Uncategorized

Son Kaçistaki Giresunlular Kim?

Maliye den çaldiklari bilgisayar programi sayesinde Antalya da açtiklari ofiste çek, senet, vergi borcu yüzünden cezaevinde yatan kisilerin sahte belgelerle tahliye edilmesini saglayan 1 i kadin 18 kisilik çete çökertildi. Çetenin fark edilmesini, adliyedeki bir kadin memurunun yaptigi hata ortaya çikardi.


Antalya Emniyet Müdürlügü, Istanbul, Adana, Batman, Kocaeli, Hatay, Ankara, Isparta, Giresun ve Izmir de bu sabah Son Kaçis adi verilen operasyon düzenledi. Antalya, Istanbul, Adana, Mersin, Sanliurfa ve Gaziantep teki cezaevlerinde çek, senet veya vergi borcu yüzünden tutuklu olarak yatan kisilerin yakinlariyla irtibata geçen bir çetenin, Maliye ye olan borcun yüzde 30 u karsiliginda sahte belgelerle tutuklularin tahliyesini yaptirdigini ögrenen polis, operasyon için dügmeye basti.


Maliye den çaldiklari program sayesinde orijinaline uygun sahte belge düzenleyip yine sahte ödendi makbuzlarini infaz savciligina vererek borç ödenmis gibi gösteren ve bu yöntemle 8 ay içerisinde 28 kisiyi tahliye ettirdigi ortaya çikan çetenin liderligini, cezaevinde tutuklu bulunan A.H.Ö nün yaptigi ortaya çikti. Lider A.H.Ö. ve cezaevinde bulunan 6 tutuklu ile geçmiste cezaevinden tahliye olan 11 kisi, bu sabah saatlerinde bulunduklari illerde yakalandi. Çetenin tahliye ettigi ve gözaltina alinanlar arasinda Ispartaspor eski Baskani I.Ç. nin de bulundugu belirtildi.


Suç islemek amaciyla örgüt kurmak , örgüte liderlik etmek ve üye olmak , örgüt faaliyetleri çerçevesinde resmi belgede sahtecilik yapmak suçlarindan sorgulanmaya baslanan çete üyelerinin Maliye ye yatirilmasi gereken 517 bin 569 TL yi yatirmadigi ve yatirilmis gibi göstererek düzenledikleri belgelerle tahliye karari aldirdigi ortaya çikti.


Polisin düzenledigi operasyonda adliyeden alinan borç kagitlari, fisler, ödendi makbuzlari, makbuz koçanlari ve suç delili bir çok belge ele geçirildi, bilgisayarlar incelemeye alindi.


OLAY NASIL ORTAYA ÇIKTI


Antalya daki polisin düzenledigi operasyonla çökertilen çete, infaz savciligi kaleminde çalisan bir kadin memurun yaptigi hatayla ortaya çikti. Iddiaya göre çete üyeleri, cezaevinde bulunan bir kisinin borcunu ögrenmek için kaleme geldi. Kadin memur, 5 bin TL olan borç hanesine yanlislikla 50 bin TL yazdi. Bunun üzerine çete üyeleri düzenledigi sahte belgeyle 50 bin TL yi ödenmis gibi gösterip tahliye islemini gerçeklestirdi. Ancak kadin memur yaptigi hatayi fark edince durumu savciya bildirdi ve tahliye olan kisi 45 bin lira ödeme yapilacagi söylenerek adliyeye çagrildi. Bu sirada Defterdarlik la yapilan yazismada böyle bir paranin ödenmedigi belirlenince adliyeye gelen kisi gözaltina alindi ve operasyon için dügmeye basildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.