SON DAKİKA!

Sebinkarahisarlilara Birlik Çagrisi

Iste Dernek Baskan Adayi Ruhi Yilmaz’in Sebinkarahisarlilar arasinda çok ses getirecek açiklamasi:


Saygideger Sebinkarahisarlilar;


Sebinkarahisarlilar Yardimlasma Dernegi 2005 yilindan bu yana kan kaybetmektedir. Bu kan kaybina dur demek için bütün üyelerimizin 30 Ocak 2011 TARIHINDE YAPILACAK OLAN GENEL KURUL a  oy kullanmaya davet ediyoruz.  Güçlü, uzman, deneyimli bir ekiple; güdümlü olmayan, küfür kiskançlik ayrimcilik yapmayan medya mensuplarini ve ses sanatçilarini sik sik tehdit etmeyen Sebinkarahisar Sevdasi ortak paydasinda köy ve mahalle derneklerine ayni saygi ve muhabbetle yaklasan ilkeli yenilikçi bir dernekçilik anlayisi ile daha iyisini yapmak arzusu ile göreve talip olduk. Sebinkarahisarlilar Yardimlasma Dernegi üyelerini huzursuzluklardan ayrimcililardan keyfi yönetimlerden güdümlü olmaktan kurtarmak istiyoruz.


Sebinkarahisarlilar Yardimlasma Dernegi Baskanligina üyelerden birisi aday olunca sanki yabanci ülke vatandasiymis gibi görülmesi sahsimi ve üyelerimizi rahatsiz etmektedir. Dernek yönetiminden üye listesini ve tüzügü istedik. Baskan ve yönetimin cevabi siz adayliginizi açikladiniz rakibimizsiniz size üye listesini veremiyoruz dediler. Sebinkarahisarlilar Yard Dernegi bu kadar gizli kapali kapilar arkasinda mi çalisiyor. Ya da gizleyecek ne var?


Üye listesini vermemelerinin nedenleri kendilerine yakin olan isimleri dernege üye yapip oy kullandirmak. Ayrica ölen ve dernege gelmeyen üyelerin isimleri silinerek yeni üye kayitlarinin yapildigini biz biliyoruz. Genel kurula giderken bu çalismalarin yapilmasi ne kadar dogrudur. Dernek kanunlari köyler için ilçeler için ve iller için ayri ayri çikarilmadi. Dernekler kanunu bütün dernekleri kapsamaktadir. Sebinkarahisarlilar Yardimlasma Dernegi seffaf olmali ve kimliginde Sebinkarahisar yazan herkes üye olsun ya da olmasin o imkânlardan faydalanmalidir.


Baskanlik seçimi için pazarliklar yapiliyor


2005 yilindan bu yana sürekli babadan ogula geçer gibi Sebinkarahisarlilar Yardimlasma Dernegi baskanlik seçimi yönetim içinde pazarlik yapilarak seçiliyor. Bu dönem sen ol, bir dahaki dönem ben olayim diye anlasmalar yapiliyor. Zaten bir dönem baskanlik yapan bir daha yapmasin diye üyelerin genel olarak bir kanisi var.  Bu dönem dernek baskan adayi Bora Kiliç ti anlasmaya göre. Ne oldu da yeniden aday olup diger arkadasin anlasma hakkini elinden aldiniz? Benim sahsim adina baskanlik sevdam yok. Inanin bu yanlisliklara ve keyfi yönetim tarzina dur demek ve bu çagdisi zihniyet ve anlayisin degistirmesi; öteki dernekleri baski altinda tutmamak farkli düsünenleri tehdit etmemek için güzel paylasimlar ve örnek davranislar için eskimis yönetimin mutlaka degistirilmesini isteyen dernek üyesi hemserilerimizle birlikte göreve talip olduk. Disaridan üyelerden birisi aday olunca hazmedilemiyor. Bütün ambargolar konuluyor. Bu gidisata üyelerimizin ve yöneticilerimizin mutlaka el koymalari gerekmektedir.


Güç birligi yaparak gücümüzü Sebinkarahisar için kullanmaliyiz
Dernekte sürekli 5-6 kisi hükümdarlik pesindeler. Sebinkarahisar’i her yerde her zaman 5-6 kisi yönetmeye çalisiyorlar. Bu anlayistan uzaklasilmalidir. Kimliginde Sebinkarahisar yazan herkes Sebinkarahisar’i yönetmeli ve savunmalidir. Birilerinin basarili olmasi o yönetimi sürekli rahatsiz etmektedir. Silivri’den Gebze’ye kadar hükmetmeye çalisiyorlar. Ama ne basarabiliyorlar nede basarili oluyorlar. Birakmiyorlar ki insanlar basarsinlar ve yapsinlar. Sariyer’i Sariyer’deki Sebinkarahisarli yönetmeli. Gebze’yi Gebze’deki Sebinkarahisarli yönetmelidir. Silivri’yi Silivri’deki Sebinkarahisarli yönetmelidir. Ama bunlar basari olunca hemen kartal gibi tepesine çöküp imha etmeye ve yok etmeye çalisiyorlar. Sessiz kalirsan bir gün seninde basina gelecek bu durumlar. Yogun oldugumuz bütün ilçelerdeki arkadaslarimiz mutlaka basarili olmali. Sonra da bir araya gelip toparlanip güç birligi yaparak gücümüzü Sebinkarahisar için kullanmaliyiz.


