SON DAKİKA!

NURİTTİN KARAN’DAN FİSKOBİRLİK ÇIKIŞI

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, bu sezon her ne kadar üretici karlı gibi görünse de, fındığın kaymağını her zamanki gibi tekelci firma ve baronların yediğini kaydetti.

Basın mensuplarıyla yemekte bir araya gelen Nurittin Karan, 2019 yılı fındık sezonunu değerlendirdi.

2019 yılı fındık hasadının sona erdiğini, ticaretinin ise devam ettiğini söyleyen Nurittin Karan, bu yıl yüksek rekolte ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan kilogramda 17 lira taban fiyatla üreticinin yüzünün güldüğünü kaydetti.

Toprak Mahsulleri Ofisi’nin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatları doğrultusunda müdahil alım kampanyasına, FİSKOBİRLİK’in ise serbest piyasada oluşan fiyatların 25 kuruş üzerinde alımlara devam ettiğini hatırlatan Karan, serbest piyasada da şuanda fındık fiyatının 16 lira seviyesinden işlem gördüğünü belirtti.

Giresun Ziraat Odası başkanı Nurittin Karan, fındıkta madalyonun arka yüzüne de değinerek, her ne kadar bu yıl üretici karlı gibi görünse de, aslında yine fındığın kaymağını tekelci firma ve baronların yediğini, fındık fiyatı üzerindeki baskının sürdüğünü vurguladı.

Bu sezon rekolte miktarı ile TMO’nun alım kotasının tezat oluşturduğunu belirten Nurittin Karan, “TMO tarafından uygulanan kota miktarı nedeniyle üretici bu yıl ürettiği ürünün ancak üçte birini ofise teslim edebiliyor. Geriye kalan üçte ikisini ister istemez tüccara vermek zorunda kaldı. Bunu fırsata çeviren tekelci ve işbirlikçileri Ağustos ayı sonuna kadar 16.75 lira kadar aldığı fındığın kilogramını, pazara ürün akışının hızlanmasıyla birlikte 14 liraya kadar düşürdü. Gurbetçi ve acil ihtiyacı olan üreticilerin ürünlerini bu fiyattan aldı. Bu üreticilerin fındıklarını 14 liradan satın alanlar şimdi o fındıkları 16-17 liradan satıyor. Aradaki 3-4 lira söylediğimiz gibi tekelci firma ve fındık baronlarının cebine gitti. Kaybeden üretici ve ülkemiz oldu. FİSKOBİRLİK’in TMO adına fındık alımına başlaması ve üreticinin pazara fındık akışını kesmesiyle birlikte serbest piyasada fındık fiyatı toparlandı ve yeniden 16 lira seviyelerine yükseldi. Üreticimiz aynı kararlılığını sürdürür birinci tercihini olumsuzluklara rağmen TMO’dan yana kullanır, fındığını emanete bırakmazsa serbest piyasada fındık fiyatı her zaman TMO’nun müdahil alım fiyatına yakın seyredecektir. Bazı kesim ve siyasiler tarafından bu yıl fındık rekoltesi yüksek gibi lansa edilse de, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından açıklanan 776 bin ton fındık ihracat ve iç tüketim miktarına denk geliyor. 2019-2020 fındık ihracat ve ticaretinin sıfır stokla başladığını hatırlayacak olursak ve ihracatçıların 300 bin tonun üzerinde kendilerine bir ihracat hedefi koyduğunu ön görürsek, iç pazarda da artık 150 bin ton civarında fındığın işlem gördüğünü hesaplarsak rekoltenin fazla gelmesini bırakın yetme dahi yetmiyor. Geçen sezon olduğunu gibi şimdi üreticinin elindeki ürününü ucuza kapatmaya çalışanları yılbaşından sonra TMO’nun kapısında görürsek hiç kimse şaşırmasın. Bu noktada şimdiden uyarıyor ve ikaz ediyoruz; Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla fındıkta müdahil alım yapan TMO, üreticinin aleyhine ve piyasayı altüst edecek bir karara imza atmamalıdır” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.