Uncategorized

Osman Aga Okyanus Ötesinde Anildi

New York Giresunlular Dernegi, New York ta Topal Osmanaga ve arkadaslarini anma paneli düzenledi.


Hemserilerimizin ilgi gösterdigi organizasyonda milli kahramanlarimizi,sözde pontos soykirimi ve ermeni diasporasinin soykirim yalani konusu anlatildi Panele NewYork konsoloso Ayse Üzer , Amerika Türk dernekleri fedarasyon baskani Kaya Boztepe, Amerika Müslümanlar Birligi baskani Fatih Demirci,  NewJersey eyaletinde bulunan ABD Giresunlular Dernegi baskani Cevdet Özdemir katildi. 

Bu muhtesem organizasyonun sunuculugunu gecen yil oldugu gibi bu yilda NewYork Giresun lular dernegi basin yayin, kültür ve Tanitimdan sorumlu  baskan yardimcisi Esref Bodur yapti.

Esref Bodur sözlerine Giresun 700 yil önce Türkyurdu olmustur.  Giresun u Türk yurdu yapan Çepni beylerine selam olsun! Onlari buradan torunlari olarak birkez daha saygi ile aniyoruz.  

 

Esref Bodur, Milis yarb. Gazi Topal Osman Aga nin ve Binb. H. Avni Beyin Hayatitini anlatirken su sözleri davetlilerin övgüsünü aldi. “19 mayisi sözde soykirim ilan eden Pontus artiklari meydani bos bulmustu. Buradan Dünya ya ilan ediyorum. Bu meydani  Giresun gönüllü alaylarindan 42. ve 47 alayin torunlari dolduruyor. Bazilari patlasada çatlasada biz Ne mutlu Türküm  demeye devam edecegiz” dedi.

NewYork Konsolusumuz Ayse Uzer Yaptigi konusmada, “Biz bu vatani vatan yapmak icin hep öldük hala ölmeye devam ediyoruz. Ermeniler karsisinda Onlarca sehit vermis dis isleri bakanlignin mensubu olarak, Sözde soykirimi bize musallat ediyorlar dedi. Sadece Ermeni soykirimi degil basimizda birde sözde Anadolu da Rum soykirimi ve Karadeniz de  pontos soykirimi var. Üstelik Pontos soykiriminin tarihini Atatürk ün Samsuna çiktigi 19 mayis 1919 olarak kabul ediyorlar. Bu yüzden Giresun derneklerinin kurulusun destekliyorum. NewYork Giresun dernegini Yaptigi bu basarili organizasyondan dolayi kutluyorum” dedi.

 


 

Türk Amerikan dernekleri federasyon baskani Kaya Boztepe yaptigi konusmada Ben de Cepni yim Bu yüzden Giresun lularin yanindayim.Sözde Ermeni soykirimindan genis bilgiler veren Kaya Boztepe, bundan sonra ABD Giresun lularla birlikte sözde soykirimi porotesto etmeye devam edecegiz dedi. Giresun lularin Türk Amerikan Dernekleri Federesyonunda artik yerlerini alma zamani gelmistir. Sizleri icra organlarinda görmek istiyorum dedi. Türk günü yürüyüsünden önce Giresun derneklerinin yetkilileriyle özel bir toplanti yapmak istiyorum diyerek sözlerini tamamladi.

Newjerey eyaletindeki Amerika Giresun lular denegi baskani Cevdet Özdemir Yaptigi konusmasinda Giresun lularin Amerika daki birlik ve dayanisma icinde olursa cok büyük Türk lobisini olustururuz dedi.
 
New york Giresunlular Dernegi baskani Savas Sahin kurulus amaclari ve faaliyetleri hakkinda bilgi vererek  sunlari söyledi. Dernegimiz 19 aralik 2009 da kuruldugunda ABD de en büyük Türk toplumu olan Giresunlular arasinda ve tüm türkler arasinda yardimlasarak birlik ve beraberligimizi güclendirmek, zamanla cesitli projeler gelistirerek ABD de Türk toplumunun her platformda güclendirip güçlü bir Turk lobiciligine katkida bulunmak amaçlanmistir. Kültürümüzü ve inancimizi çocuklarimiza oöstererek ilerde saglikli bir Türk Amerikan kusagini olusturmamiz gerekmektedir. Bunun için burada bir Türk okulu açmak için girisimlerimiz sürmektedir. Insanlarimizin cesitli ihtiyaclari dogrultusunda cesitli birimler olusturabiliriz. 