Eski dernek baskanlarimizdan birisi, üye listesini vermemelerini bu güne kadar hiç bir baskan liste alip vermemis de bugünde gerek yokmus diye yanlisi bile, bir noter gibi tasdik ediyor. Sayin baskan dernekçiyseniz dernek isi yapiniz. Vakifçiysaniz vakif için çalisin. Her taraf için çalisip da her tarafi yanlisa itmeyiniz. Ayrimcilik ve gruplasmalara götürüyorsunuz dernekçiligi çok büyük tehlikeyle karsi karsiya birakiyorsunuz. Lütfen bir an önce kenara çekilip seyrediniz. Sizden baska eski baskanlardan bir daha örnek gösterin. Bunlar hiç bilmiyorlar da yapamiyorlar da siz mi yönlendiriyorsunuz. Baskanlik yapamayacaksa kimse aday olmasin yapan birileri çikar. Ya da siz tekrar aday olun ölene kadar siz baskan olarak kalin. Kimse de aday olmasin. Bu sorunu da böylece çözersiniz. Sizden sonrada yerinize bakacak olani vasiyetle bildirirsiniz.


SEBINKARAHISAR’IN VILAYETLIK HAKKI


Dernek iki yildir vilayetlik için hiç bir zaman çalisma yapmamistir. Toplantilarda soruldugunda hükümetin su an gündeminde vilayetlik yoktur deniliyordu. Tabii ki yönetim ve dernekler olarak haklarimizi gidip oralarda aranmadi ki! Vilayetligin yolu Ankara’dan geçer. Toplantilarda ve tv ekranlarinda vilayetlik verilmiyor. Tek yolu Ankara TBMM. Hükümet Cizre ve Sirnak il olacak denince hareket basladi. Bir an önce bütün dernekler ve kurumlar hep beraber Ankara’ya gitmeliyiz görüsmelere ve temaslara baslamaliyiz. Aksi takdirde bütün Sebinkarahisarlilar il oluncaya kadar Ankara’ya çadir kurup oradan vilayetligi alana kadar orada kalmaliyiz.

MÜLKIYET SORUNU


Dernegimizin Aksaray’da oteli var. Sag olsunlar eski rahmetli baskanlar yapmislar. 1964 yilindan bu yana tas üstüne tas koymamislar. Sebinkarahisar’a yapilan yatirimlar inkar edilemez. Okullar devletten bir kurus bile alinmadan halkin parasiyla yapilmistir. Ama su bir gerçektir ki Istanbul için acil mülkiyet sorunu halledilmeli. Bir yerden kira alinip da bir baska yere kira ödenmesine sürekli karsi çikmisimdir. Dernegin aylik kira gelirini krediye baglasak. Iki yilda 150-200 bin TL degerinde bir daire alinir. Bir göz odada olsa yerini alip acilen tasinmali.

ÖGRENCI BURSLARI


Bu ögrenci burslari her yil gündemden düsmemektedir. Sosyal bir hizmet ama hizmet amacina ne kadar ulasiliyor ve faydali oluyor bunlari bilmiyoruz. Ögrenci bursu için bütün is adamlarindan burs parasi toplaniyor. Ne kadar toplaniyor. Kaç ögrenciye burs veriliyor? Ne kadar veriliyor? Ayrica yemeklerde ve toplantilarda söz verip de burslarini vermeyen arkadaslarimizda var. Ama orda söz verip de vermemenin ne kadar yanlis oldugunu düsünmeliyiz. Burs sözü verip de vermeyen bütün arkadaslarimizi üyelerimiz bilsinler. Verenler farkli düsünüp vermeyenleri uyanik olarak mi görmeliyiz.

DERNEK GECESI


Benim gönlüm büyük bir kapali spor salonunda bütün Sebinkarahisarlilarin katilacagi bir sölen yapilmasi ve 10-15 bin kisinin gövde gösterisiyle yapilan bir geceden yanaydi. O masrafla öyle bir gece yapilirdi. Çok daha faydali olurdu. Yönetim sag gösterip sol vurdu. Mülkiyet alacagiz diyerek gece yapildi. Amaci saptirildi. Mülkiyet alimindan tek söz dahi edilmedi. Toplanan paralarda mekâna ödendi. Elde avuçta hiç bir sey yok. Gecenin gelir ve giderlerini açiklama lütfünda bulunmadilar. Karar siz saygideger üyelerimizin.

SARIYER BELEDIYESI SEÇIM ÇALISMALARI


Sariyer Belediyesinin seçim çalismalari ve aday tanitimlari 10 OCAK 2009 Sariyer’de yapilan Kapali spor salonundaki sölenle baslamistir. Biz bu çalismalari 12 Sariyerli Sebinkarahisarli arkadaslarimizla hep birlikte yaptik. Tabi ki bütün organizasyonlarda bütün hemserilerimiz katildi. Biz bu çalismalari yaparken su anki yönetim görevde bile degillerdi. Ocak sonu göreve geldikten sonra yönetim biz hiç bir partinin ve arkadasin yaninda degiliz. Herkese esitiz diyorlardi. Sükrü GENÇ kazandiktan sonra bizler saf disi kaldik. Nedeni ise Sebinkarahisarlilar Yardimlasma Dernegi Baskani BELEDIYE BASKANI ni arayip bireysel olarak hiç bir Sebinkarahisarlinin isini yapmayin dernegin haberi olmadan diyor. Seçimi kendi çalismalariyla kazandiklarini beyan etmisler. Sadece yazik diyorum. Bu arkadaslarimizin emeklerine hiç mi saygi duymuyorsunuz. Bunlarda hiç ahde vefada yoktur. Vefa göstermeyenler bir gün kendileri de yok olurlar. Birilerinin basarili olmasi birilerini rahatsiz etmemeli.

Hepinizi Saygiyla Selamliyorum.


Ruhi YILMAZ
Sebinkarahisar Dernek Baskan Adayi


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.