degildir ve olmayacaktir. Bunu, buradan tüm kamuoyuna duyurmakta fayda var. Çünkü, yanlis angilaniyor, yanlis aksettiriliyor. Düzenleme, sadece para cezalariyla ilgili sinirlidir ve ona yöneliktir.” diye konustu.


Canikli, ayrica, Findik Tarim Satis Kooperatifleri Birligi ne (FISKOBIRLIK) kaynak saglanmasi noktasinda, Giresun Üniversitesi nce birlige ait 50 dönümlük arazinin istimlak edildigini vurguladi. Giresun Üniversitesi tarafindan, FISKOBIRLIK arazisinin 15 milyon liraya istimlak edildigini kaydeden Canikli, söyle devam etti:


“Giresun Üniversitesi tarafindan kullanilmayan 15 milyon liralik ödenegin geri gitmesi söz konusu idi. Biz bu kaynagin hem üniversitenin arazi satin almasi, hem de FISKOBIRLIK e kaynak aktarimi saglamak amaciyla girisimlerde bulunduk. Devlet Planlama Teskilati ve Maliye Bakanligi yetkilileri ile görüserek, bu kaynagin istimlak ödenegine aktarilmasini sagladik. Yaklasik 15 milyon liralik bir kaynak. Üniversitemiz bu kaynakla FISKOBIRLIK in 50 dönümlük arazisini aldi. Mali sikinti içerisinde olan birlige de bir kaynak aktarilmasi imkani ortaya çikti. Bu sürecin bayram öncesi tamamlanmasi için de büyük gayret verdik. Aylardir maaslarini alamayan isçilere, bu kaynakla bir kisim alacaklarina yönelik ödeme yapildi. Alacaklarin tamaminin ödenmesi için de birlik yetkilileri ile görüsecegiz. Buradan hem üniversitemiz arazi, birlikte kaynak saglamis oldu. Böylelikle birkaç kus birden vurmus olduk.”


Bayramlasma törenine; AK Parti Giresun Milletvekilleri Ali Temür, Haci Hasan Sönmez, Giresun Il Baskani Mehmet Geldi, bazi ilçelerin baskanlari, belediye baskanlari, il genel ve belediye meclis üyeleri ile partililer katildi.


 
 
 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.