SON DAKİKA!

Özer Akbasli Findik Yatirim Araci Olacak Dedi

Özer Akbasli, yaptigi açiklamada, 2001 ürünü findik rekoltesinin 405 bin ton gerçekleseceginin tahmin edildigini hatirlatti.


Findik ürününde düsük gerçeklesecek findik rekoltesinin fiyatlarin asiri yükselmesine neden olacagina isaret eden Akbasli, bu durumun findigi adeta bir yatirim araci haline dönüstürecegini savundu.


Findikla ilgisi bulunmayan birçok kisi ve kurulusun findiga yatirim yapma hazirligi içerisinde oldugunu dile getiren Akbasli, ”Son günlerde basta altin olmak üzere döviz ve bazi diger yatirim araçlari hizla fiyat artisinda. Bu durum da Türk halkinin yatirim araçlarina yönelmesine eden oldu. 2011 ürünü findik rekoltesinde yasanan düsüste, findigin da bir yatirim araci haline gelmesine neden olacak gibi görünüyor. Çünkü az bir rekolte bizi bekliyor” dedi.


Rekolte düsüklügüne bagli olarak da piyasada önemli oranda arz açigi yasanacagina vurgu yapan Akbasli, söyle devam etti, “Iste bu durum, findigi altin ve döviz gibi önemli bir yatirim araci haline getiriyor. Ögrendigimiz kadar birçok findikla ilgisi olmayan kisi ve kurulus findiga yatirim yapma hazirliginda. Kisa bir süre sonra baslayacak hasatla birlikte piyasaya girerek, findik alimi yapacaklar. Altin ve döviz gibi findiga yatirim yapacaklar”


Yatirim araci olarak degerlendirilmesinin findigin serbest piyasadaki degerini daha da artiracagini öne süren Akbasli, “Su an Giresun serbest piyasada findigin kilogrami 5 lira ile 5,50 lira arasinda. Düsük rekolte sonucu fiyatlar oldukça yükselecektir. Bizim tahminlerimize göre, bu yil findik fiyati 7-7,5 liranin altinda olmaz. Buna bir de yatirimcilarin katilmasiyla fiyatlar daha da yükselecektir” diye konustu.


TMO’NUN POLITIKALARI SEVINDIRICIDIR


Ordu Ziraat Odasi Baskani Necat Avci ise, “Türk findik üreticisi çiftçimiz, 2011 yili findiklarini kaç liradan satacagim diye bir dert içersine düsmemelidir. Rakam bellidir. Levant kalite en az 6.00 lira, Giresun kalite 6.5 liradir. Bu yil findik fiyatlarinda yasanacak olan artislarin, altin fiyatlarinda yasanan artislarla esdeger olacagini düsünüyoruz” dedi.


Avci, 2010 yili findik rekoltesinin 630 bin ton olarak tahmin edildigini, ancak 690 bin tonluk bir tüketim arzi ortaya çiktigini, bu durumda Toprak Mahsulleri Ofisi nin (TMO) 2008 ürünü 60 bin ton findigi Türk findik sanayicisine satarak piyasanin dengelendigine dikkat çekti. TMO nun 60 bin tonluk findigin kilosunu 6 liradan sattigina dikkat çeken Avci, bu durumun sevindirici bir gelisme olduguna dikkat çekerek, “TMO nun üreticinin 2011 yili findigina emsal olusturacak bir fiyat revizyonuna gitmesi biz findik üreticilerini son derece memnun etmistir. 2008 mahsulü 4 yillik findiklar 6.00 liradan satisa çikiyor ve alici buluyorsa 2011 yili yeni ve taze findiklar 7.00 ve 8.00 liradan alinip satilacaktir. TMO nun bu kararlari almasinda emegi geçen yönetim kuruluna, Gida ve Tarim Bakanligi na tüm çiftçilerimiz adina tesekkürlerimizi ve sükranlarimizi sunuyoruz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.