Uncategorized

Prf.Dr.Süheyl Batum Uyardi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyesi Anayasa Profesörü Süheyl Batum, “Biz 12 Eylül de çok net olarak, Türkiye Cumhuriyeti nin bir anlamda varligini, ya da yoklugunu oylayacagiz.” iddiasinda bulundu.

 

Batum, partisinin Giresun il binasinda düzenledigi basin toplantisinda, 12 Eylül tarihinde yapilacak halk oylamasi sürecini degerlendirdi. 12 Eylül de gerçekte bir Anayasa Degisiklik Paketi nin oylanmayacagini savunan Batum, “Görüntüde bir hukuk metnini oyluyormusuz gibi görünüyor. 26 maddeden olusan bir metin oyluyormusuz gibi görünüyor.

 

Ama aslinda onu oylamiyoruz. AK Parti, CHP, MHP, herhangi bir parti arasinda da oylama yapmiyoruz 12 Eylül de. Bir seçim de yok. Su anda herhangi bir partiyi seçmiyoruz. Biz 12 Eylül de çok net olarak, Türkiye Cumhuriyeti nin bir anlamda, varligini, ya da yoklugunu oylayacagiz. Demokratik bir hukuk devleti olarak kalip, eksikliklerini gidermemiz yönünde önümüzde bir yol olacak mi? Yoksa artik tamamen nitelik degistirmis farklilasmis bir Cumhuriyette mi yasayacagiz bunu oylayacagiz.” diye konustu.

Türk halkinin, referandumda “hayir” diyecegini düsündüklerini aktaran Batum, söyle konustu: “Türk halki simdi bir yenisi oynanmakta olan oyunu, 1920 lerde oynandigini görmüs, en zor kosullarda buna tasiyla, topragiyla, tirnagiyla, kadiniyla, erkegiyle, bütün etnik kökendeki vatandaslari ile karsi koymustur. Yine karsi koyup hayir diyecegine eminiz.”


Türk halkina, referandumla ilgili gerçeklerin anlatilmasi gerektigine isaret eden Batum, “Karsi karsiya kaldigimiz olayin vahametini görelim hep beraber. Anlatalim hep beraber. Bunu anlatmak için buraya geldik. AK Partili seçmenlere bile anlatalim. Eminiz AK Partili seçmenlerin bile yüzde 50 si, bu yapilmak istenenleri anlasa hayir diyecektir.” görüsünü savundu.


Batum, basin toplantisinin ardindan Gazi Caddesi nde yürüyerek, vatandaslarla ve esnafla sohbet etti. Kendilerinden “hayir” oyu kullanmalarini isteyen Batum, daha sonra Giresun Belediye Baskani Kerim Aksu yu makaminda ziyaret etti. Ziyaretin ardindan Bulancak ilçesine geçen Batum, burada da esnaflar ziyaretlerinde bulundu, 


 


 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.