SON DAKİKA!

REGAIP KANDILINIZ KUTLU OLSUN

Diyanet Isleri Baskani Prof. Dr. Ali BARDAKOGLU nun Regaip Kandili Dolayisiyla Yayinladigi mesaj söyle;


 
17 Haziran 2010 Persembe gününü Cumaya baglayan gece, rahmet, bereket ve magfiret mevsimi olarak nitelendirilen üç aylara girdigimizi müjdeleyen Regaip kandilidir.
 
Üç aylar ismiyle söhret bulan, kalplerimizin ve gönüllerimizin manevi doyum mevsimi olan Recep, Saban ve Ramazan aylari, Müslümanlar olarak Hakk’in rahmet, bereket ve magfiretine olan istiyakimizi zirve noktaya tasiyip huzur iklimine dogru seyahat ettigimiz müstesna zaman dilimleridir.   Dini hayatimiza canlilik katan bu aylar, aramizda insani degerlerin ve ahlaki erdemlerin artmasina, yardimlasma ve dayanisma bilincinin çogalmasina, inananlarin hayir ve iyilikte birbirleriyle yarismasina vesile olur.


Bu özel aylar ve bu aylarin içinde barindirdigi mübarek gün ve geceler, bizlere, hizla geçen zamanin degerini idrak etmenin, durup düsünmenin, hayatin yogun kosusturmasi ve temposu içinde kendimize dönüp, gönül âlemine nazar kilmanin ve içe dogru bir yolculuk yapmanin imkânlarini sunar. Ayrica Yüce Allah’a gönülden yalvararak, günahlarla kirlenmeye yüz tutmus gönüllerimizi tövbeyle arindirma, kendimizi bulma ve bilme, nefsin sonu gelmez arzu ve ihtiraslarina dur deme ve onlardan uzaklasma imkânini bahseder. 


Vahyin nüzulünün 1400. yilini idrak ettigimiz bu yilda, üç aylar ve bu aylarda bulunan mübarek geceleri firsat bilerek, Yüce Rabbimizin çaglar üstü evrensel mesajini anlama, O’nun anlam ve hikmetiyle bulusma ve hayatimiza tatbik etme adina her zaman oldugu gibi gayretli olmak durumundayiz. Çünkü manevi ve ahlaki degerlerin yozlastirildigi, aile degerlerinin ve toplumun ortak baglarinin yok olmaya yüz tutarcasina zayiflatildigi, dünyanin sanal ve geçici mesgalelerinin ve sonu gelmez heveslerinin bütün hayatimizi ve gelecegimizi ipotek altina aldigi günümüzde, Yüce Mevla’mizin En’am suresinde “Bu (Kur’an) da bizim indirdigimiz bereket kaynagi bir kitaptir. Artik ona uyun ve Allah’a karsi gelmekten sakinin ki size merhamet edilsin.” (Enam, 6/155) buyurdugu üzere Rabbimizin rahmet yüklü mesaji Kur’an-i Kerim’i daha iyi anlamaya, bunun için de onun degerlerini yasamaya, yasatmaya ve bu çerçevede Sevgili Peygamberimiz (s.a.s.)’in örnek hayatini ve ahlakini da rehber edinmeye ihtiyacimiz büyüktür. 


Regaib kandili vesilesiyle bir kez daha, basta Yüce Yaratan’la olan baglarimizi ve hayatimizi yeniden gözden geçirmeli, ahlak ve erdemin, dogruluk ve dürüstlügün, paylasma ve dayanismanin, hak ve hukuka riayetin, baris ve kardeslik içinde bir arada yasamanin, yetime, öksüze ve kimsesize kol kanat germenin, fakir ve ihtiyaç sahiplerine vermenin, aci ve kederleri paylasmanin, düseni kaldirmanin, kutsal degerlere sayginin insani erdemler baglaminda ulasilabilecek en üstün degerler oldugunu hissederek, söz ve davranislarimiza bu çerçevede yön verme kararliligi içinde olmaliyiz. Zira bu mübarek gün ve geceler degerlendirebildigimiz, güzel amel ve davranislarla içini doldurabildigimiz, yanlislarimizin farkina varip istikamete yöneldigimiz ölçüde bizim için kazançli ve bereketli zaman dilimlerine dönüsecektir.


Bu duygu ve düsüncelerle aziz milletimizin ve yurt disinda yasayan vatandas ve soydaslarimizla birlikte bütün Islâm âleminin Regaip Kandilini kutluyor, bu gecenin insanligin ortak huzurunu tehdit eden terör ve siddetin, savas ve düsmanligin yerini baris ve huzurun almasina vesile olmasini, yapacagimiz ibadet, dua ve yakarislarin kabul olmasini Yüce Allah’tan niyaz ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.