SON DAKİKA!

ÖRNEK FINDIK BAHÇELERİ GELİYOR

Giresun Valisi Harun Sarıfakıoğulları Giresun Ziraat Odasını ziyaret etti. Ziyaret sırasında fındığın geleceği masaya yatırıldı. Giresun’da fındık verimini artırmak için örnek fındık bahçeleri kurulacak.

Giresun Valisi Harun Sarıfakıoğulları, fındığın başta Giresun olmak üzere ülke için son derece önemli tarımsal bir ürün olduğunu söyleyerek, üretim noktasında üreticilere de önemli görevler düştüğünü ifade etti.

Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan da, oda olarak 2019 yılında 10 tane örnek bahçe oluşturacaklarını kaydetti.

Giresun Valisi Harun Sarıfakıoğulları Giresun Ziraat Odasını ziyaret etti. İl Tarım ve Orman Müdürü Dr. Muhammet Angın’ında hazır bulunduğu ziyarette, fındıkta verim ve kalite nasıl artırılabilir konuşuldu.

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, Giresun Valisi Harun Sarıfakıoğulları’na ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, oda faaliyetleri ve fındık tarımı hakkında bilgi sundu.

Giresun Ziraat Odası olarak fındık üreticisi en iyi şekilde temsil ederek, tarımsal alanda bilgilendirme ve eğitim çalışmaları sürdürdüklerini belirten Nurittin Karan, oda bünyesinde biri ziraat mühendisi olmak üzere 6 tarım danışması istihdam ettiklerini kaydetti.

GZO Başkanı Nurittin Karan, Tarım danışmanlarının arazide bire bir üreticilerle görüşerek, toprak analizinden gübrelemeye ve ilaçlamaya, bakım ve budamadan diğer konulara üreticileri bilgilendirdiğini aktardı.

Dünya fındık üretim ve ihracatındaki Türkiye’nin lider konumuna dikkat çeken Nurittin Karan, fındık bahçelerinin ekonomik ömürlerini doldurmaları ve son yıllarda fındıkta görülen hastalıklara bağlı olarak verim ve kalite de düşük yaşandığına vurgu yapan Karan, hastalıklarla daha etkin mücadele ve verimin artırılabilmesi için üreticilerin daha fazla bilgilendirilerek örnek tarımsal çalışmalar yapılası gerektiğini ifade etti.

GZO Başkanı Nurittin Karan, fındık konusunda yapılacak olan faaliyet ve çalışmalarda her zaman devletin yanında yer alarak, gerekli desteği vermeye hazır olduklarını, oda olarak 2019 yılında tarım danışmalarının gözetimde 10 tane örnek bahçe oluşturacaklarını sözlerine ekledi.

Giresun Valisi Harun Sarıfakıoğulları da, Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan ve oda yönetim kurulunu yürüttükleri çalışmalar ve odaya yeni bir hizmet binası kazandırdıkları için tebrik etti.

Fındık tarımıyla ilgili, Tarım ve Orman İl Müdürlü ve İlçe Müdürlüklerinin faaliyetlerine devam ettiğini belirten Giresun Valisi Harun Sarıfakıoğulları, bu faaliyetlere ilaveten İl Tarım ve Orman Müdürlüğü uhdesinde fındıkta verimi daha nasıl artırabiliriz için örnek fındık bahçeleri oluşturulacağını kaydetti. Örnek bahçelerin en kısa tanzim edileceğini ifade eden Sarıfakıoğulları, üreticileri ise ürününe ve bahçelerine sahip çıkmaya davet ederek, devlet-üretici el birliğinde fındıkta verim ve kalitenin artırılabileceğini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.