Uncategorized

Sebinkarahisar Atatürk Müzesini Gezdiniz mi?

Bizde aynen öyle yaparken, Sebinkarahisarli bir polis memuru arkadasimiz, müzeden bahsetti. Alucra’ya kavusmak acelesi ile sonraki geliste daha detayli gezeriz dediysekte, israrlari üzerine kiramadik. Müze, Sebinkarahisar meydanindaki çesmenin tam karsisinda bulunuyor.


Isin açikçasi ben köhne kirik dökük bir yer beklerken, karsimiza düzenli ve paha biçilmeyen koleksiyonlarla karsilastik. Iyiki de gelmistik. Ulu önder Atatürk’ün Sebinkarahisar’a geldiginde kaldigi ve bazi yöresel esyalari kullandigi bu iki katli evde büyüleyici ve her detayi kusursuz yarattigi dünyasini izledik ve gördüklerimiz karsisinda büyülendik. 

Bizler, müzeyi gezerken büyük keyif aldik. Sizinde yolunuz Sebinkarahisar’a düserse bes dakikanizi ayirin ve Sebinkarahisar Atatürk Evi Müzesini ziyaret ediniz. Buradan söylemek isterimki müze çok güzel, her detay düsünülmüs, yalniz, Çok toz bulunmaktadir. Evin içinde yürürken toz ve polenler havada uçusuyor. Bu toz ve polenler içeride bulunan paha biçilemez esyalara büyük zararlar verir. Acilen önlem alinmasi gerekmektedir.

 


 

SEBINKARAHISAR ATATÜRK MÜZESI TARIHÇESI  

Atatürk’ün 11 Ekim 1924 yilinda Sebinkarahisar’i ziyaretlerinde bir gece kaldiklari ve Tüfekçizade Mustafa Ertem’e ait ev bilahare restore edilerek müze haline getirilmistir. Yapim tarihi kesin bilinmemekle beraber 19. yüzyilin sonunda veya 20. yüzyilin hemen basinda yapildigi tahmin edilmektedir. Binanin bulundugu kisim ve bahçesi yoldan yüksekçe bir platform üzerinde yer almaktadir. Birinci kata giris dogudan, zeminden genisçe bir ahsap kapiyla saglanmistir. Faal olarak kullanilmayan bu kattan ahsap dönerli bir merdivenle ikinci kata çikilmaktadir. Ancak ikinci kata çikis asil anitsal olarak kuzeyden ayri bir girisle saglanmistir.

Önü çikmali üçgen alinlikli, ahsap sütunlarin tasidigi, 10 adet tas basamakli merdivenlerin bulundugu ana giris kismi mevcuttur ki buradan da iki kanatli ahsap bir kapiyla direk ikinci kata girilmektedir. Asil müze olarak kullanilan kat burasi ve hemen üzerinde yarim kat halindeki ön cepheden görünmeyen çati katidir. Bu çati katina da ikinci kattan dönerli ahsap bir merdivenle çikilmaktadir.

 

Maliye ve Gümrük Bakanligi Milli Emlak Genel Müdürlügünün 2 Mayis 1986 gün ve 3121-749/16781 sayili yazisiyla mülkiyeti Hazineye ait bu yapinin Kültür ve Turizm Bakanligina olan tahsisi kaldirilmis, Sebinkarahisar Belediyesi`ne tahsis edilmistir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.