SON DAKİKA!

OKULUMDA ENGELLERİ AT’LIYORUM

Giresun İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Giresun Üniversitesi, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüğü tarafından AT ile Engelli öğrencileri terapi sistemi, eğitim projesi tanıtımı yapıldı.

Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından EDES Programı kapsamında finanse edilen Giresun Valiliği, Giresun Üniversitesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülen “Okulumla Engelleri ‘AT’lıyorum” Projesi’nin tanıtımı yapıldı.

Giresun Turizm ve Otelcilik Meslek Lisesi’nde düzenlenen törende konuşan Giresun Vali Yardımcısı Bekir Ergök, projenin önemine dikkat çekti.

İki canlı arasında yapılan faaliyetlerde, ilişkilerin söz konusu olduğunu kaydeden Vali Yardımcısı Bekir Ergök, “Bu faaliyetlerde çocuklarımız çok şey kazanacaklardır. Bu projenin özelliği, çocukların atla kuracağı ilişkidir. Bu yüzden bu projeyi hazırlayanlara, katkıda bulunanlara teşekkür ediyor ve çocuklarımıza hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Giresun Milli Eğitim Müdürü Necati Akkurt ise, proje kapsamında otistik çocuklara psiko-sosyal rehabilitasyonu sağlamak amacıyla hipoterapi tekniği (at terapisi) uygulanacağını söyledi.

Otizmin, bireylerin sosyal iletişim, dil gelişimi ve davranışlarını olumsuz olarak etkileyen nöro-gelişimsel bir bozukluk olduğunu kaydeden Giresun İl Milli Eğitim Müdürü Necati Akkurt, “Otizmin genetik tabanlı olduğu düşünülmektedir. Bu konudaki araştırmalar halen devam etmektedir. Henüz otizme neden olan genler belirlenememiştir. Genetik faktörlerin çevresel nedenlerle tetiklenebileceği dikkate alındığında kabul edilen en önemli tedavi eğitimdir” diye konuştu.

Necati Akkurt, projenin 9 ay süreciğini, proje kapsamında eğitim, konferans, ziyaretler, atölye çalışmaları ve hipoterapi faaliyetlerinin gerçekleştirileceğini vurgulayarak, şunları dile getirdi:

“Projemizle otistik çocuklara psiko-sosyal rehabilitasyonu sağlamak amacıyla hipoterapi tekniği uygulanacaktır. Hipoterapi tekniği, atların terapist olarak kullanıldığı, onların çok boyutlu hareketleri ve davranışları ile hastaları özgürleştirmeyi ve normal hayatlarını sürdürmeyi amaçlayan tedavi yöntemidir. Projemiz kapsamında 24 otistik öğrencimize hipoterapi eğitimi verilecektir” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.