Degerli hemserilerim, New York Giresunlular Dernegi, kurulali bir yil olmasina ragmen en faal Türk derneklerinden biridir. Gecen bir yil içinde yaptigimiz faaliyetlerden anlasilacagi gibi bundan sonrada sizlerin destekleriyle daha büyük organizasyonlar gerçeklestirecegimizden kimsenin süphesi olmasin. Geçen yil baslattigimiz Yarbay Topal Osman ve Binbasi Hüseyin Avniyi bu yilda anarak milli kahramanlarimizi gelecek nesillere anlatmaya çalisiyoruz. Ayni zamanda Ermeni diasporasini soykirim yalani konusunu da insanlarimiza anlatmaya çalisiyoruz. Bu yilki katilim çok yüksek sizlere çok tesekkür ediyorum. insallah gelecek yil çok daha fazla olacagidir.. Birlik beraberlik çagrimiza olumlu cevap verdiginiz için tesekkür ediyorum dedi.

Yüce milletimiz için her türlü fedakârliga deger. Çünkü bu millet vefalidir. Türk milletine  kahramanlarini unutturamazsiniz. Bunun en canli örnegi Topal Osman Aga örnegidir. Milli kahramanlarimizdan Topal Osman aga yi tarihten silmek isteyenler bu gün tarihin karanlik sayfalarina gömülürken hayatini Türk Milleti için feda edip genç yasta hainler tarafindan sehit edilen Yarbay Osman Aga bu gün gönüllerde yasiyor. Dünyanin bir ucunda New york ta aniliyor. Yüce Türk milleti kahramanlarini bagrinda yasatarak gerektiginde yeni kahramanlar yetistiriyor. Bitermi önderimiz Mustafa Kemal sevgisi. Binbasi Hüseyin Avni, Fevzi çakmak, kazim karabekir, fatih sultan mehmet, yavuz sultan selim, ertugrul gazi, osman gazi ve daha niceleri bu saygi bu sevgi nesilden nesile gider.  Yavuz Sultan Selim Han in yetismesinde Giresunlu Haci Abdullah (Sari Halife)ninde katkisi bulunmus, Giresunun karadenizin havasini solumus. 

Ikinci konu Ermeni Diasporasinin yalani, bu yalanla Türk Milletinin sanli tarihine leke sürülmeye çalismaktadir. Çesitli çikar iliskileri dogrultusunda bu yalana yalakalik yapanlar ve yapmaya çalisanlar oldugunu görüyoruz. Hiç kimse Ermeni çeteleri tarafindan katledilen  Erklere ait toplu mezarlardan bahsetmezken Ermenilere soykirim yapilmistir yalanlariyla sanli tarihimize iftira atmaya çalisiyorlar. Bu konuyu her Türk gencinin iyi görenmesi gerekmektedir. karsimiza çiktiginda konuya hakim olmaliyiz.Birde sizlere sunu hatirlatmak istiyorum. Lobisi güçlü olan milletlere baktigimizda o güçlü lobiyi o halkin kendisinin olusturdugunu görürüz. Bazilarinin dogru durust devleti bile yok. Bizde güçlü bir Türk lobisi olusturmak için nerde devlet demek yerine devletimizin yetkililerine yardimci olmamiz yani millet olarak gerceklestirmek zorundayiz. Birlikte oldugumuzda çag acip çag kapatan, tarihe yön veren Türk Milletinin mensubu olarak bunu basaracak kudret kanimizda mevcuttur.

 

Bu gecenin gerçeklesmesinde katkida bulunan yönetim kuruluna  ve emegi geçen herkese tesekkür ederim. Varligimiz Türk varligina armagan olsun. ne mutlu Türküm diyene. ne mutlu Giresunluyum diyene. Bu gecenin kahramanlari, Oktay Top, Isa Çitlak,Ilhami Aslan, Muammer Özdemir, Akin Aydin, Turan Uzun, Izzet Cebeci, Esref Bodur, Aziz Çolak, Özgür Sahin, Eren Caglar, Önder Özdemir, Osman Kir, Mustafa Durak, Hamit Demir.

Haber : Esref Bodur-NewYork /Derleme-Tarkan Adli;Gurbetçi Giresun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.