Uncategorized

Demiryolu Isinde Yine Sahipsiz Kaldik

Giresun bir projede yine yok sayiliyor.


DLH tarafindan ihale edilen, Erzincan-Tirebolu-Trabzon Demiryolu güzergâh belirleme çalismalarini yakindan takip eden TIRDEF (Tirebolu Dernekler Federasyonu) Kurucu Baskani M.Çinar Çetinkaya, son günlerde ortaya çikan Tirebolu için olumsuz olabilecek durumlarla ilgili olarak su açiklamalari yapmistir.


“DLH tarafindan Yüksel Domaniç firmasina ihale edilen Erzincan-Tirebolu-Trabzon Demiryolu Güzergâhi fizibilite ve etüt ihalesi ‘nin 1. asamasi, yüklenici firma tarafindan tamamlanarak sonuçlar DLH Genel Müdürlügüne sunulmustur. Bu fizibilite ve etüt ihalesinin yapilmasinda anladigimiz; Erzincan-Tirebolu-Trabzon Demiryolu güzergâhinin fizibilitesinin arastirilmasi ve yapilabilirlik degerlerinin olumlu çikmasi sonucunda, hükümetimizin bu demiryolu hattinin yapilmasi için devlet bütçesine ödenek ayirmasi ve bu hattin insasi için ihaleye çikilmasi seklinde idi.


Yani sonuçta hükümet bu demiryolu hattinin yapilmasini karar altina aldiginda, bu hat güzergâhinin Karadeniz’e acilan ilk tren istasyonunun Tirebolu olacagi zannedilmekteydi.


Ancak hep bu sekil ve anlayisla islerin yürütüldügü zannedilirken, esas maksadin demiryolunun Trabzon’a ulasmasinin en belirleyici etkenin Siyasi Irade olmasi için, çesitli alternatif güzergâhlar belirlenerek ve bu güzergâhlarin listesi Yüklenici Firma tarafindan DLH’ya verilmis ve DLH’ da bu listeyi güzergâhin belirlenmesi için Sayin Ulastirma Bakanimizin önüne gizli olarak getirmistir. Ihalenin ismine bakiniz: Erzincan-Tirebolu-Trabzon Demiryolu hatti Fizibilite ve Etüt ihalesi. Ihalenin ismine bakarak güzergâh tartismalarinin sona erdigi zannedilerek Tirebolu ve Giresun adina mutlu bir bekleyis içersine girilmisti.Simdiki gizli sonuca bakiniz: 3 adet vadiden geçen 5 adet ayri güzergâh. Vadilerden birisi Harsit vadisi ve Tirebolu, bu 5 güzergâh içersinde yapilabilinirlik siralamasinda 3. olarak yerini almis. Bu 5 güzergâh isimleri devlet sirri gibi saklaniyor. Nereleri oldugunu tespit edemedik. Ögrenebildigimiz sadece Tirebolu-Vakfikebir-Trabzon güzergâhinin çok maliyetli olmasi nedeniyle Tirebolu’nu es geçilmesi ve Trabzon’a arka taraftan baglanti yapilmasidir..Bu güzergâh listesi Sayin Bakanimizin önüne 5 ay öncesinden gitmistir. Giresun Ticaret ve Sanayi Odalari Baskan ve Yöneticileri geçen hafta Ankara’da Sayin Giresun Milletvekilleri ile birlikte yemek yerken ve konusulan konulardan birisi Tirebolu Demiryolu hatti iken, bu yemegi yiyenlerinin hiçbirisinin Sayin Bakanimizin önünde 5 aydir bulunan bu listeden haberleri dahi olmadigi belli olmustur.Ben inaniyorum ki Giresun siyasetçilerinin ögrenemedigi bu yeni güzergâhlardan kesinlikle Trabzonlularin mutlaka haberleri vardir. Onlar yemeklerde boy göstermekten ziyade bu gibi isleri hayata geçirmekle mesguldürler. Sonra da ah Giresun! Vah Giresun! demeye baslariz.


Simdi yapilmasi gerekenler nelerdir: Tüm Sivil toplum Örgütleri, Siyasi Partilerimiz, Sayin Milletvekillerimiz, Meslek Odalarimiz yani tüm Giresunlularin ayaga kalkip, yapilan ihalenin ismine göre hükümetimizde bir baski unsuru olusturulmali ve bu demiryolu hattinin mutlaka Tirebolu’dan geçirilmesi için hep birlikte güçlü bir durus sergilememiz gerekmektedir.


Derneklerde, partilerde Giresun için bir seyler yapmaya her zaman hazir olduklarini söyleyen Giresunlularin, simdi kendilerini göstermek zamanidir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.