SON DAKİKA!
giresun ordu hava limanı

OR-Gİ İÇİN ANKETTE GÜL-AZİZ İSMİ ÇIKTI

Giresun Valiliği tarafından düzenlenen, Ordu-Giresun arasına kurulacak havaalanının ismiyle ilgili düzenlenen anket sonuçlandı.

Giresun Valiliği tarafından düzenlenen, Ordu-Giresun arasına kurulacak havaalanının ismiyle ilgili düzenlenen anket sonuçlandı. Aknette ‘Gül-Aziz’ ismi birinci oldu.

Yıllarca Ordu-Giresun arasında havaalanı yapılacak yapılmayacak tartışmaları yaşanmış, bu tartşmalara, havaalanının temelinin Temmuz ayında görkemli törenle atılmasıyla son verilmişti. Ancak, temel atılmasının ardından Ordu ve Giresun kamuoyunda bu kez isim tartışmaları başladı.

Ordu-Giresun Havaalanı projesi yıllarca iki il kamuoyunda ‘OR-Gİ’ olarak adlandırılmıştı. Ne var ki ‘OR-Gİ’nin müstehcen anlama geldiğinin ortaya çıkmasının ardından, iki il kamuoyunda havaalanının adının ne olacağı hususunda tartışmalar başladı. Ordu ve Giresun’da siyasiler, bürokratlar ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarınca havaalanına verilecek isim için ‘Çotanak’, ‘Ordu-Giresun’, Recep Tayyip Erdoğan’, ‘Piraziz’, ‘Gül-Aziz’ gibi bazı öneriler dillendirilmişti.

Giresun VALİLİĞİ’NDEN İSİM ANKETİ

İsim tartışmalarına Giresun Valiliği de Ağustos ayında anketle katıldı. Valilik Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, Ordu-Giresun arasında yapımı süren havaalanına isim bulmak amacıyla düzenlenen anketin sona erdiği belirtildi.

Açıklamada, valiliğin resmi web adresi üzerinden yapılan ankete 49 bin 781 kişinin katıldığı dile getirilirken, ankette ‘Yapılacak olan havaalanımızın ismi ne olsun?’ sorusuna karşılık katılımcıların ‘Çotanak’, ‘Gül-Aziz’, ‘Gülyalı’, ‘Ordu-Giresun’, ‘Piraziz’ seçeneklerini oyladığı belirtildi.

Yapılan açıklamada, ankette en fazla oyu ‘Gül-Aziz’ isminin aldığı ifade edilerek, “Ankette, ‘Yapılacak olan havaalanımızın ismi ne olsun?’ sorusuna karşılık; ‘Çotanak’, ‘Gül-Aziz’, ‘Gülyalı’, ‘Ordu-Giresun’, ‘Piraziz’ isimleri için oy kullanıldı. Yapılan oylama sonrası ‘Gül-Aziz’ ve ‘Çotanak’ seçenekleri diğer isimlere açık ara fark attı. Ankette, 21 bin 663 oyla ‘Gül-Aziz’ ismi ilk sırada yer aldı. ‘Çotanak’ ismi 21 bin 460 oyla ikinci oldu. Bu iki ismi sırasıyla 2 bin 640 oyla ‘Gülyalı’, 2 bin 35 oyla ‘Ordu-Giresun’ ve bin 983 oyla ‘Piraziz’ izledi.” denildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.