Uncategorized

Opr.Dr.Resat Bahat Hükumete Seslendi

Özel hastaneleri siniflandirip fark ücretin degisik oranlarda ödenmesine iliskin görüsmeler bugün basliyor. Çalisma ve Sosyal Güvenlik Bakani Ömer Dinçer ile bir araya gelecek olan sektör temsilcileri “Siniflandirma istemiyoruz. Fark ücrette yüzde 30 sinirini acilen yüzde 100 e çikarin” diyecek.


Sosyal Güvenlik Kurumu nun (SGK) geçen hafta çikarilan yönergesiyle, özel hastanelerin su an yüzde 30 olan fark ücret sinirinin kapasite, kalite ve hasta güvenligi gibi çesitli kriterlerde alacaklari puana göre 10 ar puanlik yükselislerle yüzde 70 e kadar çikarilmasinin önü açilmisti. Özel Hastaneler ve Saglik Kuruluslari Dernegi (OHSAD) Baskani Resat Bahat, siniflandirmaya tamamen karsi olduklarini belirtirken “Hiç hakkaniyetli degil. Planlama yönetmeligi nedeniyle yatak sayimizi, doktor sayimizi artirabiliyor muyuz ki, puanlama yapacaklar? Elimizi kolumuzu baglayin, sonra dövün. Böyle kavga olur mu?” dedi.


Kriterlerin kaliteyle alakasi olmadigini savunan Bahat, “Örnegin hastanemde 9 kadin dogum uzmanim varken, bir beyin cerrahi uzmanim oldu mu birinci sinif olamiyorum. Kadin dogumum birinci sinif ve 600 gramlik bebegi bile yasatiyorum. Ama C sinifisin diyorlar. Bu nasil oluyor?” diye sordu.


BAGIMSIZ KURUM OLMALIYDI


Bahat, siniflamanin devlet ve üniversite hastanelerini içermemesini elestirirken uygulayicisinin SGK olmasinin da dogru olmadigini belirtti. “Illa yapilacaksa bagimsiz bir denetleyici kurum tarafindan yapilmaliydi. Ayrica planlama yönetmeligi kaldirilmali ve sektöre eksiklerini gidermesi için zaman taninmaliydi” diyen Bahat, 1.5 yildir kamuyla yaptiklari çalismalarda böyle bir sistemin sikintilara neden olacagini anlatmalarina ragmen uygulamaya geçilmesinden yakindi. Sistemden kimsenin kârli çikmayacagini belirten Bahat, “Neden birinci sinif bir doktor poliklinikte çalisiyorsa veya C sinifi bir hastanede çalisiyorsa daha ucuza çalissin? Bizi kaliteye zorlamalarina bir sey demiyorum ama bunun kaliteyle alakasi yok. Örnegin metrekarem yeterli degil, kalp ameliyati yapmiyorum. Ama bu benim puanimi düsürüyor. Burada kazanan yok” dedi.


YAVAS YAVAS UYGULAYALIM


Bahat, sorunu sektör temsilcileri olarak çarsamba günü Bakan Dinçer le yapacaklari görüsmede gündeme getireceklerini kaydederken “Burada siyaset, fark ücreti biraz artirabilmek için siniflamaya angaje edildi ama çözüm bu degil” dedi. Taleplerinin ilk asamada fark sinirinin yüzde 100 e çikarilmasi ve orta vadede de kaldirilmasi oldugunu söyleyen Bahat, “Kalitede talep ettikleri standartlari ortaya koysunlar, yavas yavas uygulayalim” dedi. Bahat, taleplerinin saglanmasi konusunda ümitli olup olmadiklarina iliskin ise “Güzel ve zengine küsülmez. Çünkü ikisi de küstügünüzü fark etmez. Küsmeyip, çözmeye çalisacagiz” dedi.


Öte yandan SGK nin özel hastaneleri hizmet kalitesi, yatak sayisi, enfeksiyon kontrolü, hemsire sayisi gibi çesitli kriterlerle 5 grupta siniflandiracagi yönergeyi Türkiye Saglik Isletmeleri Dernegi (TÜSIDER) kisa süre içinde yargiya götürecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.